Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26564 από Christodoulidis
Απαντήθηκε από Christodoulidis στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης
Πόσα kW είναι ο λέβητας σου; Και για πόσες θερμίδες του σπιτιού σου; Και πόσο ξύλο ρουφάει την ώρα;
Τα 100λ αρκούν και για νερό χρήσης;
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Christodoulidis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26583 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης
Φιλε Christodoulidis ενα τετοιο αεροθερμο τζακιου (οπως στο βιντεο που εβαλες)εφτιαξα και γω σε φιλο λαμαρινα περυσι με 100 φραγκα και εκανε δουλεια,αλλα το δουλεια ειναι σχετικο,να σου πω γιατι,το ανοιχτο μου τζακι λεμε οτι ειχε 12-15% αποδοση ,με το αεροθερμο τζακιου πηγα στο 25 μαξιμουμ 30%,το εκανε δουλεια το αεροθερμο το λεω γιατι αν εκαιγα στο τζακι χωρις το αεροθερμο τα ξυλα ουτε 15-17 βαθμους δεν θα'πιανα,εκαψα 4,5 τονους ξυλα και 1,5 τονους πετρελαιο και ψιλοκρυοσαμε περυσι 18 με 20 βαθμους στο σπιτι μαξ(20 στον μεσαιο οροφο της μεζονετας 180τ.μ οπου λειτουργουσε το αεροθερμο),με 2 τονους το σπιτι μου αλλες χρονιες ειχε 21-22 βαθμους με 2,5 τονους την σαιζον κυκλοφορουσαμε με τα εσωρουχα,θελω να πω οτι αντι να δωσω 500 ευρω για ξυλα και να εβαζα 500-550 λιτρα πετρελαιο θα ηταν πολυ καλυτερα!
Δυστηχος μαγικες λυσεις στο να γλυτωσουμε λεφτα χωρις να ξωδεψουμε δεν υπαρχουν,οσα περισσοτερα ριξεις τοσο περισοτερα θα παρεις σε οικονομια και ξεκουραση,να σου δοσω και παραδειγμα ,αυριο περναω τον ξυλολεβητα που πηρα(Βουλγαρικος) που πιστευω με 2 χιλιαρικα να την βγαλω και θα εχω τα γεμισματα τα καθαρισματα κ.τ.λ,εαν εβαζα πυρολησης ηθελα π.χ 4-5 χιλιαρικα θα ηθελα λιγοτερα γεμισματα καθαρισματα κ.τ.λ,αν εβαζα λεβητα πελλετ θα ηθελα οσα περιπου θα εδινα για τον πυρολησης αλλα λογο της λιγοτερης φροντιδας, ταλαιποριας, τροφοδοσιας θα πληρωνα παραπανω λεφτα για το καυσημο πελλετ,αν εβαζα μια αντλια θερμοτητας daikin altherma θα εδινα 7-8 χιλιαρικα και θα ειχα μπολικη ζεστη πιο φθηνη σε κοστος καυσημου απο τις αλλες λυσεις και εντελος ξεκουραστα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26589 από Christodoulidis
Απαντήθηκε από Christodoulidis στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

valsam έγραψε: Φιλε Christodoulidis ενα τετοιο αεροθερμο τζακιου (οπως στο βιντεο που εβαλες)εφτιαξα και γω σε φιλο λαμαρινα περυσι με 100 φραγκα και εκανε δουλεια,αλλα το δουλεια ειναι σχετικο,να σου πω γιατι,το ανοιχτο μου τζακι λεμε οτι ειχε 12-15% αποδοση ,με το αεροθερμο τζακιου πηγα στο 25 μαξιμουμ 30%,το εκανε δουλεια το αεροθερμο το λεω γιατι αν εκαιγα στο τζακι χωρις το αεροθερμο τα ξυλα ουτε 15-17 βαθμους δεν θα'πιανα,εκαψα 4,5 τονους ξυλα και 1,5 τονους πετρελαιο και ψιλοκρυοσαμε περυσι 18 με 20 βαθμους στο σπιτι μαξ(20 στον μεσαιο οροφο της μεζονετας 180τ.μ οπου λειτουργουσε το αεροθερμο),με 2 τονους το σπιτι μου αλλες χρονιες ειχε 21-22 βαθμους με 2,5 τονους την σαιζον κυκλοφορουσαμε με τα εσωρουχα,θελω να πω οτι αντι να δωσω 500 ευρω για ξυλα και να εβαζα 500-550 λιτρα πετρελαιο θα ηταν πολυ καλυτερα!
Δυστηχος μαγικες λυσεις στο να γλυτωσουμε λεφτα χωρις να ξωδεψουμε δεν υπαρχουν,οσα περισσοτερα ριξεις τοσο περισοτερα θα παρεις σε οικονομια και ξεκουραση,να σου δοσω και παραδειγμα ,αυριο περναω τον ξυλολεβητα που πηρα(Βουλγαρικος) που πιστευω με 2 χιλιαρικα να την βγαλω και θα εχω τα γεμισματα τα καθαρισματα κ.τ.λ,εαν εβαζα πυρολησης ηθελα π.χ 4-5 χιλιαρικα θα ηθελα λιγοτερα γεμισματα καθαρισματα κ.τ.λ,αν εβαζα λεβητα πελλετ θα ηθελα οσα περιπου θα εδινα για τον πυρολησης αλλα λογο της λιγοτερης φροντιδας, ταλαιποριας, τροφοδοσιας θα πληρωνα παραπανω λεφτα για το καυσημο πελλετ,αν εβαζα μια αντλια θερμοτητας daikin altherma θα εδινα 7-8 χιλιαρικα και θα ειχα μπολικη ζεστη πιο φθηνη σε κοστος καυσημου απο τις αλλες λυσεις και εντελος ξεκουραστα!

20 βαθμούς με αερόθερμο στον μεσαίο έφτανε μόνο με το τζάκι ή έκαιγες και πετρέλαιο; Πόσο έφτανε μόνο με τζάκι; Έχει κατάλληλη θέση το τζάκι;
Εγώ έχω 160 τ.μ αλλά είναι 2 όροφοι. Το αερόθερμο είχε ενιαία βάση ή σκέτοι σωλήνες;
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Christodoulidis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26640 από Christodoulidis
Απαντήθηκε από Christodoulidis στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης
Έχει κανείς γνώση για κεραμικά πάνελ; Αυτα που λένε ότι είναι για 10 τ.μ, κάνουν καλή δουλειά ή είναι αποτυχία; Επίσης ένας λέβητας 30 ή 40 kW πόσο είναι το κόστος του
σε ρεύμα το μήνα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ