Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26191 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

Christodoulidis έγραψε: Θα μπορούσες να έρθεις σε προσωπική επικοινωνία μέσω του email μου; Γιατί έτσι χάνετε πολύτιμος χρόνος. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Καταλαβαίνω την αγωνία όλων μας τώρα που μας τρόμαξε ο καιρός. :cheer:

Δεν χρειάζονται βιασύνες όμως, μέχρι την γιορτή του Αγ.Δημητρίου που ξεκινάει επίσημα ο χειμώνας για εμας τους βορειοελλαδίτες....έχουμε ακόμα χρόνο.

Οι δημόσιες συζητήσεις που κάνουμε εδώ στο φορουμ, δεν έχουν σκοπό να περνάμε απλά την ώρα μας.....σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να ισχύει αυτό πχ το καλοκαίρι στις περιόδους του καύσωνα. :lol:

Μέσα από το δικό μας πρόβλημα και μεταξύ μας διάλογο, θα βρεθούνε λύσεις για να ξεπεράσουν το πρόβλημα της θέρμανσης, και άλλοι συμπολίτες και συμπατριώτες μας, που δεν έχουν την δυνατότητα να διαθέσουν τα 3-5 χιλιαρικα που απαιτούνται για την αλλαγή της αυτοματοποιημένης και τέλειας θέρμανσης που γνωρίζαμε μέχρι σήμερα με την καύση του πετρελαίου.

Για αυτό θα σε παρακαλούσα να διαθέσεις χρόνο, να διαβάσεις πολλά πράγματα που σε απασχολούν και έχουν γραφτεί εδώ μέσα, και να είσαι σίγουρος ότι στο τέλος όχι μόνο θα βρεις την ιδανική σόμπα στην καλύτερη δυνατή τιμή, για να ζεστάνεις την φαμίλια σου, αλλά θα γίνεις και φοβερός γνώστης της θέρμανσης των στερεών καυσίμων.

Και αυτές τις γνώσεις που προσφέρονται εδώ στο energ.gr είναι προς όφελος των καταναλωτών και μόνο. Αξίζει τον κόπο να τις εκμεταλλευτούμε όλοι μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26192 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

Christodoulidis έγραψε:
Αν συγκρίνεις τα 2-3 προηγούμενα χρόνια που έκαιγα ένα απλό τζάκι και ρουφούσε ξύλα και δουλειά δεν έκανε, έκαιγα και πετρέλαιο το βράδυ 1-2 ώρες, εκεί που ήταν ο θερμοστάτης δεν είχε σώματα και άναβε στους 10 oC το βράδυ να καταλάβεις, αν με την σόμπα που λες μπορώ να έχω σε όλο το χώρο μια μέτρια θερμοκρασία 18-20 βαθμούς θα είμαι λες και απο Ιρλανδία ήρθα στο Καμερούν!! Τρόπος του λέγειν φυσικά. Και δεν αποφάσιζα να βάλω κάποια θέρμανση λόγω του ότι δεν έχει αποπληρωθεί το δάνειο του σπιτιού. Και μια πολύτεκνη οικογένεια όπως η δική μου (7 μελής) έχει από παντού έξοδα. Τέλος πάντων, σας είπα και ένα κομμάτι της ιστορίας της ζωής μου. Δεν θα έβαζα σερπαντίνα φυσικά, άλλες σωληνώσεις θα είχα. Πόσο ξύλο θα ρουφάει η σόμπα πιστεύεις;
Με email μπορούμε να επικοινωνήσουμε; Δεν βλέπω στο φόρουμ την επιλογή προσωπικού μυνήματος γι αυτό.


Γράφεις γρήγορα και εσύ και δεν είδα το μήνυμα σου όταν δημοσίευσα το παραπάνω δικό μου.

Με τόσο μεγάλη οικογένεια, λογικό είναι να έχεις ανησυχίες και να βιάζεσαι.

Δώσε μου λίγο χρόνο και θα επικοινωνήσουμε άμεσα. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26194 από Christodoulidis
Απαντήθηκε από Christodoulidis στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

mastoras έγραψε:
Καταλαβαίνω την αγωνία όλων μας τώρα που μας τρόμαξε ο καιρός. :cheer:

Δεν χρειάζονται βιασύνες όμως, μέχρι την γιορτή του Αγ.Δημητρίου που ξεκινάει επίσημα ο χειμώνας για εμας τους βορειοελλαδίτες....έχουμε ακόμα χρόνο.


Εδώ στην Λητή δεν είναι όπως στην Θεσσαλονίκη έχει πολύ αέρα και υγρασία , πιο χαμηλές θερμοκρασίες και ο χειμώνας είναι διαφορετικός απ' ότι μέσα στην πόλη. Α και ξεκινάει νωρίτερα. Αφού σκεφτόμασταν το βραδάκι να ανάβαμε και το τζάκι της 2-3 μέρες τώρα που φυσούσε και ψάχνω για άμεση λύση.
Πριν γίνω μέλος στο φόρουμ αυτό διάβασα πολλά εδώ μέσα και βλέποντας ότι πολλοί έχουν κάποια τεχνογνωσία αποφάσισα να γίνω μέλος και να μάθω πιο συγκεκριμένα πράγματα που με απασχολούν.
Εγώ έχω κάποια μέτρια γνώση επάνω σε υπολογιστές καθώς τελείωσα ΤΕΕ Πληροφορικής, αν θέλω να δω τις αποδόσεις του μου είναι εύκολο αφού καταννοώ τα χαρακτηριστικά που αναγράφονται. Άλλα δυστυχώς δεν γίνεται το ίδιο με τις σόμπες. π.χ 1 kW σε πόσα τ.μ αντιστοιχούν; Τί άλλο πρέπει να κοιτάω κ.ο.κ
Έχεις το χρόνο που θες, περιμένω και σ' ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26197 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης
Θα σου απαντησω για αλλη μια φορα, βαζοντας την εμπειρια μου απο το συστημα που σκεπτεσαι.

Το δικο μου σπιτι ειναι 180 μ2 αποτελουμενο απο 3 οροφους των 60μ2, στον Δρυμό όπως προειπαμε. Στα τελη του χειμωνα του 2010 τοποθετησα μια ξυλοσομπα-λεβητα Βουλγαρικη, χωρις να εχω ιδεα απο συστηματα θερμανσης κτλ πιστευοντας οτι θα ζεσταθω τον επομενο χειμωνα καθαρα και μονο με τα ξυλα. Ομως λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο που λενε. Η σομπα δεν μ πορουσε να ανεβασει την θερμοκρασια των νερων σε δυο (οχι τρεις) οροφους και ετσι αρχισα να διαβαζω, να ασχολουμαι και εφτασα στο σημειο να την τοποθετησω μονος ξανα για καλυτερη λειτουργια. Αργοτερα εφτιαξα και εναν εναλλακτη καμιναδας για να ανεβασω την αποδοση και τα νερα που ζεσταινε η σομπα. Εν κατακλειδι να σου πω οτι με του που τελειωσε η σεζον πηρα την αποφαση να την ξηλωσω και παλι και να αγορασω εναν ξυλολεβητα, που θα καλυπτε πλεον ολο το σπιτι και θα ειχε μπολικα νερα (100 λτ νερο και όχι 25 της σομπας) για να ζεστανω την φαμιλια!

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον! Σου γραφω τα αρνητικα :
1) Η μεζονετα λιγο χλωμο να ζεσταθει με σομπα, ο λογος τα λιγα νερα και η μικρη αποδοση των σομπων.
2)Η καταναλωση της σομπας ειναι μεγαλυτερη και η διαρκεια απο τροφοδοσια σε τροφοδοσια μικρότερη
3)Προσοχη στα παιδια μην καουν ακουμποντας την!
4)Βρωμια συνεχεια μεσα στο σπιτι
5)Μεγαλη προσοχη στα ασφαλιστικά που θα βαλεις, μην ξεχνας είναι εντός της οικιας!
6) Καπνα στο σπιτι
7) Συχνα καθαρισμος μπουριων

Να υπολογισεις επισης οτι πιθανως να σου βγει η εγκατασταση της σομπς περισσοτερα απ οτι εναν ξυλολεβητα μεσα ή διπλα στο λεβητοστασιο!!! Τα υλικά που θα χρειαστεις ειναι κοινα, αλλα στην σομπα θα χρειαστεις περισσοτερα μετρα σωληνα και περισσοτερα ισως λεφτά για τον υδραυλικο.

ΑΡΑ γιατι να μην δωσεις εξτρα 400-500 Ε και να παρεις εναν ξυλολεβητα βασει των αναγκων σου, απο το να παρεις μια σομπα που το πιο πιθανο δεν θα σας καλυψει?

φυσικα υπαρχουν και αξιολογες σομπες του εξωτερικου με φοβερες αποδοσεις, αλλα με απλησιαστες τιμες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26203 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

Christodoulidis έγραψε:

mastoras έγραψε:
Καταλαβαίνω την αγωνία όλων μας τώρα που μας τρόμαξε ο καιρός. :cheer:

Δεν χρειάζονται βιασύνες όμως, μέχρι την γιορτή του Αγ.Δημητρίου που ξεκινάει επίσημα ο χειμώνας για εμας τους βορειοελλαδίτες....έχουμε ακόμα χρόνο.


Εδώ στην Λητή δεν είναι όπως στην Θεσσαλονίκη έχει πολύ αέρα και υγρασία , πιο χαμηλές θερμοκρασίες και ο χειμώνας είναι διαφορετικός απ' ότι μέσα στην πόλη. Α και ξεκινάει νωρίτερα. Αφού σκεφτόμασταν το βραδάκι να ανάβαμε και το τζάκι της 2-3 μέρες τώρα που φυσούσε και ψάχνω για άμεση λύση.
Πριν γίνω μέλος στο φόρουμ αυτό διάβασα πολλά εδώ μέσα και βλέποντας ότι πολλοί έχουν κάποια τεχνογνωσία αποφάσισα να γίνω μέλος και να μάθω πιο συγκεκριμένα πράγματα που με απασχολούν.
Εγώ έχω κάποια μέτρια γνώση επάνω σε υπολογιστές καθώς τελείωσα ΤΕΕ Πληροφορικής, αν θέλω να δω τις αποδόσεις του μου είναι εύκολο αφού καταννοώ τα χαρακτηριστικά που αναγράφονται. Άλλα δυστυχώς δεν γίνεται το ίδιο με τις σόμπες. π.χ 1 kW σε πόσα τ.μ αντιστοιχούν; Τί άλλο πρέπει να κοιτάω κ.ο.κ
Έχεις το χρόνο που θες, περιμένω και σ' ευχαριστώ.



Πες μας λιγο το τι αναγραφει ο καυστηρας πετρελαιου σου (Kw), επίσης αν μπορεις έστω και μπακαλιστικα υπολογισε : τμ x ϋψος x Σντελεστη (30 μέχρι 120 αναλογα με την μονωση)

Συντελεστή 30 θα βάλουμε σε μία οικία με εξαιρετική μόνωση με πολύ καλά κουφώματα αλουμινένια με θερμοδιακοπή ή ακόμα καλύτερα συνθετικά + διπλό τζάμι με αέριο αργό εσωτερικά με ειδική επίστρωση και νότιο προσανατολισμό και σε περιοχές με μικρή διαφορά θερμοκρασίας μέσα – έξω δηλαδή σε νότιες περιοχές με σχετικά υψηλή μέση θερμοκρασία.
Συντελεστή 120 σε οικίες χωρίς μόνωση με βόρειο προσανατολισμό, χάλια συρόμενα κουφώματα με μονό τζάμι, και σε κρύες περιοχές.

Κανε σε παρακαλω τα δυο παραπανω και τουλαχιστον θα παρουμε μια ενδειξη για το τι περιπου θα χρειαστεις! Απο την περιοχη μας και βασει τα μετρα σου, μαλλον κανα 30.000 θερμιδες λεβητα θα χρειαζεσαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26284 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

kosmidis80 έγραψε: Θα σου απαντησω για αλλη μια φορα, βαζοντας την εμπειρια μου απο το συστημα που σκεπτεσαι.

Το δικο μου σπιτι ειναι 180 μ2 αποτελουμενο απο 3 οροφους των 60μ2, στον Δρυμό όπως προειπαμε. Στα τελη του χειμωνα του 2010 τοποθετησα μια ξυλοσομπα-λεβητα Βουλγαρικη, χωρις να εχω ιδεα απο συστηματα θερμανσης κτλ πιστευοντας οτι θα ζεσταθω τον επομενο χειμωνα καθαρα και μονο με τα ξυλα. Ομως λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο που λενε. Η σομπα δεν μ πορουσε να ανεβασει την θερμοκρασια των νερων σε δυο (οχι τρεις) οροφους και ετσι αρχισα να διαβαζω, να ασχολουμαι και εφτασα στο σημειο να την τοποθετησω μονος ξανα για καλυτερη λειτουργια. Αργοτερα εφτιαξα και εναν εναλλακτη καμιναδας για να ανεβασω την αποδοση και τα νερα που ζεσταινε η σομπα. Εν κατακλειδι να σου πω οτι με του που τελειωσε η σεζον πηρα την αποφαση να την ξηλωσω και παλι και να αγορασω εναν ξυλολεβητα, που θα καλυπτε πλεον ολο το σπιτι και θα ειχε μπολικα νερα (100 λτ νερο και όχι 25 της σομπας) για να ζεστανω την φαμιλια!

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον! Σου γραφω τα αρνητικα :
1) Η μεζονετα λιγο χλωμο να ζεσταθει με σομπα, ο λογος τα λιγα νερα και η μικρη αποδοση των σομπων.
2)Η καταναλωση της σομπας ειναι μεγαλυτερη και η διαρκεια απο τροφοδοσια σε τροφοδοσια μικρότερη
3)Προσοχη στα παιδια μην καουν ακουμποντας την!
4)Βρωμια συνεχεια μεσα στο σπιτι
5)Μεγαλη προσοχη στα ασφαλιστικά που θα βαλεις, μην ξεχνας είναι εντός της οικιας!
6) Καπνα στο σπιτι
7) Συχνα καθαρισμος μπουριων

Να υπολογισεις επισης οτι πιθανως να σου βγει η εγκατασταση της σομπς περισσοτερα απ οτι εναν ξυλολεβητα μεσα ή διπλα στο λεβητοστασιο!!! Τα υλικά που θα χρειαστεις ειναι κοινα, αλλα στην σομπα θα χρειαστεις περισσοτερα μετρα σωληνα και περισσοτερα ισως λεφτά για τον υδραυλικο.

ΑΡΑ γιατι να μην δωσεις εξτρα 400-500 Ε και να παρεις εναν ξυλολεβητα βασει των αναγκων σου, απο το να παρεις μια σομπα που το πιο πιθανο δεν θα σας καλυψει?

φυσικα υπαρχουν και αξιολογες σομπες του εξωτερικου με φοβερες αποδοσεις, αλλα με απλησιαστες τιμες!!!


Ποσα kw ηταν η σομπα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ