Vigas 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88563 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Vigas 25
@ agge72

Καυστηρας πετρελαιου στον vedolux 30 ναι γινεται, πιστεψε με θα εχει πολυ καλυτερη αποδοση απο εναν απλο χαλυβδινο λεβητα (δες θερμαινομενες επιφανειες των μεν και των δε και θα καταλαβεις).
Αν την συνδεση την κανεις και στο δοχειο και στο σπιτι, μπορεις να διαλεγεις διαδρομη λεβητα - σωματα και να καταργησεις τα δοχεια...με καυση πετρελαιου μονο φυσικα.
Με καυστηρα πετρελαιου (πληρως ελεγχομενη καυση) γιατι να αυξηθει η καταναλωση;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88578 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Απ: Vigas 25

χρηστος8 έγραψε: @ agge72

Καυστηρας πετρελαιου στον vedolux 30 ναι γινεται, πιστεψε με θα εχει πολυ καλυτερη αποδοση απο εναν απλο χαλυβδινο λεβητα (δες θερμαινομενες επιφανειες των μεν και των δε και θα καταλαβεις).
Αν την συνδεση την κανεις και στο δοχειο και στο σπιτι, μπορεις να διαλεγεις διαδρομη λεβητα - σωματα και να καταργησεις τα δοχεια...με καυση πετρελαιου μονο φυσικα.
Με καυστηρα πετρελαιου (πληρως ελεγχομενη καυση) γιατι να αυξηθει η καταναλωση;;;



Θελω να πω αν βαλω καυστηρα πετρελαιου η καυστηρα πελλετ πανω στον vedolux τοτε τα δοχεια ενδεχομενος να μην ειναι απαραιτητα μιας και πλεον θα εχουμε ελενχομενες καυσης.Να μην περναμε τα
νερα του λεβητα μεσου τον δοχειον αλλα κατευθειαν στα σωματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88588 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Vigas 25
Γνωμη μου ειναι οτι με οτι καυσιμο και να μπει ενα δοχειο αδρανειας μονο κερδος μπορει να ειναι!


Μην ξεχνας οτι και του πετρελαιου ο καυστηρας αν δουλευει συνεχομενα και οχι με ανοιξε κλεισε εχει χαμηλοτερη καταναλωση. Επισης αν το σχεδιασεις απο τωρα και με την βοηθεια του εξοικονομω θα μπορεσεις να βαλεις ενα δοχειο και ηλιακη υποβοηθηση και τοτε θα εισαι αρχοντας, ακομα και πετρελαιο να καις!


Απλα την μεγαλη διαφορά στην καταναλωση την κανει στον ξυλολεβητα, λογω καυσιμου.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107875 από bill987
Απαντήθηκε από bill987 στο θέμα Vigas 25
Καλημέρα, επειδή ετοιμαζόμαστε για τον χειμώνα, παρατήρησα κάτι στον λέβητα και δεν μπορώ να βρω από φωτογραφίες στο νετ αν είναι οκ ή όχι....

Χρήστο στείλε μου, αν θες, ένα μαιλ στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. να σου στείλω κάποιες φώτο να μου πεις την γνώμη σου!!!

Ευχαριστώ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108479 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα Vigas 25
Έχω στο χωριό τον vigas 80kw, ξέρει κανένας την διάμετρο απο τα τούμπα του για να αγοράσω μια βούρτσα γι΄αυτα?

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110613 από bill987
Απαντήθηκε από bill987 στο θέμα Vigas 25
Καλησπέρα σας!
Μια και άρχισε ο χειμώνας μετά από καλό καθαρισμό το καλοκαιράκι ήρθε η ώρα να μπουν στην θέση τους!!

Επειδή έχω και τον πετρελαίου, έφτιαξα το παρακάτω:

Είναι καλά ?? Αν δείτε παρεμβάλλεται για 10cm μια Φ15, θα έχω πρόβλημα, δεν την μόνωσα για να μου πείτε την γνώμη σας!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ