Vigas 25

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128771 από pol71
Απαντήθηκε από pol71 στο θέμα Vigas 25
καλημερα λεω να βαλω και εγω vigas 25 με lad 21-60 τριοδη esbe 50-75 και δοχειο διαστοληs 150 λιτρα σε μεζονετα με 2 οροφουs απο 65 τετραγωνικα ο καθε οροφοs με ξεχωριστουs θερμοστατεs και καλη μονωση θα ελεγα.απλωs για δοχειο αδρανειαs μαλον θα βαλω 500 λιτρα γιατι το 1000 δεν χωραει μαλον εκτοs και αν πιεζεται η μονοση του δοχειου για 6 εκατοστα και δεν πειραζει.και μια ερωτηση ακομα αν βαλω ξυλα το βραδυ κατα τιs 9 θα με παει ωs τιs 7 το πρωι με το δοχειο το 500.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128863 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Vigas 25

pol71 έγραψε: καλημερα λεω να βαλω και εγω vigas 25 με lad 21-60 τριοδη esbe 50-75 και δοχειο διαστοληs 150 λιτρα σε μεζονετα με 2 οροφουs απο 65 τετραγωνικα ο καθε οροφοs με ξεχωριστουs θερμοστατεs και καλη μονωση θα ελεγα.απλωs για δοχειο αδρανειαs μαλον θα βαλω 500 λιτρα γιατι το 1000 δεν χωραει μαλον εκτοs και αν πιεζεται η μονοση του δοχειου για 6 εκατοστα και δεν πειραζει.και μια ερωτηση ακομα αν βαλω ξυλα το βραδυ κατα τιs 9 θα με παει ωs τιs 7 το πρωι με το δοχειο το 500.


βάλε μικρότερο λέβητα άν δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο δοχείο.

25kw για 2 όροφους 130m2 μου φαίνονται πολλά εμένα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128914 από pol71
Απαντήθηκε από pol71 στο θέμα Vigas 25
καλησπερα περιμενω απο εβδομαδα να με πουν ποσα περιπου χρειαζομαι.απλωs εγω λεω οτι χρειαζομαι τοσα γιατι καιω 2 τονουs πετρελειο και κατι σε λεβητα 40 ο οποιοs ειναι εργολαβικοs αυτον βρηκαν αυτον εβαλαν.εμενα με ενδιαφερει πιο πολλη αν βαλω λεβητα 25 η μικροτερο και δοχειο 500 και κανω τελευταιο γεμισμα 9 με 10 το βραδυ θα με παει ωs το πρωι για να ξανακανω γεμισμα η οχι.ειμαι κοντα στην θεσσαλονικη πανω στην εξοχη και εχει αρκετο κρυο θα ελεγα το βραδυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128915 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Vigas 25

pol71 έγραψε: καλησπερα περιμενω απο εβδομαδα να με πουν ποσα περιπου χρειαζομαι.απλωs εγω λεω οτι χρειαζομαι τοσα γιατι καιω 2 τονουs πετρελειο και κατι σε λεβητα 40 ο οποιοs ειναι εργολαβικοs αυτον βρηκαν αυτον εβαλαν.εμενα με ενδιαφερει πιο πολλη αν βαλω λεβητα 25 η μικροτερο και δοχειο 500 και κανω τελευταιο γεμισμα 9 με 10 το βραδυ θα με παει ωs το πρωι για να ξανακανω γεμισμα η οχι.ειμαι κοντα στην θεσσαλονικη πανω στην εξοχη και εχει αρκετο κρυο θα ελεγα το βραδυ.


αν αφήσεις το δοχείο σου το βράδυ με 90 βαθμούς νερό μέσα (δύσκολο) και πείς ότι παίρνεις μέχρι τους 40, αυτό σημαίνει 50 βαθμούς ΔΤ άρα έχεις αποθηκευμένες 25000 kcal.

Για να σου πεί κάποιος άν σου φτάνουν ή όχι, ή πρέπει να του πείς θερμικές απώλειες κτιρίου από μελέτη μηχανολόγου ή να το ρισκάρεις... χωρίς αυτό το νούμερο, ότι και να σου λένε, έχει μεγάλο περιθώριο ρίσκου.

Σε σπίτια με 1000άρια δοχεία, μέχρι το πρωί συνήθως φτάνει το νερό.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128978 από pol71
Απαντήθηκε από pol71 στο θέμα Vigas 25
Ευχαριστω για τηs απαντησειs, αν γινεται το ΔΤ τι ειναι ακριβωs ,και μια ερωτηση ακομα οπωs λεs θα εχω περιπου 25000 kcal αποθηκευμενεs στο δοχειο δηλαδη αν αναψουν 3 με 4 φορεs το καλοριφερ θα φτασει. Παντα μιλαμε για κατι θεωριτικα απλωs για να μαθαινω τι ειναι το καθε πραγμα και να ξερω τι να ρωταω ευχαριστω .Πχ αν υποτιθεται οτι το σπιτι χρειαζεται 23000 kcal, μιλαμε για ολη την ημερα η κατι αλλο ,και λεω 23000 συμφωνα με ενα υπολογισμο που εχω δει στο ιντερνετ για τουs 2 τονουs πετρελαιο που εχω καψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128991 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Vigas 25

pol71 έγραψε: Ευχαριστω για τηs απαντησειs, αν γινεται το ΔΤ τι ειναι ακριβωs ,και μια ερωτηση ακομα οπωs λεs θα εχω περιπου 25000 kcal αποθηκευμενεs στο δοχειο δηλαδη αν αναψουν 3 με 4 φορεs το καλοριφερ θα φτασει. Παντα μιλαμε για κατι θεωριτικα απλωs για να μαθαινω τι ειναι το καθε πραγμα και να ξερω τι να ρωταω ευχαριστω .Πχ αν υποτιθεται οτι το σπιτι χρειαζεται 23000 kcal, μιλαμε για ολη την ημερα η κατι αλλο ,και λεω 23000 συμφωνα με ενα υπολογισμο που εχω δει στο ιντερνετ για τουs 2 τονουs πετρελαιο που εχω καψει.


1. ΔΤ σημαίνει διαφορά θερμοκρασίας (temperatur).
2. Οπως σου είπα, πρώτα κάνουμε μελέτη θέρμανσης, Βρίσκουμε τις απώλειες του σπιτιού και μετά τα υπόλοιπα. Το εύκολο είναι όπως κάνουν μερικοί μπακάλικα να σου πούν 23000 θερμίδες θές. Το δύσκολο είναι να σου πούν με ακρίβεια γιατί τότε το νούμερο είναι συνήθως μικρότερο και τρομάζει...
3. Αν για παράδειγμα έχεις απώλειες 23000 kcal/h , αυτό σημαίνει ότι σε μία ώρα λειτουργίας της θέρμανσης σου έχεις αδειάσει το δοχείο αδρανείας από τους 90 στους 40.
4. Με 2000 λίτρα κατανάλωση και 23000 θερμίδες...κάποιο λάθος κάνει ο υπολογισμός που έχεις βρεί στο ιντερνετ.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ