Vigas 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88520 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Απ: Vigas 25

χρηστος8 έγραψε:

row5 έγραψε: Χρήστο,sorry γιά το θάρρος αλλά σε έχω διαβάσει πολλές φορές και σε αισθάνομαι οικείο,γράφω πρώτη φορά.Να σε ζαλίσω και εγώ λίγο;
Είμαι σε διερεύνηση γιά αγορά λέβητα μικτής καύσης ξύλου-πέλλετ γιά να μην είμαι εξαρτημένος από ένα καύσιμο.
1.Γνωστοί προμηθευτές με αποτρέπουν από τέτοια αγορά και προτείνουν ή πέλλετ ή ξύλο,όχι μαζί.Η γνώμη σου;
2.Είδα τον Vigas 18 Dp,τον LPA Duomatic του Λαζάρου στον Άγιο Αθανάσιο που είναι και πυρόλυσης και άλλους.Η γνώμη σου;
Διάβασα και την εκτίμηση σου στους Varmebaronen,έχω φίλους στον Λαγκαδά και έχω προγραμματίσει επίσκεψη αρχές Μαρτίου να τους δω και αυτούς στο Thermometro.
Η λύση μικτού λέβητα πυρόλυσης γιά αραιότερο τάϊσμα που γυρίζει σε καύση πέλλετ μόλις τελειώσει το ξύλο ακούγεται δελεαστική τι λες;
Η γνώμη σου θα βαρύνει στην απόφαση μου και σε ευχαριστώ προκαταβολικά.




Κωστα κατ αρχην καλωσηρθες στο forum...καλα ποσταρισματα.
Λεβητας που να καιει ξυλο και πελλετ με αυτοματη εναλλαγη ειναι δυσκολη επιλογη...καλα σου ειπαν.
Ο λογος ειναι οτι οι λεβητες μικτης καυσης, συνηθως εχουν μικροτερο βαθμο αποδοσης.
Εκτος του VIGAS τους αλλους λεβητες δεν τους ξερω.
Μια τετοια κατασκευη αρκετα συνθετη (στην Ελλαδα), δεν θα την αγοραζα αν δεν εβλεπα πρωτα δυο τρεις κατασκευες σε λειτουργια...με ευχαριστημενους χρηστες και οχι εμπορους βεβαιως.
Επισης αν δεν εχει 5 χρονια εγγυηση δεν θα προχωρουσα σε αγορα.
Τους VIGAS πυρολυσης τους εχω πολυ ψηλα στην εκτιμηση μου για πολλους λογους...τους εχω ξαναπει.
Τον αντιστοιχο που καιει ξυλο και πελλετ, με αλλαγη πατωντας μονο ενα κουμπι δεν τον εχω βαλει ακομη...τον εχω δει σε λειτουργια εγκατεστημενο και τον εψαξα οσο ηταν δυνατον λειτουργικα.
Ο εισαγωγεας εγγυαται οτι ο βαθμος αποδοσης ειναι το ιδιο μεγαλος και με καυση πελλετ, εκτος της διαπιστωμενης καυσης ξυλων.
Τον εμπιστευομαι χωρις αμφισβητηση αφου εχει αριστη και ασφαλη λειτουργια (ειτε με ξυλα - ειτε με πελλετ)...αυτο ξαναλεω ειναι προσωπικη διαπιστωση.
Ειναι μια λυση ομως που στοιχιζει 5100 περιπου.
Υπολογισε και την αξια του δοχειου αδρανειας, συν laddomat, υλικα, και αμοιβη υδραυλικου για να καταλαβεις οτι 7 χιλιαρικα μαλλον δεν θα φτασουν.
Η υπαρξη βεβαια δοχειου αδρανειας ειναι απαραιτητη οποιον λεβητα και να διαλεξεις...ελεω ξυλου φυσικα.
Δεν μας ειπες... ποσα μετρα σπιτι θα ζεστανεις;;;
Ακριβα γουστα Κωστα...και τα γουστα πλερωνονται οπως ξερεις :cheer:






Χρηστο για τους varmebaronen πια ειναι η γνωμησου αξιζουν τα χρηματα που εχουν?

Για 210τμ ο vedolox 30 θα μπορεση να με καλειψη?

Αν εγκριθη το προγραμμα για του χρονου κατι τετοιο σκεφτομαι να βαλω.

Σε ενα βιντεο εχεις βαλει εναν αντιστοιχω ειναι ευχαριστημενος ο πελατης απο την καταναλωση και χρηση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88522 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Απ: Vigas 25
Χρήστο γιά τους μικτής καύσης Varmebaronen δεν είπες.
Περιμένουμε με τον agge72!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88523 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Απ: Vigas 25
Ωραίοι δεν είμαστε Χρήστο;
Μήπως παραπήραμε θάρρος λες και μας ....χρωστούσες κάτι;

Χιούμορ βέβαια κάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88532 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Vigas 25
@ agge72

Αγγελε οι λεβητες varmebaronen ειναι διαμαντι... απο ποιοτητα, αποδοση, και αξιοπιστια...αξιζουν τα λεφτα τους μεχρι τελευταιο ευρω.
Παλαιοτερα εχω πει οτι νουμερο 1 ξυλολεβητας, συμφωνα με αυτους που ξερω ειναι ο varmebaronen και νουμερο 2 ο vigas.
Για 210m2 θα σε καλυψει με μεγαλη ανεση...εκτος κι αν εκαιγες πανω απο 8 τονους πετρελαιο.
Ο πελατης στο βιντεο, εχει 250m2 σπιτιου στον Στανο Χαλκιδικης...ορεινη Χαλκιδικη με φουλ κρυο το χειμωνα.
Η καταναλωση του ειναι στους 15 τονους ξυλα max...με πετρελαιο εκαιγε 3,5 με 4 τονους (βιοκλιματικη κατοικια με επιδαπεδια, φουλ μονωσεις, και στεγη με γρασιδι) B)
Προσεξε ομως...σε σχεση με αλλους λεβητες ειναι υπεραποδοτικος.
Μικροτερο δοχειο απο 1000 λιτρα ουτε γι αστειο...το 1000αρι θα το 80αριζει με ευκολια.
Προσωπικα θα τον εβαζα με 2000 λιτρα δοχειο.
Εκει φαινονται οι καλοι ξυλολεβητες...κανουν τα δοχεια να φαινονται παντα μικρα, αφου φουλαρουν στους 80+ με ευκολια.

@ row5

Αν δεν σε καλυψα ξαναρωτα οτι θες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88534 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Απ: Vigas 25
Ευχαριστώ Χρήστο και συγγνώμη γιά το "πρήξιμο".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88542 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Απ: Vigas 25

χρηστος8 έγραψε: @ agge72

Αγγελε οι λεβητες varmebaronen ειναι διαμαντι... απο ποιοτητα, αποδοση, και αξιοπιστια...αξιζουν τα λεφτα τους μεχρι τελευταιο ευρω.
Παλαιοτερα εχω πει οτι νουμερο 1 ξυλολεβητας, συμφωνα με αυτους που ξερω ειναι ο varmebaronen και νουμερο 2 ο vigas.
Για 210m2 θα σε καλυψει με μεγαλη ανεση...εκτος κι αν εκαιγες πανω απο 8 τονους πετρελαιο.
Ο πελατης στο βιντεο, εχει 250m2 σπιτιου στον Στανο Χαλκιδικης...ορεινη Χαλκιδικη με φουλ κρυο το χειμωνα.
Η καταναλωση του ειναι στους 15 τονους ξυλα max...με πετρελαιο εκαιγε 3 με 4 τονους (βιοκλιματικη κατοικια με επιδαπεδια, φουλ μονωσεις, και στεγη με γρασιδι) B)
Προσεξε ομως...σε σχεση με αλλους λεβητες ειναι υπεραποδοτικος.
Μικροτερο δοχειο απο 1000 λιτρα ουτε γι αστειο...το 1000αρι θα το 80αριζει με ευκολια.
Προσωπικα θα τον εβαζα με 2000 λιτρα δοχειο.
Εκει φαινονται οι καλοι ξυλολεβητες...κανουν τα δοχεια να φαινονται παντα μικρα, αφου φουλαρουν στους 80+ με ευκολια.

@ row5

Αν δεν σε καλυψα ξαναρωτα οτι θες.






Το λεβητα πετρελαιου που εχω θα τον κρατησω εχω μεγαλο υπογειο αν ωμος ο λεβητας πετρελαιου
μετα απο μερικα χρονια κανει πως τρυπαει μπωρο απο οτι καταλαβαινω να βαλω τον καυστηρα πανω
στον ξυλολεβητα ευκολα για θα υπαρχει προβλημα?

Και αν μπωρουν τα δοχεια με καποιες βανες να απομονωνονται αν δουλευει πετρελαιο δεν ξερω λεω μηπως
μετα εχει μεγαλη καταναλωση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ