Vigas 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49771 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Vigas 25



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52903 από bill987
Απαντήθηκε από bill987 στο θέμα Απ: Vigas 25
Διάβασα στο εγχειρίδιο ότι μπορούμε να βάλουμε εξαεριστήρα!

Που μπορούμε να τον βρούμε ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53057 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Vigas 25
Αν εχει κανα 300αρη και!!!!!! Απο την εταιρια που πειρες τον λεβητα θα εχει συγουρα. Η απο εξωτερικο με κανα 250 στο σπιτι σου απο εδω kotly.com.pl/produkt-extraction-ventilat...50-mm-2949.html?l=en

ATMOS DC32S
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill987

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88473 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Απ: Vigas 25
Χρήστο,sorry γιά το θάρρος αλλά σε έχω διαβάσει πολλές φορές και σε αισθάνομαι οικείο,γράφω πρώτη φορά.Να σε ζαλίσω και εγώ λίγο;
Είμαι σε διερεύνηση γιά αγορά λέβητα μικτής καύσης ξύλου-πέλλετ γιά να μην είμαι εξαρτημένος από ένα καύσιμο.
1.Γνωστοί προμηθευτές με αποτρέπουν από τέτοια αγορά και προτείνουν ή πέλλετ ή ξύλο,όχι μαζί.Η γνώμη σου;
2.Είδα τον Vigas 18 Dp,τον LPA Duomatic του Λαζάρου στον Άγιο Αθανάσιο που είναι και πυρόλυσης και άλλους.Η γνώμη σου;
Διάβασα και την εκτίμηση σου στους Varmebaronen,έχω φίλους στον Λαγκαδά και έχω προγραμματίσει επίσκεψη αρχές Μαρτίου να τους δω και αυτούς στο Thermometro.
Η λύση μικτού λέβητα πυρόλυσης γιά αραιότερο τάϊσμα που γυρίζει σε καύση πέλλετ μόλις τελειώσει το ξύλο ακούγεται δελεαστική τι λες;
Η γνώμη σου θα βαρύνει στην απόφαση μου και σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88516 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Vigas 25

row5 έγραψε: Χρήστο,sorry γιά το θάρρος αλλά σε έχω διαβάσει πολλές φορές και σε αισθάνομαι οικείο,γράφω πρώτη φορά.Να σε ζαλίσω και εγώ λίγο;
Είμαι σε διερεύνηση γιά αγορά λέβητα μικτής καύσης ξύλου-πέλλετ γιά να μην είμαι εξαρτημένος από ένα καύσιμο.
1.Γνωστοί προμηθευτές με αποτρέπουν από τέτοια αγορά και προτείνουν ή πέλλετ ή ξύλο,όχι μαζί.Η γνώμη σου;
2.Είδα τον Vigas 18 Dp,τον LPA Duomatic του Λαζάρου στον Άγιο Αθανάσιο που είναι και πυρόλυσης και άλλους.Η γνώμη σου;
Διάβασα και την εκτίμηση σου στους Varmebaronen,έχω φίλους στον Λαγκαδά και έχω προγραμματίσει επίσκεψη αρχές Μαρτίου να τους δω και αυτούς στο Thermometro.
Η λύση μικτού λέβητα πυρόλυσης γιά αραιότερο τάϊσμα που γυρίζει σε καύση πέλλετ μόλις τελειώσει το ξύλο ακούγεται δελεαστική τι λες;
Η γνώμη σου θα βαρύνει στην απόφαση μου και σε ευχαριστώ προκαταβολικά.




Κωστα κατ αρχην καλωσηρθες στο forum...καλα ποσταρισματα.
Λεβητας που να καιει ξυλο και πελλετ με αυτοματη εναλλαγη ειναι δυσκολη επιλογη...καλα σου ειπαν.
Ο λογος ειναι οτι οι λεβητες μικτης καυσης, συνηθως εχουν μικροτερο βαθμο αποδοσης.
Εκτος του VIGAS τους αλλους λεβητες δεν τους ξερω.
Μια τετοια κατασκευη αρκετα συνθετη (στην Ελλαδα), δεν θα την αγοραζα αν δεν εβλεπα πρωτα δυο τρεις κατασκευες σε λειτουργια...με ευχαριστημενους χρηστες και οχι εμπορους βεβαιως.
Επισης αν δεν εχει 5 χρονια εγγυηση δεν θα προχωρουσα σε αγορα.
Τους VIGAS πυρολυσης τους εχω πολυ ψηλα στην εκτιμηση μου για πολλους λογους...τους εχω ξαναπει.
Τον αντιστοιχο που καιει ξυλο και πελλετ, με αλλαγη πατωντας μονο ενα κουμπι δεν τον εχω βαλει ακομη...τον εχω δει σε λειτουργια εγκατεστημενο και τον εψαξα οσο ηταν δυνατον λειτουργικα.
Ο εισαγωγεας εγγυαται οτι ο βαθμος αποδοσης ειναι το ιδιο μεγαλος και με καυση πελλετ, εκτος της διαπιστωμενης καυσης ξυλων.
Τον εμπιστευομαι χωρις αμφισβητηση αφου εχει αριστη και ασφαλη λειτουργια (ειτε με ξυλα - ειτε με πελλετ)...αυτο ξαναλεω ειναι προσωπικη διαπιστωση.
Ειναι μια λυση ομως που στοιχιζει 5100 περιπου.
Υπολογισε και την αξια του δοχειου αδρανειας, συν laddomat, υλικα, και αμοιβη υδραυλικου για να καταλαβεις οτι 7 χιλιαρικα μαλλον δεν θα φτασουν.
Η υπαρξη βεβαια δοχειου αδρανειας ειναι απαραιτητη οποιον λεβητα και να διαλεξεις...ελεω ξυλου φυσικα.
Δεν μας ειπες... ποσα μετρα σπιτι θα ζεστανεις;;;
Ακριβα γουστα Κωστα...και τα γουστα πλερωνονται οπως ξερεις :cheer:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": row5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88519 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Απ: Vigas 25
Σ' ευχαριστώ Χρήστο γιά την άμεση απάντηση.
Το σπίτι είναι διώροφο 70+40 τ.μ. ανοιχτό από όλες τις πλευρές σε περιοχή με πολύ κρύο (Καστοριά) δίχως μονώσεις,θα μονωθεί με κέλυφος όταν με το καλό εγκριθεί το πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' οίκον" που έχω υποβάλλει.
Θα συνεχίσω να ψάχνω γιά μικτό λέβητα,αν είναι πυρόλυσης ακούγεται βολικό,δεν βιάζομαι ότι κάνω θα είναι γιά του χρόνου,φέτος σχεδόν την βγάλαμε.
Σε ....προειδοποιώ θα σε ξαναενοχλήσω όταν χρειαστεί,να είσαι καλά!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ