Vigas 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #25136 από bill987
Vigas 25 δημιουργήθηκε από bill987
Καλημέρα σας!!

Ενώ ήμουν έτοιμος αυτή την εβδομάδα να προχωρήσω σε αγορά αντλίας θερμότητας, για το σπίτι μου στα Τρίκαλα (130 τ.μ. με ενδοδαπέδια), κατέληξα στο ότι φεύγουμε πολύ στην τιμή και δεν ξέρουμε που θα κινηθεί το ρεύμα (απόσβεση σε πάνω από 6 χρόνια)....

Μετά από ψάξιμο και συζητήσεις με φίλους και υδραυλικούς καταλήγω στον vigas 25, υπάρχει αυτή η προσφορά : Λέβητας VIGAS 25 - 31 KW + 1000 λίτρα δοχείο αδρανείας + Laddomat = 2.850 Ευρώ , πιστεύω σαν τιμή είναι καλά, το θέμα που με προβλημάτισε είναι το εξής: Φίλος και υδραυλικόw σε παρόμοιο σπίτι με το δικό μου (ενοδαπέδια) μου είπε για κατανάλωση στα 10-12 τόνους ξύλα!!! Άλλος φίλος με τον vigaw μου είπε για 5-6 τόνους!!

Τι να πιστέψω?????

Θα ανέβω θεσ/κη να τον δω και να ρωτήσω? Τι πρέπει να προσέξω ?? Τι άλλα πράγματα χρειάζομαι??
Ο υδραυλικός μου είπε για την εγκατάσταση μαζί με τα υλικά θα μου πάρει 1000-1200€!!
Πολλά δεν είναι ?? ΑΑ και να αχρηστέψουμε τον πετρελαίου.....
Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω πελαγώσει, 2 τρίχες μαύρες είχαμε στα μαλλιά, πάνε και αυτές !!!!!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25143 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Vigas 25
Καταρχή ψυχραιμία

Πόσο σου βγήκε η ΑΘ χαμηλών θερμοκρασιών δηλαδή?

Από την πολυτελεια της ΑΘ στο κουβαλημα και το ξύλο.
Μηπως να εβλεπες και το Pellet που είναι κάπου ανάμεσα?

Πάντως ετσι όπως τα βλεπω εγώ τα πράγματα (με ενδοδαπέδια δηλαδη) μάλλον έπρεπε να πας σε AΘ και να αφησεις και τον Λεβητα πετρελαιου για τις 10 ημερες με τα χοντρα κρύα.

Συγνώμη αν σε μπερδεύω αλλά είναι μόνο απόψεις μου.

Εγώ πάντως έκανα 5 μήνες για να αποφασίσω. Κουράγιο

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25145 από bill987
Απαντήθηκε από bill987 στο θέμα Απ: Vigas 25
Η Αθ μου βγαίνει κοντά στα 6000+, όπως είχα γράψει και παλιότερα τα ξύλα τα έχω σχεδόν τσάμπα (δεν πήρα προίκα και μου την δίνει ο πεθερός λίγη λίγη σε μορφή ξύλων :cheer: ), γι΄αυτό αποφάσισα να πάω σε λέβητα ξύλου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25151 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Vigas 25

bill987 έγραψε: Η Αθ μου βγαίνει κοντά στα 6000+, όπως είχα γράψει και παλιότερα τα ξύλα τα έχω σχεδόν τσάμπα (δεν πήρα προίκα και μου την δίνει ο πεθερός λίγη λίγη σε μορφή ξύλων :cheer: ), γι΄αυτό αποφάσισα να πάω σε λέβητα ξύλου!

Μηπως δεν είδες αρκετές ΑΘ? Αν επιμείνεις νομίζω με 4000-4500€ θα κάνεις την δουλειά σου. Για πόσα KW ψάχνεις? και τι εχεις δει εως τώρα σε κατασκευαστες?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25164 από bill987
Απαντήθηκε από bill987 στο θέμα Απ: Vigas 25
Λοιπόν έχω δει ως τώρα, μιτσουμπισι ( ξεφύγουμε ) όλες τις άλλες gree carier dakin hitachi κτλ, η πιο φτηνή που βρήκα είναι η Panasonic 14kw η οποία βγαίνει στα 4300 & μποιλερ & τι άλλο χρειαστεί !!

Το κόστος μαζί με εργατικά παει στα 6000 .......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25213 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Vigas 25

bill987 έγραψε: Λοιπόν έχω δει ως τώρα, μιτσουμπισι ( ξεφύγουμε ) όλες τις άλλες gree carier dakin hitachi κτλ, η πιο φτηνή που βρήκα είναι η Panasonic 14kw η οποία βγαίνει στα 4300 & μποιλερ & τι άλλο χρειαστεί !!

Το κόστος μαζί με εργατικά παει στα 6000 .......


Έπρεπε να αλλάξεις και παροχές από μονοφασικό σε τριφασικό?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ