Thermostahl Μinibio 30/38

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31985 από Χιος
Απαντήθηκε από Χιος στο θέμα Thermostahl Μinibio 30/38
Καλησπερα! Δεν ξερω με αυτά που θα σου πω αν θα σε μπερδεψω περισσοτερο ή όχι….Συνολικα για μεταφορα, εγκατασταση κ αγορα εδωσα 3700€. Αναστροφη της φλογας δεν ειχα, καποιες φορες όμως εβγαζε καπνο μεσα από το σιλο για λογους που ακομα δεν εχω καταλαβει, επαιζα όμως με τις ρυθμισεις κ προσπαθουσα μονος μου σαν αυτοδιδακτος γιατι το μεγαλο προβλημα στο νησι είναι ότι 5-8 λεβητες τετοιου τυπου υπηρχαν μονο…οποτε καταλαβαινεις ότι η εμπειρια ολων (αγοραστων – εγκαταστατων υδραυλικων ηλεκτρολογων) ηταν ελαχιστη. Αν βρεις καποιον για μια τυπου επιδειξη λειτουργιας κ επιτοπου οδηγιες θα είναι πολύ καλο. Σαν λεβητας πιστευω ότι αξιζει ειδικα γιατι είναι κ ελληνικος, απλα εχει κουραση η υποθεση!!Δεν μπορεις να φανταστεις ποσες ωρες περασα μπροστα του προκειμενου να τσεκαρω τις ρυθμισεις, τη φλογα, τη σταχτη, αν βγαινει καπνα, να κουβαλαω τα τσουβαλια κτλ..(η γυναικα μου μου ελεγε φτανει πια, ελα μεσα στο σπιτι κ γω καθομουν σαν το χαζο να κοιταω αν η φλογα είναι ενταξει, μιλαμε για τετοια ανασφαλεια!!!)Βεβαια από θεμα ζεστασιας μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι!! Με το μοχλο καθαρισματος εκανα τους αυλους κάθε 5 μερες που πιστευω ότι ηταν αρκετο, κάθε 2η ή 3η μερα καθαριζα το συρταρι κ τη θαλαμη της φλογας για να είναι ενταξει. Ένα θεμα είναι το πελετ…εγω εκαιγα πελετ από πυρηνοξυλο που αγοραζα από Μυτιληνη κ δεν εχω άλλη εμπειρια να σου πω, θα ηθελα όμως να δοκιμασω κ κατι άλλο μηπως εχει άλλη θερμαντικη αξια οποτε να εχω κ λιγοτερη καταναλωση αλλα είναι δυσκολο λογω αποστασης νησιου κ μεταφορικων.
Η καταναλωση είναι σχετικη…εξαρταται από την τοποθεσια, το σπιτι κ τον καιρο. Εγω μενω σε περιοχη με σχετικο κρυο για νησι, τα πορτοπαραθυρα είναι του 1996 κ ο περσινος χειμωνας γενικα ηταν «βαρυς», με όλα αυτά εκαψα αν υπολογισεις κ τους πειραματισμους με τις ρυθμισεις μεχρι να βρω τις «σωστες» 5,5 τονους κ εδωσα περιπου 1500€ ενώ εχω υπολογισει ότι στο πετρελαιο θα εδινα 2500€, οποτε καταλαβαινεις τη διαφορα! Αν εχεις κατι υποψη το πελετ θα με ενδιεφερε…μακαρι να σε βοηθησα κ συγνωμη για την εκταση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32008 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Thermostahl Μinibio 30/38
Καταρχην σ´ ευχαριστω για τον κοπο κ χρονο που αφιερωσες!!! :)
Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω στο κομματι της καυσιμης αλλα τα αχω ο,λα σε θεωρητικο επιπεδο...
Σε ρωτησα για πυρηνοξυλο γιατι στην περιοχη μου υπαρχει παραγωγος χυμα πυρηνοξυλου με τιμη 140€ και πολυ καλο ονομα ως επαγγελματιας!
Οποτε σκεφτομαι να προμηθευομαι απο εκει!
Εχεις παρει τον αναλογικο ή τον ψηφιακο πινακα ελεγχου;
Ειναι συνδεδεμενος με τον θερμοστατη του σπιτιου;
Τοποθετησες το σετ θερμικης ασφαλειας της thermostahl, γιατι η τιμη που τον εβαλες συνολικα ειναι πολυ καλη !!( λεβητας 2900€ μεχρι 3400€ στο διαδυκτιο+υλικα λεβητοστασιου+εργασια υδραυλικου/καυστηρατζη)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32023 από Χιος
Απαντήθηκε από Χιος στο θέμα Thermostahl Μinibio 30/38
Από ότι βλεπω οι τιμες εχουν παρει για τα καλα την ανηφορα (ολοι μυριστηκαν ότι ο κοσμακης θα γυρισει στους εναλλακτικους τροπους θερμανσης πλην πετρελαιου κ βαρανε στο ψαχνο), ετσι όπως μου τα λες το λιγο λιγο είναι 15% επανω από περσι.
Δεν θα ηθελα να μπω σε λεπτομερειες τιμων παντως το πακετο ηταν αυτό που σου ειπα κ ηδη σε μια σεζον εχω κανει αποσβεση 1000€ από αυτό.
Δεν ηξερα ότι βγαινει κ με φηφιακο πινακα το μοντελο αυτό, εχω μαλλον το αναλογικο αυτό με τους δακοπτες κ τα κομβια.
Ναι το συνδεσε ο μαστορας με θερμοστατη οποτε όταν πιασει την θερμοκρασια αυτοματα σταματα η λειτουργια (για αυτό εχουν μεγαλη σημασια τα κουφωματα του σπιτιου για να μην εχεις απωλειες που ισοδυναμουν με μεγαλυτερη καταναλωση)
Το σετ ηταν το εργοστασιακο με ολες τις ασφαλειες του.
Εάν εχεις αποθηκευτικο χωρο να βαλεις το πυρηνοξυλο για να μην επηρεαζεται από βροχη κ υγρασια κ τροπο μεταφορας του τοτε καντο ασυζητητι, αλλιως είναι λιγο ρισκο νομιζω από θεμα υγρασιας. Εγω εχω αποθηκες αλλα που χωρουν μονο τσουβαλια κ όχι χυμα. Περσι εκαψα κ 2 τσουβαλια χυμα πυρηνα που ειχε ξερανει στον ηλιο ενας φιλος ανακατεμενη με πελετ με καλα αποτελεσματα. Για ότι άλλο θες να ρωτησεις μη διστασεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32637 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Thermostahl Μinibio 30/38
Καλησπερα!
Έμαθα δυστυχως σημερα οτι ο λεβητας δεν εχει παρει πιστοποιηση CE και επειδη τρεχει το προγραμμα " εξοικονομω κατ´οικον", βγαινει απο την λιστα επιλογης μου μιας κ ειναι απαραιτητη προυποθεση για την επιδοτηση... :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32648 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Thermostahl Μinibio 30/38

Jole έγραψε: Καλησπερα!
Έμαθα δυστυχως σημερα οτι ο λεβητας δεν εχει παρει πιστοποιηση CE και επειδη τρεχει το προγραμμα " εξοικονομω κατ´οικον", βγαινει απο την λιστα επιλογης μου μιας κ ειναι απαραιτητη προυποθεση για την επιδοτηση... :dry:


δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση και είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό. Το πρόγραμμα λέει συγκεκριμένα "όπου αυτό απαιτείται" και σύμφωνα με τον κανονισμό του CE, υπάρχει ειδική μνοία για λέβητες βιομάζας όπου αναφέρει ότι εξαιρούνται από την υποχρέωση!!

πές του ενεργειακού σου επιθεωρητή να διαβάσει σωστά το πρόγραμμα και να παρακολουθήσει όλα τα σεμινάρια και όχι μόνο τα προκαταρκτικά...έχω κάνει παράπονα στο Υπουργείο Ανάπτυξης πολλάκις για το θέμα και η απάντηση τους είναι ότι όσοι επιθεωρητές το αγνοούν, απλά δεν έχουν παρακολουθήσει όλο τον κύκλο των σεμιναρίων και έχουν μείνει με την προσωρινή άδεια του ενεργειακού επιθεωρητή.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32671 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Thermostahl Μinibio 30/38

egglezos έγραψε:

Jole έγραψε: Καλησπερα!
Έμαθα δυστυχως σημερα οτι ο λεβητας δεν εχει παρει πιστοποιηση CE και επειδη τρεχει το προγραμμα " εξοικονομω κατ´οικον", βγαινει απο την λιστα επιλογης μου μιας κ ειναι απαραιτητη προυποθεση για την επιδοτηση... :dry:


δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση και είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό. Το πρόγραμμα λέει συγκεκριμένα "όπου αυτό απαιτείται" και σύμφωνα με τον κανονισμό του CE, υπάρχει ειδική μνοία για λέβητες βιομάζας όπου αναφέρει ότι εξαιρούνται από την υποχρέωση!!

πές του ενεργειακού σου επιθεωρητή να διαβάσει σωστά το πρόγραμμα και να παρακολουθήσει όλα τα σεμινάρια και όχι μόνο τα προκαταρκτικά...έχω κάνει παράπονα στο Υπουργείο Ανάπτυξης πολλάκις για το θέμα και η απάντηση τους είναι ότι όσοι επιθεωρητές το αγνοούν, απλά δεν έχουν παρακολουθήσει όλο τον κύκλο των σεμιναρίων και έχουν μείνει με την προσωρινή άδεια του ενεργειακού επιθεωρητή.


Την 28 Σεπτ 2011 υπέβαλα το παρακάτω ερώτημα στο "Εξοικονομώ"
"Παρακαλώ να μου γνωρίσετε αν τα συστήματα θέρμανσης βιομάζας (καυστήρας, λέβητας) υποχρεούνται να φέρουν τη σήμανση CE ή αρκεί η πιστοποίηση εναρμόνησης με το ΕΝ 303-5. Το ερώτημα διατυπώνω γιαατί οι πληροφορίες που λαμβάνουμε σχετικά είναι αντικρουόμενες.
Με εκτίμηση


Και πήρα την εξής απάντηση στις 14-11-2011

"Αγαπητέ κύριε ή κυρία,
Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας ενημερώνουμε

Σας ενημερώνουμε ότι από το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο δεν προκύπτει η απαίτηση για σήμανση CE στα συστήματα θέρμανσης με βιομάζα.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση στη διάθεσή σας.
Γραφείο Αρωγής Χρηστών του Προγράμματος «Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον»"



Συνεπώς, αν δεν άλλαξε κάτι από τότε, δεν υπάρχει η υποχρέωση του CE για τους λέβητες βιομάζας. Η σχετική (ηλεκτρονική) αλληλογραφία είναι στη διάθεση όποιου ενδιαφερόμενου.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Τάκης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ