Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39251 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25
Το μεγάλο του μείον, είναι ότι δεν είναι αυτοκαθαριζόμενος, έστω και με λεβιέ, όπως ο Pelletech. Και προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να σκάσω 3-4 χιλιάρικα και να παλεύω με τις συρματόβουρτσες και τις στάχτες, κάθομαι στο τζάκι άμα είναι...

Αν και θα ήθελα πολύ να παραμείνω στην εταιρία (έχω πετρελαίου KS-50) και να κρατήσω τις ευκολίες του, τον έχω απορρίψει για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Ούτε και στον Pelletech έχω καταλήξει 100%, παίζει και ο Burnit Pelleburn, που είναι πλήρως αυτόματος, με ηλεκτροκίνητο μοτέρ δόνησης και απομάκρυνσης της κάπνας από τους επιβραδυντές και τα τουμπο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39255 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25
Είναι όντως, μεγάλο μείον, αλλά περιλαμβάνει και ενσωματωμένο μπόιλερ και κυκλοφορητή ζεστού νερού χρήσης που δεν έχουν άλλοι σ' αυτά τα χρήματα. Τώρα, μια φορά το μήνα που θέλουν καθάρισμα τα τούμπο, θα δείξει αν είναι εύκολο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39284 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25
Αν μας έλεγε η Kiturami στο πόσο τοις 100% θα πέσει η απόδοση από το 92% που είναι όταν είναι πεντακάθαρος, τότε θα πίστευα ότι θέλει μιά φορά τον μήνα καθαρισμό τούμπο. Μετά από 1 μήνα θα πάει στο 85% πχ, ή θα πάει στο 65% και θα έχω αποδόσεις ξυλολέβητα?

Επίσης ο Pelletech είναι τύπου Volcano, οπότε δεν θέλει νομίζω καθόλου καθαρισμό σταχτοδοχείου, όπως θέλει ο Kiturami κάθε 2-3 μέρες. Δεν έχω δει ακόμη το manual του Pelletech για να σιγουρευτώ 100%.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39380 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25

Asteris έγραψε: Αν μας έλεγε η Kiturami στο πόσο τοις 100% θα πέσει η απόδοση από το 92% που είναι όταν είναι πεντακάθαρος, τότε θα πίστευα ότι θέλει μιά φορά τον μήνα καθαρισμό τούμπο. Μετά από 1 μήνα θα πάει στο 85% πχ, ή θα πάει στο 65% και θα έχω αποδόσεις ξυλολέβητα?

Επίσης ο Pelletech είναι τύπου Volcano, οπότε δεν θέλει νομίζω καθόλου καθαρισμό σταχτοδοχείου, όπως θέλει ο Kiturami κάθε 2-3 μέρες. Δεν έχω δει ακόμη το manual του Pelletech για να σιγουρευτώ 100%.

Αυτό δεν το ξέρω... Το μόνο που ξέρω είναι ότι προτείνει είναι καθαρισμό στα τούμπο μια φορά το μήνα. Φαντάζομαι αν επηρεαζόταν σημαντικά η απόδοση θα πρότεινε συχνότερο καθαρισμό...

Αλλά, δεν μπορεί να ξέρει πόσο μειωμένη απόδοση θα έχεις πριν τη συντήρηση, γιατί κάθε pellet είναι διαφορετικό και η στάχτη του μαλακώνει σε διαφορετική θερμοκρασία. Ως αποτέλεσμα η εναπόθεση κάπνας στο θάλαμο καύσης διαφέρει από pellet σε pellet.

Μια άλλη παράμετρος είναι οι ώρες λειτουργίας ανά μήνα. Αν εγώ το ανάβω όλη μέρα κάθε μέρα κι εσύ μόνο 8 την ημέρα, έχω περισσότερες πιθανότητες να γεμίσει κάπνα ο καυστήρας.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια εταιρία που σου δίνει εκτιμώμενα ποσοστά απόδοσης με βάση την ποσότητα και την ποιότητα καυσίμου ανάμεσα στις συντηρήσεις. Θα ήταν ενδιαφέρον να ρίχναμε μια ματιά στα νούμερα, πάντως. Αν ξέρεις κάτι, shoot.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39388 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25
Επειδή ούτε εγώ ξέρω, για αυτό λέω ότι όσο πιό συχνά, τόσο πιό καλά. Εξού και ο λεβιές στον Pelletch που θα τον κουνάς κάθε 2-3 μέρες που θα γεμίζεις το δοχείο του (και ούτε καθάρισμα τασάκι, μόνο άδειασμα στάχτης), ή ακόμη καλύτερα το ηλεκτρικό του Burnit που νομίζω τινάζει τα τούμπο κάθε 4 ώρες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39414 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25

Asteris έγραψε: Επειδή ούτε εγώ ξέρω, για αυτό λέω ότι όσο πιό συχνά, τόσο πιό καλά. Εξού και ο λεβιές στον Pelletch που θα τον κουνάς κάθε 2-3 μέρες που θα γεμίζεις το δοχείο του (και ούτε καθάρισμα τασάκι, μόνο άδειασμα στάχτης), ή ακόμη καλύτερα το ηλεκτρικό του Burnit που νομίζω τινάζει τα τούμπο κάθε 4 ώρες...

Εντυπωσιακά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Burnit και 94% απόδοση. Τιμή ξέρουμε;

Από την άλλη, βλέπω του λείπει το σύστημα για Ζεστό Νερό Χρήσης. Επίσης, δεν έχει δικό του θερμοστάτη χώρου με αυτοδιάγνωση βλαβών. Σε περίπτωση προβλήματος, ο Kiturami σου δείχνει έναν κωδικό στο σαλόνι σου για να ξέρεις τι πήγε στραβά.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ