Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39548 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25

Asteris έγραψε: Κοίταξε να δεις. Και εγώ όταν πήρα πριν 4 χρόνια τον KS-50 πετρελαίου, με αυτά τα κόλπα, είπα τι ώραία, θα τα κάνω όλα από τον θερμοστάτη και θα βλέπω και τις βλάβες. Εν τέλει, ένδειξη στον θερμοστάτη δεν είδα ποτέ, ούτε όταν ένα πρωί ο λέβητας ανατίναξε την καμινάδα του στο ταβάνι του λεβητοστασίου και την έκανε χαλκομανία, γιατί κόλλησε η μαγνητική βαλβίδα του πετρελαίου και ψέκαζε συνέχεια καύσιμο.

Και να έβγαζε βλάβη δηλαδή, σιγά το πράμα τώρα που το σκέφτομαι, όλοι οι λέβητες το κάνουν, απλά ο Kiturami στο δείχνει και μέσα στο σπίτι, στους θερμοστάτες. Αλλά έτσι κι αλλιώς θα κατέβεις στο λεβητοστάσιο, οπότε ποιό το κέρδος?

Τα ενσωματωμένα ΖΝΧ να τα βράσω, αν είναι να τρίβω τούμπο σαν αράπης. Δίνω 300€ και βάζω και στον Pelletech με εξωτερικό boiler και μάλιστα 200 λίτρα, όχι 15-20 που είναι το εσωτερικό του Kiturami. Και έρχονται στα ίδια λεφτά αφού ο KRP είναι 300€ πιό ακριβός...

Προτεραιότητες είναι αυτές. Η μητέρα μου θα τον χρησιμοποιεί κυρίως τον KRP και ήθελε κάποιον λέβητα που να λειτουργεί όπως ο πετρελαίου που είχε συνηθίσει. Τη βολεύει απίστευτα το άμεσο ΖΝΧ, να πατάει το κουμπί και να μπορεί να κάνει ντους ή να πλύνει πιάτα με ατέλειωτο καυτό νερό εντός του 5λεπτου. Οι θερμοστάτες είναι σχεδόν ίδιοι, οπότε δε χρειάζεται να μάθει καινούρια κουμπιά από την αρχή (οι μεγαλύτερες ηλικίες μαθαίνουν πολύ πιο δύσκολα τα διάφορα ηλεκτρονικά γκατζετάκια).

Σχετικά με τις βλάβες, δεν ξέρω αν βγάζουν όλα τα μηχανήματα κωδικούς σφάλματος. Πριν αγοράσουμε τον λέβητα pellet η μητέρα μου ήταν έτοιμη να βάλει υδραυλικό τζάκι. Φώναξε τον υδραυλικό για να μεταφέρει ένα σώμα του καλοριφέρ από τον ένα τοίχο του σαλονιού στον απέναντι. Αυτός αφαίρεσε όλο το νερό από τα σώματα και άφησε τη δουλειά στη μέση. Ήταν Σάββατο. Μέχρι τη Δευτέρα μας άφησε χωρίς ζεστό νερό χρήσης. Θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν πατήσαμε το κουμπί και άρχισε να σφυρίζει ο θερμοστάτης και εμφάνισε τον αντίστοιχο κωδικό σφάλματος. Με μια ματιά στο manual καταλάβαμε τι πατάτα έκανε... Αν απλά δεν έπαιρνε μπροστά, και στο λεβητοστάσιο να πηγαίναμε δε θα καταλαβαίναμε ότι δεν είχε νερό μέσα.

Δε βλέπω το λόγο να ζεσταίνονται 200 λίτρα που θα κάθονται μέσα στο boiler χωρίς να θέλω να τα χρησιμοποιήσω. Αυτή χωρητικότητα των 15-20 λίτρων που λες είναι υπεραρκετή για να μην τελειώνει ποτέ το ζεστό νερό που βγαίνει από τη βρύση. Εφόσον βολεύει, τζάμπα τα λεφτά και ο χώρος που θα πιάνει ο εξωτερικός των 200 λίτρων...

jps έγραψε: Πάντως φίλε Παναγιώτη το καθάρισμα των τούμπο μόνο μία φορά το μήνα,μου ακούγεται υπεραισιόδοξο,αφού όπως έχω αναφέρει,ο πωλητής του Kiturami που είδα εδώ στη Θεσσαλονίκη,μου είπε ότι κάθε τρεις μέρες λειτουργίας του λέβητα,θα έπρεπε να καθαρίζω με τη βούρτσα τα τούμπο του,γιατί αλλιώς θα μου έβγαζε προβλήματα.

Εγώ αναφέρω τι λέει το manual. Κάθε 2-3 μέρες είναι η συχνότητα που καθαρίζεις το σταχτοδοχείο και το συρτάρι λέει.

Θα σας πω τι παίζει με τα τούμπο στα σίγουρα όταν επιτέλους αρχίσουμε να το καίμε. Αλλά παίζει ρόλο και το καύσιμο, μην το ξεχνάτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39550 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25
Τα 15-20 λιτρα υπεραρκετα??? τι παροχη ζνχ δινει ο κιτουραμι και σε τι Δτ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39552 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25

Grecu_ έγραψε: Τα 15-20 λιτρα υπεραρκετα??? τι παροχη ζνχ δινει ο κιτουραμι και σε τι Δτ?


Ο πετρελαίου που είναι αρκετός για να έχουμε άφθονο ζεστό νερό δίνει 20 l/min με ΔΤ 25°C και 12.5 l/min με ΔΤ 40°C.

Ο KRP θα δίνει 13.3 l/min με ΔΤ 25°C, 11.1 l/min με ΔΤ 30°C και 8.3 l/min με ΔΤ 40°C.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39554 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25
Πέντε λεπτά για να ζεστάνει νερό ο KRP είναι λίγο ανέφικτο, τόσο θέλει μονο για να ανάψει το πέλλετ στο τασάκι. Δεν είναι πετρέλαιο που σε 1 λεπτό αρχίζει να ζεσταίνει. Άσε που τα 8,5 λίτρα παραγωγή ζεστού νερού ανά λεπτό που έχει, δεν την λές ατέλειωτη.

Εμένα και ο KS-50 πάντως, όταν τον άναβα μόνο για μπάνιο, αρκετές φορές με άφηνε στα κρύα του λουτρού, όταν έκανα μπάνιο και τραβούσα 2-3 λεπτά νερό, είχε τύχει να μην προλαβαίνει να ξανανάψει αρκετά γρήγορα και καμιά φορά μου έριχνε κάτι κρυάδες. Μετά έβαλα ηλιακό και σταμάτησα να ασχολούμαι.

Τα 200 λίτρα του boiler ούτε εμένα μου αρέσουν, αλλά αν πράγματι θες νερό όλη μέρα έτοιμο, τότε μόνο έτσι γίνεται, αν ζεσταθούνε μιά φορά το πρωί στους 55-60 βαθμούς, μιά χαρά νερό θα έχεις όλη μέρα, χωρίς άλλη επιβάρυνση στον λέβητα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39555 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25

Asteris έγραψε: Πέντε λεπτά για να ζεστάνει νερό ο KRP είναι λίγο ανέφικτο, τόσο θέλει μονο για να ανάψει το πέλλετ στο τασάκι. Δεν είναι πετρέλαιο που σε 1 λεπτό αρχίζει να ζεσταίνει. Άσε που τα 8,5 λίτρα παραγωγή ζεστού νερού ανά λεπτό που έχει, δεν την λές ατέλειωτη.

Εμένα και ο KS-50 πάντως, όταν τον άναβα μόνο για μπάνιο, αρκετές φορές με άφηνε στα κρύα του λουτρού, όταν έκανα μπάνιο και τραβούσα 2-3 λεπτά νερό, είχε τύχει να μην προλαβαίνει να ξανανάψει αρκετά γρήγορα και καμιά φορά μου έριχνε κάτι κρυάδες. Μετά έβαλα ηλιακό και σταμάτησα να ασχολούμαι.

Τα 200 λίτρα του boiler ούτε εμένα μου αρέσουν, αλλά αν πράγματι θες νερό όλη μέρα έτοιμο, τότε μόνο έτσι γίνεται, αν ζεσταθούνε μιά φορά το πρωί στους 55-60 βαθμούς, μιά χαρά νερό θα έχεις όλη μέρα, χωρίς άλλη επιβάρυνση στον λέβητα...

Δεν ξέρω... Ο KS-50 είναι 66.5% πιο αποδοτικός στα ZNX από τον δικό μας τον 30S και σ'άφηνε και στα κρύα όταν έκανες μπάνιο; Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μπορεί καμιά φορά να ένιωθα τα σκαμπανεβάσματα στη θερμοκρασία αλλά να μείνω χωρίς ζεστό νερό και να κρυώνω δεν έτυχε καμία φορά. Και, προσωπικά, κάνω μπάνιο με τις ώρες! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39557 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Kiturami KRP 20 vs Pelletech 25
Ο δικός μου είχε καμιά 10αριά μέτρα διαδρομή από το λεβητοστάσιο μέχρι τον 3ο όροφο που έκανα μπάνιο, οπότε κάνα δυό λίτρα πήγαιναν χαμένα στους σωλήνες. Κρυάδες εννοώ σκαμπαναβάσματα, ερχόταν λίγο πιό κρύο το νερό, γύρναγες προς το ζεστό λίγο παραπάνω την βρύση, ξανάπαιρνε ο λέβητας μπροστά, ερχόταν καυτό το νερό και τσουρουφλιζόσουνα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ