Atmos D45P

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23145 από Nehlena
Απαντήθηκε από Nehlena στο θέμα Atmos D45P
Μπορείτε να μου πείτε γιατί στο θέμα παρουσιαστε τον λεβητα σας.... δεν βρίσκω τίποτα για atmos;

Πάω να διαβάσω κ τα επόμενα...
:)
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Nehlena.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23148 από Nehlena
Απαντήθηκε από Nehlena στο θέμα Atmos D45P
Έχω μια ένσταση σε αυτα που γράφεις... Ίσως κ να κάνω λάθος...

Μου λες ότι το σύνολο θα είναι περι τα 6000€, δεν διαφωνώ...
Αλλά με τα υπόλοιπα ποιά θα είναι η τιμή 5000€, 4000€ ; Και αυτα δεν θέλουν buffer, κλπ; Άρα κάπου κοντα θα πέσουν...

Λάθος; Κ όταν λέω κοντά, μπορει να γλιτώσουμε 2000€ , αλλά μήπως απαιτούν να είσαι μηχανικός, υδραυλικος, κλπ που μπορει μόνος του κάποιος να ρυθμίζει ή στην καλύτερη να ασχοληθεί αν πάθει κάτι ο λεβητας; Παρατηρώ στο σάιτ, ότι οι περισσότεροι κ πατεντες κάνουν και γνωρίζουν μαστορους ή είναι οι ίδιοι και σίγουρα γλιτωνουν λεφτά...

Αλλα για κάποιον σαν εμάς, που δεν είναι της δουλειάς, μήπως είναι καλύτερα να πληρώσει μεν παραπάνω, αλλα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο με ένα αξιόπιστο μηχάνημα; Έχω δει κ έναν τουρκικό που τα μασάει όλα, αλλα όπως διάβασα σε λίνκ που έγραψε κάποιος, αν πάθει κάτι; Ποιος θα ασχοληθεί; Η αντιπροσωπεία δεν υπάρχει... Άρα πάλι πάμε σε μάστορα... Πάλι χρήματα δεν θα δώσουμε; Μήπως στο τέλος θα πληρώσουμε τα ίδια;

Δεν ξέρω αν η φιλοσοφία μας είναι σωστή, αλλα, είμαστε της λογικής, κάτι πολύ καλο, και με την σωστή χρήση -π.χ. Άριστης ποιότητας πελετ- καθαρισμό κλπ, και θα γλιτώσουμε σέρβις μπουκωματος/λειτουργίας, θα αποδίδει όπως λένε τα πιστοποιητικά η εταιρείας και η ασχολία με τον λεβητα να είναι τόση όση χρειάζεται κ όχι παραπάνω... Αν ήμουνα μηχανολογος, δεν υπάρχει περίπτωση θα τον έστηναν μονη μου, αλλα δεν...

Ίσως όως και να μην σκέφτομαι σωστά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23162 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Atmos D45P

Nehlena έγραψε: Μπορείτε να μου πείτε γιατί στο θέμα παρουσιαστε τον λεβητα σας.... δεν βρίσκω τίποτα για atmos;

Πάω να διαβάσω κ τα επόμενα...
:)


Προφανως δεν ετυχε να γράψει κάποιος με λεβητα ΑΤΜΟS

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23164 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Atmos D45P

Nehlena έγραψε: Έχω μια ένσταση σε αυτα που γράφεις... Ίσως κ να κάνω λάθος...

Μου λες ότι το σύνολο θα είναι περι τα 6000€, δεν διαφωνώ...
Αλλά με τα υπόλοιπα ποιά θα είναι η τιμή 5000€, 4000€ ; Και αυτα δεν θέλουν buffer, κλπ; Άρα κάπου κοντα θα πέσουν...

Λάθος; Κ όταν λέω κοντά, μπορει να γλιτώσουμε 2000€ , αλλά μήπως απαιτούν να είσαι μηχανικός, υδραυλικος, κλπ που μπορει μόνος του κάποιος να ρυθμίζει ή στην καλύτερη να ασχοληθεί αν πάθει κάτι ο λεβητας; Παρατηρώ στο σάιτ, ότι οι περισσότεροι κ πατεντες κάνουν και γνωρίζουν μαστορους ή είναι οι ίδιοι και σίγουρα γλιτωνουν λεφτά...

Αλλα για κάποιον σαν εμάς, που δεν είναι της δουλειάς, μήπως είναι καλύτερα να πληρώσει μεν παραπάνω, αλλα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο με ένα αξιόπιστο μηχάνημα; Έχω δει κ έναν τουρκικό που τα μασάει όλα, αλλα όπως διάβασα σε λίνκ που έγραψε κάποιος, αν πάθει κάτι; Ποιος θα ασχοληθεί; Η αντιπροσωπεία δεν υπάρχει... Άρα πάλι πάμε σε μάστορα... Πάλι χρήματα δεν θα δώσουμε; Μήπως στο τέλος θα πληρώσουμε τα ίδια;

Δεν ξέρω αν η φιλοσοφία μας είναι σωστή, αλλα, είμαστε της λογικής, κάτι πολύ καλο, και με την σωστή χρήση -π.χ. Άριστης ποιότητας πελετ- καθαρισμό κλπ, και θα γλιτώσουμε σέρβις μπουκωματος/λειτουργίας, θα αποδίδει όπως λένε τα πιστοποιητικά η εταιρείας και η ασχολία με τον λεβητα να είναι τόση όση χρειάζεται κ όχι παραπάνω... Αν ήμουνα μηχανολογος, δεν υπάρχει περίπτωση θα τον έστηναν μονη μου, αλλα δεν...

Ίσως όως και να μην σκέφτομαι σωστά...



Λοιπον, θα σας πω λιγα πραγματακια για να ξεκαθαρισουμε λιγο το θεμα και απο εκει και περα ρωτας παλι!

Ο λεβητας που λες,ο ΑΤΜΟΣ, ειναι λεβητας ξυλου. Απο μονος του καιει ξύλα ή μπρικετες.
Αν στον λεβητα αυτον προσθεσεις καυστηρα πελλετ τοτε θα καιει πελλετ. Ολα μαζι απ οσο ξερω ο συγκεκριμενος δεν μπορει να καψει - συνδιασμο δηλαδη πελλετ και ξυλου (με το που τελειωνουν τα ξυλα να ταιζει πελλετ). θα ειναι ειτε το ενα ή το αλλο.

Υπαρχουν χρηστες εδω που εχουν πολυ καλυτερα μηχανηματα καυσης πελλετ πχ δες starfire maxi,Pelmax της Varmebaronen κα. στα λεφτα που αναφερεις!
Εγω προτεινω αν ειναι να δωσετε 6.000 για λεβητα πελλετ προτιμοτερο ειναι να πατε σε μια τετοια λυση.

Το δοχειο αδρανειας δεν ειναι ντε και καλα απαραιτητο σε ολες των περιπτωσεων. Ναι μεν δινει οικονομια και ειδικα στην καυση ξυλου (στους λεβητες πελλετ δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα), αλλα δεν παει να πει οτι οι λεβητες δεν δουλευουν και χωρις αυτο.

Πρακτικα αν θα καις πελλετ και ο λεβητας εχει μια επαρκη χωρητικοτητα σε νερο πχ 100-110 λτ δεν νομιζω οτι θα ειναι απαραιτητο το δοχειο αδρανειας σε οτι αφορα τουλαχιστον την ευκολια θερμανσης του χωρου σου. Αν μιλησουμε για περισσοτερη οικονομια ναι βεβαια θα κανει, το ποσο βεβαια δεν μπορει να στο απαντησει κανεις!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23166 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Atmos D45P

Nehlena έγραψε: Έχω μια ένσταση σε αυτα που γράφεις... Ίσως κ να κάνω λάθος...

Μου λες ότι το σύνολο θα είναι περι τα 6000€, δεν διαφωνώ...
Αλλά με τα υπόλοιπα ποιά θα είναι η τιμή 5000€, 4000€ ; Και αυτα δεν θέλουν buffer, κλπ; Άρα κάπου κοντα θα πέσουν...

Λάθος; Κ όταν λέω κοντά, μπορει να γλιτώσουμε 2000€ , αλλά μήπως απαιτούν να είσαι μηχανικός, υδραυλικος, κλπ που μπορει μόνος του κάποιος να ρυθμίζει ή στην καλύτερη να ασχοληθεί αν πάθει κάτι ο λεβητας; Παρατηρώ στο σάιτ, ότι οι περισσότεροι κ πατεντες κάνουν και γνωρίζουν μαστορους ή είναι οι ίδιοι και σίγουρα γλιτωνουν λεφτά...

Αλλα για κάποιον σαν εμάς, που δεν είναι της δουλειάς, μήπως είναι καλύτερα να πληρώσει μεν παραπάνω, αλλα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο με ένα αξιόπιστο μηχάνημα; Έχω δει κ έναν τουρκικό που τα μασάει όλα, αλλα όπως διάβασα σε λίνκ που έγραψε κάποιος, αν πάθει κάτι; Ποιος θα ασχοληθεί; Η αντιπροσωπεία δεν υπάρχει... Άρα πάλι πάμε σε μάστορα... Πάλι χρήματα δεν θα δώσουμε; Μήπως στο τέλος θα πληρώσουμε τα ίδια;

Δεν ξέρω αν η φιλοσοφία μας είναι σωστή, αλλα, είμαστε της λογικής, κάτι πολύ καλο, και με την σωστή χρήση -π.χ. Άριστης ποιότητας πελετ- καθαρισμό κλπ, και θα γλιτώσουμε σέρβις μπουκωματος/λειτουργίας, θα αποδίδει όπως λένε τα πιστοποιητικά η εταιρείας και η ασχολία με τον λεβητα να είναι τόση όση χρειάζεται κ όχι παραπάνω... Αν ήμουνα μηχανολογος, δεν υπάρχει περίπτωση θα τον έστηναν μονη μου, αλλα δεν...

Ίσως όως και να μην σκέφτομαι σωστά...


Και πολυ σωστα ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ με Τουρκικο ή γενικοτερα με μηχανημα που δεν εχει aftersales.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23190 από Nehlena
Απαντήθηκε από Nehlena στο θέμα Atmos D45P
Σε ευχαριστω για την απάντηση κ θα κοιτάξω τους λεβητες που είπες...

Με άνθρωπο που πουλά λεβητες μίλησα σήμερα κ μου είπε ότι ο d 45p της atmos ΔΕΝ είναι πυρολυσης και το πελετ είναι το κύριο καύσιμο που πρέπει να καίει και εναλλακτικά το ξύλο...

Επίσης είπε κ Εδώ τρελαθηκα λίγο, αν κ του έδωσα να δει την θερμιδικη μελετη του μηχανικού, όντας μηχανικός κ Αυτός, είπε ότι η μελετη πληρεί αυτο που θέλει η πολεοδομία, αλλα τα σώματα που έβαλε ο συνάδελφος του, δεν επαρκούν ικανοποιητικά για το μέγεθος κ τις απώλειες του σπιτιού... Όταν του είπα γιατί το έκανε, μου είπε ότι δεν έκανε λάθος, ακολούθησε τους συντελεστές τις πολεοδομίας αλλα δεν φτάνουν...

Εδώ είμαι μπερδεμενη... :sick:

Δηλαδή η μελετη ενός μηχανολογου σου δίνει δηλαδή το μίνιμουμ που απαιτείται απο την πολεοδομία, αλλα ουσιαστικά θα έπρεπε για καλύτερη απόδοση αλλα καλοριφερ; Μπέρδεμα...!!! :woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Nehlena.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ