Eπιλογή καυστήρα - λέβητα πυρηνόξυλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22965 από cbafas
Καλημέρα παιδιά,

αρχικά θα ήθελα να συγχαρώ κι εγώ τους διαχειριστές αυτού του πραγματικά γεμάτου ουσιαστική πληροφορία site για τη δημιουργία του αλλά και όλα τα μέλη που διαθέτουν χρόνο και συνεισφέρουν με τις γνώσεις τους. Με κατατόπισαν στα βασικά και με έβαλαν στο θέμα του pellet αν και πριν βρω το site σας δε γνώριζα παρά μόνο ότι είναι συμφερότερη επιλογή από το πετρέλαιο. Εδώ έμαθα τι είναι ο καυστήρας και τι ο λέβητας (!!!), γιατί δε πρέπει να δεχτώ πατέντα στο λέβητα πετρελαίου με αντικατάσταση μόνο του καυστήρα, τι καταναλώσεις και τι απόδοση έχει το pellet, ότι υπάρχουν ελληνικές εταιρείες που κατασκευάζουν τέτοια συστήματα, προσεγγιστικά κόστη κτήσης και χρήσης κτλ. Ευχαριστώ και πάλι.

Κατοικώ λοιπόν στα Ιωάννινα σε μια μονοκατοικία συνολικής επιφάνειας 350τ.μ. (αν και χρησιμοποιώ όταν δεν έχω επισκέπτες τα 210 εξ' αυτών), πενταετίας και καλά μονωμένη. Εν τούτους, ο καιρός εδώ δε συγχωρεί και βρίσκομαι σε ύψωμα λίγο εκτός πόλης, άρα 2-3 βαθμούς τουλάχιστον κάτω από τους μέσους όρους των Ιωαννίνων. Την προηγούμενη χρονιά κατανάλωσα συνολικά 3,2 τόννους πετρέλαιο.

Το πρώτο πράγμα που αναρωτιέμαι είναι λοιπόν ποια η θερμιδική ισχύ του συστήματος που θα επιλέξω για την οικία μου. Αν κάποιος θα μπορούσε να μου δώσει μια καλή προσέγγιση θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Και ρωτάω γιατί τρεις έμποροι στους οποίους απευθύνθηκα μου έδωσαν προτάσεις με απόκλιση που μου προκάλεσε έκπληξη: 35KW, 59kw και 80kW. Ξέρω ότι η ακριβής απάντηση προϋποθέτει μελέτη μηχανικού αλλά μια προσέγγιση θα ήταν χρήσιμη στην εκτίμηση του κόστους του συστήματος.

Θέλοντας φθηνή λύση εξετάζω τους εξής δύο: kakaris-maragkos.skroutzstore.gr/p.Monad...NSA-93kW.592577.html, kakaris-maragkos.skroutzstore.gr/p.Monad...NSA-69kW.592576.html. Έχει κανείς δοκιμάσει κάποιον ή έχει κάποια άποψη έστω από τα τεχνικά χαρακτηριστικά;

Επίσης, έμπορος μου πρότεινε το τελευταίο 80kW μοντέλο του Χουμεριανού με κόστος 3.500€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ και μεταφορικών αλλά όχι εγκατάστασης. Και εδώ θα ζητήσω τη γνώμη σας.

Περιττό να πω ότι είμαι ανοιχτός σε κάθε άλλη πρόταση και δεκτικός να προχωρήσουμε σε μαζική αγορά όποιου συστήματος είναι συμφερότερο.

Ευχαριστώ!!!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22971 από egglezos

cbafas έγραψε: Επίσης, έμπορος μου πρότεινε το τελευταίο 80kW μοντέλο του Χουμεριανού με κόστος 3.500€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ και μεταφορικών αλλά όχι εγκατάστασης. Και εδώ θα ζητήσω τη γνώμη σας.


Για

cbafas έγραψε: 3,2 τόννους πετρέλαιο

σου προτείνανε λέβητα 80 KW...?

πόσα να αντέξω ο καψερός...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22972 από cbafas
Δηλαδή; Είναι πολύ ή λίγο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22974 από egglezos

cbafas έγραψε: Δηλαδή; Είναι πολύ ή λίγο;


δεν σε παραξενέυει ότι ένας σου πρότεινε 35 kw και άλλος 80kw? Σωστά το λές ότι χρειάζεται μελέτη για να μήν εξαρτάσαι από καμία αερολογία κανενός εμπόρου, αλλά και 80 kw λέβητας σε τέτοιο σπίτι είναι τουλάχιστον κρίμα...είναι πάρα πολύ μεγάλος ο λέβητας αυτός.

Δεν είναι ακριβό, κάνε μια μελέτη θερμικών απωλειών με ένα μηχανολόγο...θα την πληρώσεις 250 - 350 ευρώ αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος ότι τον πρώτο χρόνο κιόλας θα αποσβέσεις το κόστος της από την σωστή επιλογή λέβητα που θα κάνεις.

Σκέψου το εξής: παίρνεις ένα 2λιτρο αυτοκίνητο για να κινείσαι φανάρι φανάρι μέσα στην πόλη...δεν θα κάψεις περισσότερα από ένα 1000άρι? Σίγουρα...μα την ίδια διαδρομή θα κάνετε, ούτε θα πάς πουθενά πιο γρήγορα ή πιο μακριά το 2λίτρο, μέσα στην πόλη θα είσαι...έτσι είναι και με τον λέβητα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22975 από stergiosbik
Kανε αυτο που σου ειπε ο egglezos.
Πηγαινε σε εναν μηχανολογο-ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟ-κ κανε μελετη.
Επισης μιας κ egglezos παραειναι διακριτικος θα σου προτεινα να δεις κ τους δικους του λεβητες γιατι καποια στιγμη πρεπει κ να ευλογαμε τα γενια μας! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22976 από cbafas
Με εξέπληξε, η αλήθεια είναι. Όμως και ο αντιπρόσωπος της K-energy με τον οποίο μόλις έκλεισα το τηλέφωνο μου πρότεινε να αγοράσω τον Mensa 93kW! Θα ψάξω στις κούτες μου να βρω τη μελέτη που μου είχαν κάνει όταν έχτισα το σπίτι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ