Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26285 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
(Να μου συστήσεις τον καυστηρατζή σου... )

Έτσι όπως το αναφέρουν ότι δεν τους φτάνει το νερό του λέβητα (περί τα 50 λίτρα συνήθως σε αυτό το μέγεθος) προσωπικά δεν με πείθουν.

Δηλαδή αν σε αυτόν τον λέβητα βάλουμε 40000 θερμίδες καυστήρα πετρελαίου τότε το νερό φτάνει και αν μπει καυστήρας πέλετ των 20000 θερμίδων (που δεν είναι καν τόσο, γιατί είναι 20 kW και όχι 20000 θερμίδων όπως λανθασμένα το έγραψα και παραπάνω) τότε τι θα συμβεί;

Προσωπική μου γνώμη, σε λέβητες στερεών καυσίμων χρειάζεται κάποια ασφάλεια από διακοπή ρεύματος, π.χ. ένα UPS τροποποιημένου ημιτόνου στον κυκλοφορητή, αλλά ακόμα και με αυτονομίες π.χ. με την τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή, δεν βλέπω λόγο να υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον όγκο του νερού, εφόσον αυτό κυκλοφορεί.

Επειδή όμως ένας (σοβαρός, Σκανδιναβός) κατασκευαστής δεν μπορεί να ξέρει αν ο πελάτης θα τα κάνει αυτά ή όχι, οπότε προτιμάει να έχει πολύ μεγάλη θερμική αδράνεια, ειδικά όταν καλείται να απαντήσει ΕΓΓΡΑΦΩΣ σε τέτοια ερώτηση.

Εάν ας πούμε εξετάσουμε την περίπτωση όπου έχουμε διακοπή ρεύματος και ο κυκλοφορητής σταματά, ή έχουμε αυτονομίες χωρίς by-pass τότε ίσως σε ακραία δυσμενή περίπτωση (π.χ. διακοπή ρεύματος ακριβώς στο σημείο που θα έκλεινε ο θερμοστάτης) να υπερθερμανθεί, ίσως. Τότε θα ανοίξει η θερμική ασφάλεια και θα εκτονωθεί μέσα στο λεβητοστάσιο. ΑΝ τελικά υπερθερμανθεί.

Προσωπικά θα το έφτιαχνα, αφού είχα συνεννοηθεί (χειρωνακτικά) με τον καυστηρατζή πρώτα...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26293 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Η σταχτη που καθεται πανω σε βρεχουμενη επιφανεια δεν ειναι προβλημα σε τετοιους λεβητες?
Δεν μειωνεται η αποδοση?
Εκτος αν το καθαριζεις καθε μερα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26298 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Οπωσδήποτε πρέπει να το καθαρίζεις, το περίεργο είναι οτι κυκλοφορούν τόσοι πολλοί λέβητες πέλετ (υποτίθεται) με οριζόντιες διαδρομές καυσαερίων (και άλλοι τόσοι που δεν δείχνουν καν τομή) εκεί το πληρώνεις και για καινούργιο και έχεις ένα σαν αυτό που είχες και πριν, αλλά έχει διαφορετικό όνομα, έχει και δοχείο στάχτης και πιο εύκολο άνοιγμα στην πόρτα, αλλά στάχτη μαζεύει το ίδιο στις οριζόντιες διαδρομές αν μιλήσουμε για θέμα απόδοσης λόγω επικάθησης στάχτης.

Αν πάρεις τώρα κάτι της προκοπής με κατακόρυφες διαδρομές ώστε να πεις ότι θα καθαρίζεις λιγότερο, άντε να έχει και κανένα λεβιέ να το τινάζεις λίγο, τότε πάμε σε άλλη σαφώς ανώτερη κατηγορία και σε άλλα λεφτά όμως και αγοράς του συστήματος αλλά και εγκατάστασης (είτε με αποξήλωση του παλιού είτε με παράλληλη / εν σειρά σύνδεση).

Όλη η ιστορία με τη μετατροπή που συζητάμε είναι ότι μπορείς να την κάνεις και μόνος σου ή με πολύ μικρό κόστος εγκατάστασης, άλλο πλεονέκτημα προφανώς δεν έχει.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26307 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Όλη η ιστορία με τη μετατροπή που συζητάμε είναι ότι μπορείς να την κάνεις και μόνος σου ή με πολύ μικρό κόστος εγκατάστασης, άλλο πλεονέκτημα προφανώς δεν έχει

Συμφωνω απολυτα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26312 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Φιλε LEONA λες να μην ηθελα να το κανω,2 χιλιαρικα θα μου εβγαινε το ολο σκηνικο,μιλησα και με τον εδω αντιπροσωπο και μου τα ψιλομασουσε οταν του ελεγα για αποδοση,μου ειπε οτι περυσι εκανε πανω απο 10 τετοιες μετατροπες αλλα οταν τον ρωτουσα για καταναλωση μου απαντουσε"τρια πουλακια καθονταν"
Λες να μην ηθελαν να μου πουλησουν και οι Σουηδοι?
Αυτα σκεφτηκα + το οτι το πελλετ ειχε ξεφυγει στην τιμη περυσι(κατι 320-350 ευρω ο τονος)και σκεφτηκα με αυτα τα 2 χιλιαρικα(ισος και λιγοτερα να μου βγουν)να βαλω τον ξυλολεβητα που εχει τα καλα του (συμφερει εστο και αν το βαλουμε με αναλογια 4 προς 1 με το πετρελαιο,δηλ. 44 λεπτα για να παρω τις 10-11kw μου,που δεν πιστευω γιατι τα ξυλα μου κοντευουν τον μονοψηφιο αριθμο υγρασιας) αλλα εχει και το βασικοτερο κακο του το χαμαλικη!
Του χρονου βλεπουμε τι θα κανουμε,εκαιγα 2,5 τονους πετρελαιο, φετος πηρα 9,5 τονους (1050 ευρω)ξυλα,για να δουμε θα την βγαλω μ'αυτα,εαν την βγαλω τοτε χαλαλι το χαμαλικη, με πελλετ θαθελα 5,5 τονους αρα 1600-1700 ευρω με καλο μηχανημα(με 80-90% αποδοση) φαντασου η μετατροπη του πετρελαιουλεβητα να μου εδινε ομως μια αποδοση κοντα στο 50-60% τι μουφα θα'τρωγα τα 1700 σε πελλετ θα γινοταν απο 2 εως και 2μιση χιλιαρικα!
Οποιος εχει λεφτα παει σε επωνυμες και δοκιμασμενες ολοκληρωμενες λυσεις οποιος δεν εχει πειραματιζετε και μπορει και να του βγει,περυσι δεν ειχα λεφτα(μετρητα) για την αλλαγη της θερμανσης με αποτελεσμα στο τελος της σαιζον να χασω ενα χιλιαρικο τουλαχιστον που θα κερδιζα εαν ειχα διαλεξει να βαλω ξυλο η πελλετ,φετος παρολου που δεν υπαρχει παλι το χρημα και το ποσο που θα χαναμε για να ζεσταθουμε ειναι πολυ περισοτερο λογο της αυξησης τις τιμης του πετρελαιου δεν χωρανε ουτε καθυστερησεις ουτε πειραματισμοι, γιαυτο στην σιγουργια του ξυλου και στο χαμαλικη!
Τρια χρονια δεν αλλαξα το αμαξι σε αεριο με αποτελεσμα να εχω χασει 3 χιλιαρικα σε βενζινες αλλα αυτο οφειλετε γιατι στο burdelo που ζουμε ημουν σιγουρος οτι μολις το εβαζα την επομενη μερα θα εβγαινε καποιος στην τηλεοραση και θα ελεγε εξισωση του αεριου με την βενζινη η υγραεροσημο,στο ξυλο δεν παιζει αυτο γιατι στην χειροτερη παω στο χωριο του κουμπαρου μου και το stihll κοβουμε 10 τονακια πουρναρι(οπως κανει καθε χρονο αυτος.επισης η αισχροκερδια δεν παιζει τοσο στο ξυλο (ειδα με τα ματια μου να αγοραζει ο ξυλας 85 ακοπο και μου το'δωσε 110)ενω στο πελλετ ζει και βασιλευει εχω φιλο εμπορα που εχει παρει 2500 τονους και εχω και γνωστο που εχει εργοστασιο στην Σερβια που βγαζει αριστο πελλετ dinplus και πουλαει με εκτελωνισμους και μεταφορικα δηλ. ολα 180 ευρω τον τονο και οταν τον εφερα σε επαφη με τον εμπορα φιλο του φανηκα αριστο μεν αλλα ακριβο ,μου λεει και 320 να το βαλω τον τονο δεν με συμφερει γιατι σε αλλα δουλευω με περισσοτερο κερδος!!!!!!!!!!!
ΕΡΕ ΔΡΑΧΜΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26317 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

fisikos50 έγραψε: Οπωσδήποτε πρέπει να το καθαρίζεις, το περίεργο είναι οτι κυκλοφορούν τόσοι πολλοί λέβητες πέλετ (υποτίθεται) με οριζόντιες διαδρομές καυσαερίων (και άλλοι τόσοι που δεν δείχνουν καν τομή) εκεί το πληρώνεις και για καινούργιο και έχεις ένα σαν αυτό που είχες και πριν, αλλά έχει διαφορετικό όνομα, έχει και δοχείο στάχτης και πιο εύκολο άνοιγμα στην πόρτα, αλλά στάχτη μαζεύει το ίδιο στις οριζόντιες διαδρομές αν μιλήσουμε για θέμα απόδοσης λόγω επικάθησης στάχτης.

Αν πάρεις τώρα κάτι της προκοπής με κατακόρυφες διαδρομές ώστε να πεις ότι θα καθαρίζεις λιγότερο, άντε να έχει και κανένα λεβιέ να το τινάζεις λίγο, τότε πάμε σε άλλη σαφώς ανώτερη κατηγορία και σε άλλα λεφτά όμως και αγοράς του συστήματος αλλά και εγκατάστασης (είτε με αποξήλωση του παλιού είτε με παράλληλη / εν σειρά σύνδεση).

Όλη η ιστορία με τη μετατροπή που συζητάμε είναι ότι μπορείς να την κάνεις και μόνος σου ή με πολύ μικρό κόστος εγκατάστασης, άλλο πλεονέκτημα προφανώς δεν έχει.

Φιλε απ'οτι καταλαβαινω απ'τα γραφομενα σου καλυτερα στου λεβητες πελλετ ειναι να υπαρχουν καθετες διαδρομες σωστα/
Στον ξυλολεβητα που πηρα που δεν υπαρχουν τουμπο δηλ. πως λεγονται οι διαδρομες που εχει?
Κανει για καυση πελλετ δηλ.?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ