Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26077 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Δεν τις χω τις φωτογραφιες φιλε τις εσβησα αλλα ο λεβητας μου ειναι σχεσον ιδιος με αυτον www.pumatherm.gr/index.jsp?CMCCode=100501&extLang= (χωρις τον ηλεκτρονικο πινακα μαι με 4 τουμπο αντι για 3 που εχει αυτος στην φωτο στην επανω σειρα)!

Martin Karlsson
ULMA AB

I have discussing the pictures with my technian. He is telling me that the boilers are too small for pellet.

You need more watervolume.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26134 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Μήπως θυμάσαι μέγεθος;







Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26148 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

fisikos50 έγραψε: Μήπως θυμάσαι μέγεθος;










Μια χαρα ειναι για μετατροπη ο συγκεκριμενος εχω κανει τετοιες
μετατροπες και δουλευουν αψογα οσο για την αποδωση εχει καλυτερη απο
κατι ξυλολεβητες που βαζουν καυστηρες.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26185 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Φιλε μου η ιδια η ulma μου το ειπε,λεει οτι δεν επαρκει η ποσοτητα του νερου,δεν ξερω ποσο νερο περνει ο λεβητας πετρελαιου μου αλλα ενας μαστορας μμου ειπε 40-50 λιτρα,ο εδω αντιπρωσοπος της ulma μου ειπε που ειδε τις φωτογτραφιες του λεβητα μου ειπε το ιδιο αλλα μου ειπε οτι το προβλημα λυνετε με την προσθηκη ενος μπαφερ,40,000 θερμιδες ειναι ο λεβητας πετρελαιου μου!
Εφοσων ηταν να βαλω μπαφερ και να μην γνωριζω την αποδοση της μετατροπης του λεβητας πετρελαιου μου σε πελλετ αν και τα λεφτα μου ειναι μετρημενα εως και πολυ μετρημενα προτιμησα να ξοδεψω 1000 ευρω παραπανω απ' οτι να εκανα την μετατροπη και σημερα παρελαβα αυτον εδω τον ξυλολεβητα www.sunsystem.bg/en/otoplenie/details.php?id=147
που και 4ρων διαδρομων (δεν εχει τουμπο,μονο στο κατω μερος εχει που καινε τα ξυλα και δεν καθαριζοται))ειναι και μπορω να τον και και σε ξυλο και σε πελλετ,για να μην ειμαι και θυμα του καθε ελληναρα που αυριο μπορει να φορολογισει τα παντα!
Δεν ξερω τελικα τι θα καταναλωσει αλλα το συστηματακι που πηρα το ειδα να το πουλανε στην Αγγλια σε πανω απο 5 σαιτ και ετοιμο με κοτσαρισμενο τον καυστηρα πελλετ,δεν νομιζω οτι στην Αγγλια πουλανε οτι κι'οτι σε τετοια θεματα απο πλευρας πιστοποιητικων και αποδοσεων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26215 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Λέβητας πετρελαίου 40000 θερμίδες...

Λοιπόν θα σας πω μια ιστορία τώρα, πριν καμιά δεκαετία έβαλα καλοριφέρ, εγκατεστημένα σώματα μαζί με μπόιλερ όλα μαζί ας πούμε περί τις 18000 θερμίδες, λέβητας πετρελαίου 40000 θερμίδες. Λάθος; Για να δούμε...

Ο λέβητας ήταν "40000" θερμίδες, αλλά ήταν και Ελληνικός, άρα τι 40000, καλύτερα να πω ήταν 40000 τότε που τον αγόρασα κατά δήλωση του κατασκευαστή φυσικά.

Μετά από μερικά χρόνια όμως, όταν ήταν στη μόδα το αέριο, αυτός ο ίδιος λέβητας ...υποβιβάστηκε, έγινε 30000 θερμίδες, κατά δήλωση του κατασκευαστή και πάλι και τότε λεγόταν πετρελαίου - αερίου.

Ήρθε κάποια στιγμή και η μόδα του πέλετ, ο πιο μικρός λέβητας της σειράς αυτής για πέλετ ήταν 20000 θερμίδες, αυτός που είχα αγοράσει όμως δεν υπήρχε καν στη σειρά γιατί ...ξαναυποβιβάστηκε και έπεσε κατηγορία, πήγε στη Γ ερασιτεχνική ας πούμε.

Αυτός λοιπόν ο παραπάνω λέβητας πέλετ που τώρα δηλώνεται ως 20000 θερμίδων ήταν ο επί αερίου 40000 θερμίδων ο οποίος ήταν ο επί πετρελαίου 50000 θερμίδων, ένα νούμερο μεγαλύτερος από αυτόν που αγόρασα τότε για δήθεν "40000" θερμίδων.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Σήμερα, με κάτω από 20000 θερμίδες εγκατεστημένες που σπάνια ζητιούνται όλες μαζί (2 ζώνες αυτονομίας θέρμανσης και 1 ζώνη αυτονομίας το μπόιλερ μόνο του) ο λέβητας που έχω είναι πιθανόν οριακά κατάλληλος για να δώσει αυτές τις θερμίδες με πέλετ.

Αλλά, αν χρειαζόμουν να πάρω 40000 θερμίδες με πέλετ από αυτόν τον λέβητα, δεν θα τις πάρω, όπως πιθανότατα δεν θα τις έπαιρνα ούτε με πετρέλαιο ακόμα και την εποχή που ο λέβητας λεγόταν "40000" θερμίδων.

Ά, και μην ξεχάσετε να ψωνίζετε ...Ελληνικά.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26222 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Ναι καλα,τα σωματα μου μετρημενα ειναι δεν ειναι 23,000 θερμιδες,αν θυμαμαι καλα ειχα βαλει και απωλειες 10-20%!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ