Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21072 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Με σκότωσες τώρα ... 20 λεπτά το παλεύω


Χαχαχα... :)
Το ξέρω.
Αλλά και αυτό το θέμα ήταν καλό έτσι όπως εξελίχθη.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21073 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

aithio έγραψε:

Με σκότωσες τώρα ... 20 λεπτά το παλεύω


Χαχαχα... :)
Το ξέρω.
Αλλά και αυτό το θέμα ήταν καλό έτσι όπως εξελίχθη.


Δες τα λίγο και αν δείς οτι κάτι πρεπει να γυρίσει πίσω το φέρνω γιατί τα περισσοτερα αναφέρουν μόνο τα συγκεκριμένα πράγματα. Θα τα δω και εγώ ξανα....

ΥΓ το να τα γυρίσω πίσω είναι 1 λεπτό δουλειά ...δεν είναι τίποτε.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21074 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Τα ξέρω ρε Χρήστο...
Οπως μπορείς να ξέρεις απο το άλλο φόρουμ πολύ καλός μου φίλος και συνονόματος σου 22 χρόνια καυστηρατζής τα έχει δεί όλα και κάθε μέρα όλο τέτοια μου λέει.

Βιομαζιστή στην Αθήνα ούτε οι μισοί παλαιοί λέβητες δεν έχουν κόφτρες...
Τις ξηλώνουν γιατί δεν μπορούν να ρυθμίσουν τους λέβητες κάποιοι.........

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21089 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

jnet έγραψε:

aithio έγραψε:

Με σκότωσες τώρα ... 20 λεπτά το παλεύω


Χαχαχα... :)
Το ξέρω.
Αλλά και αυτό το θέμα ήταν καλό έτσι όπως εξελίχθη.


Δες τα λίγο και αν δείς οτι κάτι πρεπει να γυρίσει πίσω το φέρνω γιατί τα περισσοτερα αναφέρουν μόνο τα συγκεκριμένα πράγματα. Θα τα δω και εγώ ξανα....

ΥΓ το να τα γυρίσω πίσω είναι 1 λεπτό δουλειά ...δεν είναι τίποτε.


Το τελείωσα ελπίζω τώρα να είναι ΟΚ. Νοιώθω σαν να κέντησα :lol:

Χρήση αναλυτή καυσαερίων

Αναλογίες θερμογόνων δυνάμεων

Τα προηγούμενα links σας γυρνάνε στο παρόν θέμα στην αρχή των συγκεκριμένων συζητήσεων. Αν ακολουθήστε τους τίτλους με το συγκεκριμένο θέμα μπορείτε να διαβάστε μονο για το συγκεριμένο θέμα και για την συνέχεια υπάρχουν τα παρακάτω

Χρήση αναλυτή καυσαερίων ... η συνέχεια

Αναλογίες θερμογόνων δυνάμεων ... ή συνέχεια

Ταυτόχρονα εμειναν και σκιές των πρώτων θεμάτων οπότε αν κάποιος θέλει να το πάρει το πράγμα από την αρχή μπορεί θα οδηγηθεί στην αρχή μεσα στο παρόν θέμα και μετά θα πρέπει να πάει στην ... συνέχεια


ΥΓ Γρηγόρη(aithio) ή όποιος από τους συντάκτες δείτε και αυτά που έριξα μέσα στις έντονες αντιπαραθέσεις και πείτε μου αν θέλετε να γυρίσω και τίποτε από αυτά πίσω που θα βοηθούσε στον ειρμό του θέματος.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22837 από papatsik
Απαντήθηκε από papatsik στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Επειδή έκανα μετατροπή πέρσι από την αρχή της χρονιάς τον καυστήρα πετρελαίου σε πέλετ (για να ακριβολογούμε έβγαλα αυτόν του πετρελαίου και έβαλα πέλετ στον ήδη υπάρχον λέβητα πετρελαίου) να σας μεταφέρω την εμπειρία μου. Η κατανάλωση μου ήταν περίπου 1:2 (κι αυτό γιατί έκαιγα πετρέλαιο 2500 κιλά και τώρα έκαψα 6000 πέλετ με το δεδομένο όμως ότι αυτός ο χειμώνας ήταν ο πιο κρύος ever (έχω μονοκατοικία 160 τ.μ. εκτεθειμένη από παντού, σε προάστιο της Θεσ-νίκης με ενδοδαπέδια θέρμανση αλλά με ξύλινα πατώματα). Κάπου στην μέση της χρονιάς μου έσβηνε συνέχεια και είχα τρελαθεί, αλλά στην συνέχεια μόλις καταλάβαμε το λάθος (έφευγε η κεφαλή από την αντίσταση που βλέπει το πέλετ και το ανάβει κι έτσι δεν μπορούσε να ξαναξεκινήσει πολλές φορές). Μετά από αυτό το καθαρίζω κάθε 1,5 μέρα τον θάλαμο του λέβητα και κάθε βδομάδα το πάνω μέρος με απλό σκουπάκι και δεν με ξανάσβησε. Εντάξει όσο να΄ναι είναι φασαρία αλλά εγώ κέρδισα σε ένα χρόνο 1000 ευρώ, όσο μου βγήκε όλη η μετατροπή (δεν είχα έξοδα του μάστορα γιατί το έκανε ένας φίλος και έβαλα αντί για μεταλλική χοάνη έναν απλό πλαστικό κάδο. Γενικά αν έχεις λεφτά προτιμότερο είναι να πάρεις όλο το σύστημα ειδικά για πέλετ, αλλιώς αυτή είναι μια καλή λύση, λίγο κουραστική και φασαριόζα, αλλά τέτοιους καιρούς...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Georgetax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22849 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

χρηστος8 έγραψε: Γρηγορη καυστηρατζης δεν ειμαι...εχω αδεια εγκαταστατη και φυσικου αεριου.

Αληθινο περιστατικο σε γνωστο μου που καθαριζε επι 10 περιπου χρονια τον λεβητα μονος του.

Μια μερα που πιναμε ρετσινα μου ειπε οτι ειχε παραπονα για την καταναλωση του καυστηρα επι χρονια. Απλα ηταν χρονια που το πετρελαιο ηταν φτηνο και δεν τον πολυενοιαζε.

Του ζητησα εγω ο ιδιος να παω να δω για ποιον λογο εκαιγε πολυ πετρελαιο.

6,5 τονους για 240 m2 σπιτι :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Η περιοχη ειναι το χωριο μου 13 χλμ εξω απο Θεσσαλονικη.

Οταν πηγα ειδα 12 κοφτρες ξηλωμενες εξω απο τον λεβητα...μετραω θερμοκρασια καυσαεριων 300+...βλεπω μπεκ για 55000 θερμιδες λεβητα σε ριελλο G5 2,40 :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αερας και πιεση αντλιας αλλα νταλον.

Ολα πειραγμενα απο τον ιδιο...για να μην μακρυγορω του εβαλα κοφτρες, σωστο μπεκ, ρυθμισα αντλια και αλλα και την επομενη χρονια ειχε καταναλωση 5100...σκεψου ποσο τζαμπα πετρελαιο πληρωσε και εκαψε αυτα τα χρονια για να γλυτωσει το κοστος συντηρησης καυστηρα.



Ενδιαφέρουσα ιστορία.

Στο δικό μου σύστημα καυστήρα - λέβητα πετρελαίου, όταν παραδόθηκε από τον εγκαταστάτη υπήρχαν δυο προβλήματα, έσβηνε ο καυστήρας πολύ συχνά (με σφάλμα λειτουργίας, έπρεπε να πάω στο λεβητοστάσιο να πατήσω το κουμπί για να ξαναπάρει) και έκανε το όλο σύστημα πολύ θόρυβο.

Ο εγκαταστάτης φυσικά κινέζος, δεν ήξερε τίποτε, όλα ήταν εντάξει.

Έφερα ΕΙΔΙΚΟ (δήθεν) καυστηρατζή, μάλιστα πήρα και το "δήθεν πιστοποιητικό" καλής λειτουργίας, σύμφωνα με τον καυστηρατζή "όλα ήταν εντάξει" ενώ για το θόρυβο είχε να πει ότι "έχω ακούσει και χειρότερα". Μη μου πεις...

Επειδή όμως δεν γινόταν να συνεχίσει το πράγμα έτσι, έπρεπε να το φτιάξω και το έφτιαξα φυσικά μόνος μου, σιγά να μην έφερνα κι άλλους (πόσους; ) να περάσουν να το δούνε και να λέει ο καθένας ότι του κατέβει στο κεφάλι και να τους πληρώνω κιόλας...

Λοιπόν, οι διακοπές στη λειτουργία οφείλονταν στο ότι είχε συνδέσει ο εγκαταστάτης την παροχή και την επιστροφή πετρελαίου από τον καυστήρα στο φίλτρο ανάποδα και εγκλώβιζε αέρα η αντλία πετρελαίου του καυστήρα. Πού να το δούνε όμως αυτό οι ειδικοί... πέντε λεπτά υπόθεση να μπούνε σωστά τα σωληνάκια και δεν ξανάσβησε ποτέ επί 10 χρόνια. Υπόψιν τα σωληνάκια γράφουν πάνω "IN" "OUT" με μεγάλα γράμματα...

Ο θόρυβος (μπουμπούνιζε, ακουγόταν 10 μέτρα μακρυά) ήταν θέμα γωνίας μπεκ (κάτι που το ρώτησα συγκεκριμένα στον καυστηρατζή που ήρθε να το δει και μου λέει "όχι, εντάξει είναι") ήθελε μικρότερη γωνία (45 μοιρών από 60 μοιρών που είχε) ώστε να μην παράγονται κρουστικά κύματα στο θάλαμο καύσης που είχε αντιστροφή φλόγας. Υπόθεση 15 λεπτών να αλλάξει το μπεκ και κόστος ασήμαντο από ότι θυμάμαι.

Ά, ο μέγας καυστηρατζής (είχε και ...βοηθό!!!) που δεν πήρε χαμπάρι ούτε τα ανάποδα σωληνάκια, ούτε τη λάθος γωνία στο μπεκ, ήθελε όμως να αλλάξει μπεκ προληπτικά (αν και το όλο σύστημα ήταν καινούργιο, λειτουργούσε μόλις μια βδομάδα) και μάλιστα ήθελε να έρχεται και κάθε χρόνο να αλλάζει το μπεκ, έ αυτό ήξερε, αυτό ήθελε να κάνει, είχε ένα βαλιτσάκι με όλη τη σειρά των μπεκ αλλά το μυαλό που είχε στο κεφάλι του επαρκούσε μόνο για να βγάζει και να βάζει ακριβώς το ίδιο και να τσεπώνει τα λεφτά, χωρίς απόδειξη φυσικά έ;

Μετά από αυτή την ιστορία, φυσικά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ξανακούμπησε το σύστημα, όμως θα ήταν καλύτερα να γινόταν κάποια συντήρηση που βαριέμαι να την κάνω εγώ, αλλά δεν ξέρω πόσους κρετίνους ακόμα πρέπει να πληρώσω μέχρι να βρω ΕΝΑΝ που να ξέρει τι του γίνεται σε αυτά τα επαγγέλματα...

Αυτά είχα να σας πω περί συντήρησης καυστήρων / λεβήτων πετρελαίου.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ