Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21064 από Βιομαζιστής

aithio έγραψε: Θα σας μιλήσω λίγο για το πετρέλαιο και το αέριο που έχω εμπειρία.
Ο ιδιώτης πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν γνωρίζει περί καύσης και την σπουδαιότητα της ρύθμισης.
Για αυτό πολλές φορές βλέπουμε ιδιώτες να τους ενδιαφέρει να βάλουν το καλύτερο μηχάνημα που υπάρχει στην αγορά γιατί θεωρούν ότι θα αποσβεστεί το κόστος απο την εξοικονομηση.
Αμ δε.
Αν για παράδειγμα βάλεις τον τάδε επώνυμο μαντεμένιο λέβητα που υπόσχεται 93% βαθμό απόδοσής και δεν ρυθμιστεί σωστά το 93 κάλλιστα μπορεί να γίνει 85 ακόμα και 80....
Ενω μπορεί ένας άλλος να βάλει ένα Ελληνικό σιδερένιο λέβητα με το 1/3 των χρημάτων και να ρυθμιστεί να αποδίδει 91%.
Ποιος είναι ο κερδισμένος και ποιος ο χαμένος;



Με το πετρέλαιο στο 1,20 - 1.30 ευρώ ανά λίτρο από τη νέα σεζόν και οι 2 χαμένοι θα είναι. :)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21066 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Γρηγορη καυστηρατζης δεν ειμαι...εχω αδεια εγκαταστατη και φυσικου αεριου.

Αληθινο περιστατικο σε γνωστο μου που καθαριζε επι 10 περιπου χρονια τον λεβητα μονος του.

Μια μερα που πιναμε ρετσινα μου ειπε οτι ειχε παραπονα για την καταναλωση του καυστηρα επι χρονια. Απλα ηταν χρονια που το πετρελαιο ηταν φτηνο και δεν τον πολυενοιαζε.

Του ζητησα εγω ο ιδιος να παω να δω για ποιον λογο εκαιγε πολυ πετρελαιο.

6,5 τονους για 240 m2 σπιτι :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Η περιοχη ειναι το χωριο μου 13 χλμ εξω απο Θεσσαλονικη.

Οταν πηγα ειδα 12 κοφτρες ξηλωμενες εξω απο τον λεβητα...μετραω θερμοκρασια καυσαεριων 300+...βλεπω μπεκ για 55000 θερμιδες λεβητα σε ριελλο G5 2,40 :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αερας και πιεση αντλιας αλλα νταλον.

Ολα πειραγμενα απο τον ιδιο...για να μην μακρυγορω του εβαλα κοφτρες, σωστο μπεκ, ρυθμισα αντλια και αλλα και την επομενη χρονια ειχε καταναλωση 5100...σκεψου ποσο τζαμπα πετρελαιο πληρωσε και εκαψε αυτα τα χρονια για να γλυτωσει το κοστος συντηρησης καυστηρα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21068 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Αγαπητοί συμφορουμίτες επειδή 2 βασικά θέματα που θεωρώ θιχτηκαν στο παρόν δημιούργησα 2 νεα θέματα.

Χρήση αναλυτή καυσαερίων

Αναλογίες θερμογόνων δυνάμεων

Τα συγκεκριμένα links σας γυρνάνε στο παρόν θέμα στην αρχή των συγκεκριμένων συζητήσεων. Αν ακολουθήστε τους τίτλους με το συγκεκριμένο θέμα μπορείτε να διαβάστε μονο για το συγκεριμένο θέμα και στην συνέχεια υπάρχουν τα παρακάτω

Χρήση αναλυτή καυσαερίων ... η συνέχεια

Αναλογίες θερμογόνων δυνάμεων ... ή συνέχεια

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21069 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
jnet
Είναι αλήθεια ότι στο θέμα Μετατροπη λεβητα πετρελαίου τέθηκαν και άλλα σοβαρά θέματα όπως η θερμογόνος δύναμη ή ανάλυση καυσαερίων αλλά μεταφέροντας τα ποστ χαλάει λίγο η συζήτηση εδώ με αποτέλεσμα να μένουν μετέωρα κάποια ποστ.
Προτείνω να επαναφέρεις (αν είναι εφικτό)τα πόστ και σε αυτό το θέμα και αν είναι να συνεχίσουμε την συζήτηση πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα να συνεχίσουμε στο ανάλογο καινούργιο.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21070 από Βιομαζιστής
Τις κόφτρες γιατί τις έβγαλε είπε; Τον ζόριζαν στο καθάρισμα; :P

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21071 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

aithio έγραψε: jnet
Είναι αλήθεια ότι στο θέμα Μετατροπη λεβητα πετρελαίου τέθηκαν και άλλα σοβαρά θέματα όπως η θερμογόνος δύναμη ή ανάλυση καυσαερίων αλλά μεταφέροντας τα ποστ χαλάει λίγο η συζήτηση εδώ με αποτέλεσμα να μένουν μετέωρα κάποια ποστ.
Προτείνω να επαναφέρεις (αν είναι εφικτό)τα πόστ και σε αυτό το θέμα και αν είναι να συνεχίσουμε την συζήτηση πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα να συνεχίσουμε στο ανάλογο καινούργιο.


Με σκότωσες τώρα ... 20 λεπτά το παλεύω

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ