Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21047 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

aithio έγραψε: Αμ δεν πάει έτσι...
Αν υπάρχει κάποιος υδραυλικός που έχει πραγματικά γνώσεις καύσης και διαθέτει αναλυτή καυσαερίων θα το δεχτώ.
Αλλιώς έχω την αίσθηση ότι μπορεί να πάει περίπατο η εξοικονόμηση της μετατροπής.
Για την περίπτωση των προμηθευτών γνωρίζεις αν μπήκε αναλυτής καυσαερίων στα ανάμματα;


Ο συγκεκριμένος είχε γιατί του τον έδινε ο εισαγωγέας(καυστήρων Pellas)

Απο εκεί και πέρα δες το videaki του filmore(Καυστήρας ΒADO Ecofire E+) στο αναμά του.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21052 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Γιώργο είναι απλό αρκεί κάποιος να γνωρίζει επακριβώς την θερμογόνος του πέλλετ.
Δες τα νούμερα που αναφέρει ο Χρήστος. Του πετρελαίου σου τα έδωσα.
Το πρώτο λίνκ που μου έδωσες εχω ενστάσεις για τον τρόπο υπολογισμό των απαιτήσεων σε πέλλετ μιας και συγκρίνει δύο εγκαταστάσεις χωρίς να γνωρίζει την πρώτη.
Είναι μία απλός εκτίμηση και προς τιμή τους το αναγράφουν και οι ίδιοι.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21056 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Χρήστο αν και μπορεί να το έχεις θα σου δώσω το λίνκ να κατεβάσεις απο την danfoss προγραμματακι που υπολογίζεις... μπεκ, παροχή, διοξείδιο, και βαθμό απόδοσης. Μιλάω πάντα για πετρέλαιο. Για πέλλετ είπαμε έχω μεσάνυχτα.
Αν παίξει κανείς με το πρόγραμμα θα δει πόσο πέφτει η απόδοση με κακές ρυθμίσεις.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21058 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

aithio έγραψε: Γιώργο είναι απλό αρκεί κάποιος να γνωρίζει επακριβώς την θερμογόνος του πέλλετ.
Δες τα νούμερα που αναφέρει ο Χρήστος. Του πετρελαίου σου τα έδωσα.
Το πρώτο λίνκ που μου έδωσες εχω ενστάσεις για τον τρόπο υπολογισμό των απαιτήσεων σε πέλλετ μιας και συγκρίνει δύο εγκαταστάσεις χωρίς να γνωρίζει την πρώτη.
Είναι μία απλός εκτίμηση και προς τιμή τους το αναγράφουν και οι ίδιοι.


Δεν συζητάμε πώς βγάζει τα νούμερα. Την αναλογία στα νούμερα δες ότι και να βάλεις. ;)
Από εκεί και πέρα δεν διαφωνώ με τα όσα γράψατε αλλά να ψάξουμε γιατί στην πιάτσα είναι 2,2.
Καποιο λάκο εχει η φαβα (πιστεύω).

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21061 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Πάντως για τον αναλυτή είναι και αυτό μια κουβέντα που θέλει οντως να το τονίσουμε. Οποιος θέλει να κάνει σωστή δουλειά θα πρέπει να ζητήσει από τον πελάτη του να επιλέξει το πέλλετ που θα κάψει και να πάει με τον αναλυτή να κάνει τις βέλτιστες ρυθμίσεις πάνω στο Pellet. Τώρα κάποιοι λένε οτι αυτά είναι ψιλά γράμματα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21062 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Ωραίο το Video....
Α μπράβο.
Και αυτός ήταν ο σκοπός μου που έθεσα το θέμα πρός ενημέρωση των ιδιωτών.
Είναι βασικό θέμα η καύση και μετά το video του Γιώργο νομίζω ότι καταλαβαίνουμε για τι μιλάω.
Να πω λοιπόν και ένα μπράβο Γιώργο σε αυτούς τους προμηθευτές που ενεργούν έτσι. Δεν ενεργούν όμως όλοι έτσι.
Και τέλος να πω ότι εμείς οι υδραυλικοί μιας και πολλές φορές είμαστε και οι εργολάβοι οφείλουμε να έχουμε έναν καλό συνεργάτη καυστηρατζή και να παραδίνουμε εγκαταστάσεις ρυθμισμένες.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ