Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20997 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Από φίλη μηχανολόγο γνωρίζω πως το πέλλετ θεωρείται πως έχει 4.200-4.500 Kcal/Kgr.
Όπως λέει ο Χρήστος εξαρτάται από το πέλλετ, εκτός όμως από την ποιότητά του, και από τι υλικό/ξύλο προέρχεται.

Άννα
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by asfet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21030 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Αυτά τα νούμερα, πάνω κάτω, ήξερα και εγώ φίλε Χρήστο αλλά και φίλη Afset και μίλησα για δυο προς ένα στους Βιομαζιστή και τον jnet.
Είναι πολλοί αυτοί που δεν λαμβάνουν υπόψη τους την πυκνότητα του πετρελαίου και τα μπερδεύουν.
Φίλε Βιομαζιστή ο Αλέξανδρος έχει κάνει λάθος στο λινκ που μου έδωσες.
Σχετικά με την θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου αλλά και του αεριού υπάρχουν δύο νούμερα.
Η ανωτέρα και η κατωτέρα.
Εμείς λαμβάνομαι υπόψη την κατωτέρα και αυτή αναγράφεται σχεδόν παντού.
Η ανωτέρα συμπεριλαμβάνει και την συμπύκνωση και δεν μας πολυενδιαφέρει.
Αυτός είναι και ο λόγος για παράδειγμα που στους λέβητες συμπυκνώσεως διαβάζει κανείς βαθμό απόδοσης 107%
Το 107 αφορά την κατωτέρα.

Σε αυτό όμως που θα ήθελα να επιμείνω γιατί μου φαίνεται κάπως είναι στο θέμα του καυστηρατζή τις ρυθμίσεις και τις μετρήσεις στην καύση.
Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που κάνουν υδραυλικές εγκαταστάσεις λεβήτων πέλλετ.
Ποιος κάνει το τελικό άναμμα του λέβητα;

Θα σας μιλήσω λίγο για το πετρέλαιο και το αέριο που έχω εμπειρία.
Ο ιδιώτης πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν γνωρίζει περί καύσης και την σπουδαιότητα της ρύθμισης.
Για αυτό πολλές φορές βλέπουμε ιδιώτες να τους ενδιαφέρει να βάλουν το καλύτερο μηχάνημα που υπάρχει στην αγορά γιατί θεωρούν ότι θα αποσβεστεί το κόστος απο την εξοικονομηση.
Αμ δε.
Αν για παράδειγμα βάλεις τον τάδε επώνυμο μαντεμένιο λέβητα που υπόσχεται 93% βαθμό απόδοσής και δεν ρυθμιστεί σωστά το 93 κάλλιστα μπορεί να γίνει 85 ακόμα και 80....
Ενω μπορεί ένας άλλος να βάλει ένα Ελληνικό σιδερένιο λέβητα με το 1/3 των χρημάτων και να ρυθμιστεί να αποδίδει 91%.
Ποιος είναι ο κερδισμένος και ποιος ο χαμένος;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21033 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

aithio έγραψε: Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που κάνουν υδραυλικές εγκαταστάσεις λεβήτων πέλλετ.
Ποίος κάνει το τελικό άναμμα του λέβητα;


Αν και δεν είμαι από τα παιδιά αυτά το γνωρίζω από τις 20-30 φορές που ρώτησα(και εγώ είχα γολγοθά) για την αγορά του λέβητα μου. Συνήθως αυτός που τους πουλάει.

Βεβαια υπήρξε και περίπτωση που θα μου την εκανε ο Υδραυλικός εγκαταστάτης που βεβαια μου τον είχε προτείνει ο έμπορος-εισαγωγέας.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21039 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Αμ δεν πάει έτσι...
Αν υπάρχει κάποιος υδραυλικός που έχει πραγματικά γνώσεις καύσης και διαθέτει αναλυτή καυσαερίων θα το δεχτώ.
Αλλιώς έχω την αίσθηση ότι μπορεί να πάει περίπατο η εξοικονόμηση της μετατροπής.
Για την περίπτωση των προμηθευτών γνωρίζεις αν μπήκε αναλυτής καυσαερίων στα ανάμματα;

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21043 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

aithio έγραψε: Αυτά τα νούμερα, πάνω κάτω, ήξερα και εγώ φίλε Χρήστο αλλά και φίλη Afset και μίλησα για δυο προς ένα στους Βιομαζιστή και τον jnet.
Είναι πολλοί αυτοί που δεν λαμβάνουν υπόψη τους την πυκνότητα του πετρελαίου και τα μπερδεύουν.


Πάντως και εδω
www.biomassenergy.gr/tools/pellets-calculator εχουν την αναλογία 2,166

αλλά και σε Αμερικάνικο εγκριτο Site από οτι θυμάμαι βεβαια γιατί εχει πολύ καιρό το είχε 2,17

Από εκεί και πέρα θα το ψάξω και εγώ περαιτέρω και μάλλον θα μεταφέρω οταν βρώ χρόνο και ολα τα ποστ σε ενα νεο θέμα με τίτλο ισοδυναμιες θερμογόνων δυνάμεων μια και θεωρώ πολύ σημαντική διαφορά το 2 από το 2,2 σίγουρα εξαρτώνται από το είδος του Pellet αλλά οταν θα γίνεται το κλάσμα θα πέρνουν καποιο νούμερο στην μέση.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21046 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Φιλε Γρηγορη καντο λιγο πιο λιανα αυτο με το πετρελαιο αν μπορεις...
Αντε να μαθουμε κατι απο σενα αλλη μια φορα... :P

ΥΓ. Τους καυστηρες τους αναβουν ρυθμιζουν οι αντιπροσωποι των εταιριων...υπαρχουν απειρες ρυθμισεις για τον καθε καυστηρα και μονο με τεχνικη εκπαιδευση σε σεμιναρια τις μαθαινεις.
Εγω ειμαι παντα παρων στο αναμμα και μετραω θερμοκρασια καυσαεριων με θερμομετρο υπερυθρων IR δικο μου.
Δεν ξερω γιατι αλλα λιγοι εχουν σοβαρα εργαλεια μετρησης.
Οι περισσοτεροι αντιπροσωποι λειτουργουν με τον βολικο κανονα...αφου καιγεται το πελλετ 100% και η σταχτη ειναι πουδρα ΟΚ. :lol:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aithio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ