Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20778 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Η στάχτη θα πάει στον πάτο του λέβητα, και στην συνέχεια η ηλεκτρική σκούπα θα κάνει την δουλειά.

Νομίζω πως είπες ότι "Γιατι έστω και τα 1500 € ειναι λεφτα που δεν μας περισσεύουν"

Αρα για αλλαγή λέβητα ούτε λόγος να γίνεται, οπότε ακόμα και οι μεσοβέζικες λύσεις......είναι σωτηρία.

Επίσης ο φίλος είπε Και τελικα ο αντιπρόσωπος του λεβητα πετρελαίου που έχω ( mavil focus 30 ) μου πρότεινε να κάνουμε μετατροπη του καυστηρα μου ώστε να καίει πλέον πελλετ.( 1500€ η μετατροπη ) και μου είπε ότι το κάνουν συνεχεια στους δικούς τους καυστηρες χωρις κανένα πρόβλημα.

Και κρατώ από τα λεγόμενα "ο αντιπρόσωπος" "στους δικούς τους καυστήρες[μάλλον λέβητες θα ήθελε να πει" ........είναι δυνατόν το εργοστάσιο κατασκευής να λέει άλλα ? Σίγουρα δεν είναι η ιδανική λύση, αλλά δεν παυει να γίνεται.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20779 από Βιομαζιστής
Και επιπλέον έχω την εντύπωση ότι ο θάλαμος καύσης σε ένα λέβητα πετρελαίου είναι διαφορετικός και μη συμβατός με έναν λέβητα καύσης πέλλετς.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20780 από Georgetax
Απαντήθηκε από Georgetax στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Βιομαζιστής έγραψε:

Georgetax έγραψε:
Προς θεού δεν θέλω να είμαι κάθε μερα κάτω και να καθαρίζω με τις ώρες.ούτε θέλω να δημιουργήσω σοβαρό πρόβλημα στον λεβητα.

Το κατάστημα μου είπε ότι θα αλλαζει η πόρτα και βάζουν μια άλλη μπροστά.
Δηλαδη τα κατάλοιπα που θα πηγαίνουν; Έχω δει βιντεο απο κάποιο μέλος του φόρουμ που καθάριζε τα υπολείμματα , κάτι τέτοιο δεν θα υπάρχει σε εμένα; Δλδ κάποιος χώρος κατακρατησης υπολοιματων;


Την αλλάζουν την πόρτα σίγουρα. Γι' αυτό λέγεται και πατέντα. Ο λέβητας όμως δεν είναι φτιαγμένος για να δουλεύει με μεγάλα ποσοστά κάπνας και στάχτης επί του καυσίμου.
Το πέλλετς βγάζει 1% περίπου στάχτη. Το πετρέλαιο δεν βγάζει σχεδόν τίποτα. Που θα πάει όλη αυτή η στάχτη;


Πολυ καλη η διαπίστωση σου φίλε μου και σε ευχαριστω για την απορία που μου δημιουργησες.θα πρέπει και εγω να το ρωτήσω ώστε να μου το διευκρινίσουν αυτο το θέμα. Πίστευα ότι θα υπήρχε μια θέση για τις στάχτες για ευκολοτερο καθαρισμα οπως σε όλους τους λεβητες πελλετ.η καπνά θα δημιουργούσε και αυτη πρόβλημα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20781 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Georgetax έγραψε: Και τελικα ο αντιπρόσωπος του λεβητα πετρελαίου που έχω ( mavil focus 30 ) μου πρότεινε να κάνουμε μετατροπη του καυστηρα μου ώστε να καίει πλέον πελλετ.( 1500€ η μετατροπη ) και μου είπε ότι το κάνουν συνεχεια στους δικούς τους καυστηρες χωρις κανένα πρόβλημα.
Να σας ευχαριστήσω προκαταβολικα παιδια και καλώς σας βρήκα.


Καλωσόρισες Γιώργο
Πες του να σε πάει σε έναν από αυτούς που έχουν σαν τον λέβητα σου και έκανε μετατροπή και βάλε τον άνθρωπο να σου εξηγήσει τι κάνει για να τον καθαρίσει. Αν νομίζεις ότι θα τον αντέχεις τον καθαρισμό αυτόν δες μετά τι επιλογές έχεις σε καυστήρα και πες μας τους καυστήρες που σου προτείνει.
Επιπλέον ρώτησε τον πελάτη του τι έκαιγε πρόπερσι και τι έκαψε πέρσι αν η αναλογία είναι κοντά στο 1:2,2.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20782 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε: Η στάχτη θα πάει στον πάτο του λέβητα, και στην συνέχεια η ηλεκτρική σκούπα θα κάνει την δουλειά.

Νομίζω πως είπες ότι "Γιατι έστω και τα 1500 € ειναι λεφτα που δεν μας περισσεύουν"

Αρα για αλλαγή λέβητα ούτε λόγος να γίνεται, οπότε ακόμα και οι μεσοβέζικες λύσεις......είναι σωτηρία.



Μάστορα συγνώμη αλλά αυτές οι "μεσοβέζικες" λύσεις μεσομακροπρόθεσμα είναι περισσότερο ασύμφορες και επιζήμιες παρά σωτήριες.
Και τα 1500€ θα δώσουνε και υπερβολική και βρώμικη δουλειά θα επωμιστούν και μεγαλύτερη κατανάλωση θα έχουν και λιγότερη απόδοση θα έχουν και στο τέλος θα αναγκαστούν να εγκαταλείψουν αηδιασμένοι.
Γνώμη μου.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20783 από Georgetax
Απαντήθηκε από Georgetax στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

mastoras έγραψε: Η στάχτη θα πάει στον πάτο του λέβητα, και στην συνέχεια η ηλεκτρική σκούπα θα κάνει την δουλειά.

Νομίζω πως είπες ότι "Γιατι έστω και τα 1500 € ειναι λεφτα που δεν μας περισσεύουν"

Αρα για αλλαγή λέβητα ούτε λόγος να γίνεται, οπότε ακόμα και οι μεσοβέζικες λύσεις......είναι σωτηρία.


Γιαυτο έκανα προς εσάς την ερώτηση που ξέρετε κάτι παραπάνω.να κάνω μια μετατροπη η οποία θα μου κοστίσει έστω τα μισά λεφτα απο ότι ένας καυστηρες πελλετ και θα με ταλαιπωρει κάθε μέρα.αλλα πρεπει να ξερω τα κατα για να ειμαι προετοιμασμενοσ.στην ανάγκη και καθαριστησ θα γίνεις αρκεί να εχεις τα ομωσ τα επιθυμητά αποτελεσματα.Αν δεν τα έχω τα αποτελεσματα και μου βγει παραπάνω η ολη διαδικασια απο ότι ένας λεβητας τότε το παραταω.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Georgetax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ