Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20790 από Georgetax
Απαντήθηκε από Georgetax στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Συγνώμη αν τα μπερδευω . Καυστηρα με λεβητα. Σας μπερδευω και εσάς που ξερεται, και λέω ότι να ναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20792 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Παντως ειναι προτιμοτερο να βρεις με λιγα χρηματα ακομη και να παρεις εναν καινούργιο λεβητα πελλετ απο το να κανεις την πατεντα που σου λενε.
Στην τελικη θα εχεις σαν εναλλακτικη το πετρελαιο και ανα πασα στιγμη στο μελλον το χρησιμοποιεις (πχ σε περιπτωση βλάβης του πελετ ή αν περιμενεις κανα ανταλλακτικο για τον πελετ κτλ)

αν θα δεις υπάρχουν στο φορουμ προτασεις και για οικονομικα μηχανηματα. Θελει ομως προσοχή και αρκετό διάβασμα για να ενημερωθεις τι να προσεξεις!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20793 από Βιομαζιστής

Georgetax έγραψε:
Όχι ο θεός μετα δεν θα έχει :cheer: :cheer: :lol:
Προτείνω ( μάλλον προτιμάς :) ) να χρεώθω να γκρέμισω και το μισό υπόγειο παρα να έχω μακροχρόνια προβλήματα που θα μου κοστίσουν περισσότερα .


Αυτής ακριβώς της άποψης είμαι κι εγώ. :)
Και για να το επεκτείνω ακόμη περισσότερο θα έλεγα πως ο Θεός έχει αλλά δεν δίνει. ;)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20794 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Georgetax έγραψε: Συγνώμη αν τα μπερδευω . Καυστηρα με λεβητα. Σας μπερδευω και εσάς που ξερεται, και λέω ότι να ναι.



Να στο δωσω να το καταλαβεις με απλα λογια :

Λέβητας ειναι η μεταλλικη κατασκευή, στην οποία προσαρμόζεται ο καυστήρας. Ο καυστηρας ειναι το μηχανημα που ρυθμιζει και κάνει την καύση του πελετ, πετρελαιου και οποιου αλλου καυσιμου είναι φτιαγμένος να καίει.

Ο λέβητας ειναι το μεταλλικο σώμα λοιπον όπου έχει το νερό προς θέρμανση και εκει μέσα δημιουργείται και συντηρείται απο τον καυστηρα η φλογα και ετσι θερμαίνεται το νερο και κυκλοφορει στα σωματα μεσα στο σπιτι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Georgetax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20796 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Georgetax έγραψε: Δεν μου μίλησε καθόλου για καυστηρα.λες να τον εννοούσε και εγω να μην κατάλαβα;όπως προειπα μόνο για μια πόρτα μου μίλησε και για το σιλο+ τα εργατικά 1500€
Αυτο με την αναλογία δεν το κατάλαβα , σε παρακαλω αν μπορείς να μου το εξηγήσεις.


Μέσα στα 1500 είναι και ο καυστήρας.
Η Θερμογόνος δύναμη 1 lt Πετρελαίου ισοδυναμεί με 2,17 kg pellet. Οπότε αν προπερσι είχε καψει 1000lt Πετρελαίου και πέρσι 2170 kg Pellet δεν έχει μειωθεί η απόδοση του λέβητα & καυστήρα με την αλλαγή που εγινε - πραγμα σχετικά αδύνατο να μη μειωθεί με μετατροπές, οριζόντιες διαδρομές κλπ - αλλά το θέμα είναι πόσο μειώθηκε δηλαδή εκαψε 2400kg Pellet ή 3000kg ή παραπάνω.Εννοείτε οτι τον εκαιγε με τους ιδιους βαθμούς στον Θερμοστατη και ήταν ο χειμώνας ίδιος (που δεν ήταν).

ΥΓ Πω πω μόλις είδα ότι απαντήσατε... δεν τους προλαβαίνω τους συμφορουμίτες μου. Παρόλα αυτά τωρα τα εγραψα, οπότε επανάληψη από εμένα για να μάθουμε καλά το μάθημα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Georgetax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20797 από Βιομαζιστής

jnet έγραψε:
Πω πω μόλις είδα ότι απαντήσατε... δεν τους προλαβαίνω τους συμφορουμίτες μου. Παρόλα αυτά τωρα τα εγραψα, οπότε επανάληψη από εμένα για να μάθουμε καλά το μάθημα.



Σηκώνει να το γράψουν κανα - δυο ακόμη. :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ