Μετατροπή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26234 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Ας δούμε λοιπόν τι λέει ο κατασκευαστής ενός καυστήρα 20000 θερμίδων που θέλουμε να τον βάλουμε σε λέβητα Ελληνικό των "δήθεν" 40000 θερμίδων.










Πρώτο βήμα είναι να μετρήσουμε το θάλαμο καύσης του λέβητα που έχουμε και έστω ανοίξαμε το λέβητα και μετρήσαμε το θάλαμο καύσης και τον βρήκαμε να είναι 32 εκ. διάμετρος και 40 εκ. βάθος.

Τότε, θέλουμε 20 εκατοστά από την άκρη της σωλήνας καύσης του καυστήρα μέχρι το βάθος του λέβητα, αν συνυπολογίσουμε και το πάχος της πόρτας, είμαστε μια χαρά.

Επίσης, καθ' ύψος θέλουμε μόνο 5 εκ. αέρα πάνω από τη σωλήνα καύσης, και προς τα κάτω απόσταση για στάχτη καμιάς βδομάδας, να μην τον ανοίγουμε και κάθε μέρα.

Με βάση τα παραπάνω, σε τέτοιο (υποθετικά μετρημένο) θάλαμο καύσης μπαίνει μια χαρά, μιλάμε πάντα για 20000 θερμίδες καυστήρα που θα μπει σε "δήθεν" 40000 θερμίδων λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26278 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Το τι γραφουν γενικα με το τι μου απαντησαν εχει διαφορα,να ακριβος το email που ελαβα!

Dear ΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧΧ,



I have discussing the pictures with my technian. He is telling me that the boilers are too small for pellet.

You need more watervolume.


Best Regards
Martin Karlsson
ULMA AB
Energigatan 11
SE-512 53 Svenljunga
Sweden
Tel. +46 (0)325 176 80
Fax.+46 (0)325 176 85
Cell.+46 (0)70 369 78 93

Skype: martin.ulma2000

Οριστε και 2 απο τις φωτος που του εστειλα:
[img][IMG]http://imageshack.us/a/img196/4037/img20120922231127.jpg[/img][/img]

[img][IMG]http://imageshack.us/a/img832/1474/img20120922230900.jpg[/img][/img]
Oσο για τις διαστασεις του θάλαμου καύσης του λέβητα τους εχω και με το παραπανω,λετε να μην θελουν να πουλησουν οι Σουηδοι?
Εγω καταλαβα και πολυ καλα μαλιστα οτι απο την απαντηση του και για να ειναι καλυμενος μου ελεγε οτι θα δουλεψει ναι μεν αλλα μην περιμενεις να αποδοσει σωστα και οικονομικα, αλλο να λες οτι μπαινει και δουλευει σχεδον σε ολους τους πετρελαιολεβητες,σου λεει ναι μπαινει αλλα μην μου παραπονεθεις εαν σου καιει τ'αντερα του, και αλλο να ζηταμε να εχει και 80-90% αποδοση!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26283 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Εγω πιστευω παντως οτι ο λεβητας που ειχες θα ειχε καλυτερη
αποδωση απο τον ξυλολεβητα αν βαλεις καυστηρα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26285 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
(Να μου συστήσεις τον καυστηρατζή σου... )

Έτσι όπως το αναφέρουν ότι δεν τους φτάνει το νερό του λέβητα (περί τα 50 λίτρα συνήθως σε αυτό το μέγεθος) προσωπικά δεν με πείθουν.

Δηλαδή αν σε αυτόν τον λέβητα βάλουμε 40000 θερμίδες καυστήρα πετρελαίου τότε το νερό φτάνει και αν μπει καυστήρας πέλετ των 20000 θερμίδων (που δεν είναι καν τόσο, γιατί είναι 20 kW και όχι 20000 θερμίδων όπως λανθασμένα το έγραψα και παραπάνω) τότε τι θα συμβεί;

Προσωπική μου γνώμη, σε λέβητες στερεών καυσίμων χρειάζεται κάποια ασφάλεια από διακοπή ρεύματος, π.χ. ένα UPS τροποποιημένου ημιτόνου στον κυκλοφορητή, αλλά ακόμα και με αυτονομίες π.χ. με την τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή, δεν βλέπω λόγο να υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον όγκο του νερού, εφόσον αυτό κυκλοφορεί.

Επειδή όμως ένας (σοβαρός, Σκανδιναβός) κατασκευαστής δεν μπορεί να ξέρει αν ο πελάτης θα τα κάνει αυτά ή όχι, οπότε προτιμάει να έχει πολύ μεγάλη θερμική αδράνεια, ειδικά όταν καλείται να απαντήσει ΕΓΓΡΑΦΩΣ σε τέτοια ερώτηση.

Εάν ας πούμε εξετάσουμε την περίπτωση όπου έχουμε διακοπή ρεύματος και ο κυκλοφορητής σταματά, ή έχουμε αυτονομίες χωρίς by-pass τότε ίσως σε ακραία δυσμενή περίπτωση (π.χ. διακοπή ρεύματος ακριβώς στο σημείο που θα έκλεινε ο θερμοστάτης) να υπερθερμανθεί, ίσως. Τότε θα ανοίξει η θερμική ασφάλεια και θα εκτονωθεί μέσα στο λεβητοστάσιο. ΑΝ τελικά υπερθερμανθεί.

Προσωπικά θα το έφτιαχνα, αφού είχα συνεννοηθεί (χειρωνακτικά) με τον καυστηρατζή πρώτα...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26293 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Η σταχτη που καθεται πανω σε βρεχουμενη επιφανεια δεν ειναι προβλημα σε τετοιους λεβητες?
Δεν μειωνεται η αποδοση?
Εκτος αν το καθαριζεις καθε μερα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26298 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Μετατροπή λέβητα πετρελαίου
Οπωσδήποτε πρέπει να το καθαρίζεις, το περίεργο είναι οτι κυκλοφορούν τόσοι πολλοί λέβητες πέλετ (υποτίθεται) με οριζόντιες διαδρομές καυσαερίων (και άλλοι τόσοι που δεν δείχνουν καν τομή) εκεί το πληρώνεις και για καινούργιο και έχεις ένα σαν αυτό που είχες και πριν, αλλά έχει διαφορετικό όνομα, έχει και δοχείο στάχτης και πιο εύκολο άνοιγμα στην πόρτα, αλλά στάχτη μαζεύει το ίδιο στις οριζόντιες διαδρομές αν μιλήσουμε για θέμα απόδοσης λόγω επικάθησης στάχτης.

Αν πάρεις τώρα κάτι της προκοπής με κατακόρυφες διαδρομές ώστε να πεις ότι θα καθαρίζεις λιγότερο, άντε να έχει και κανένα λεβιέ να το τινάζεις λίγο, τότε πάμε σε άλλη σαφώς ανώτερη κατηγορία και σε άλλα λεφτά όμως και αγοράς του συστήματος αλλά και εγκατάστασης (είτε με αποξήλωση του παλιού είτε με παράλληλη / εν σειρά σύνδεση).

Όλη η ιστορία με τη μετατροπή που συζητάμε είναι ότι μπορείς να την κάνεις και μόνος σου ή με πολύ μικρό κόστος εγκατάστασης, άλλο πλεονέκτημα προφανώς δεν έχει.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ