Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19670 από Sp4wN
Καλησπερα παιδια και απο μενα ... Όντως τωρα που ειναι περιοδος ανασυνταξης δυναμεων ολοι εχουμε πλεον μπει σε μια διαδικασια ενεργειακης βελτιωσης των σπιτιων για να μειωσουμε το κοστος θερμανσης . Διαβασα πααααααρα πολλα απο τα ποσταρισματα σας και μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι ξερω πλεον περισσοτερα πραγματα αλλα ειμαι περισσοτερο μπερδεμενος . Η κατασταση εχει ως εξης . Διαθετω μια μεζονετα 170 τμ στον Βολο με μετρια ως κακη μονωση (ενα μερος κεραμιδια μονο στην ταρατσα και το υπολοιπο πλακα , διπλα τζαμια αλουμινιου με θερμοστοπ ).Πραγμα που σημαινει πως θα χρειαστουν τουλαχιστον 30-35KW για να γινει σωστη δουλεια με τα σωματα που διαθετω και το fun coil . Ο μηχανικος που μου εκανε μια προχειρη μελετη μου προτεινε ξυλολεβητα μαντεμενιο απλο αλλα δεν εχω σκοπο να γινω θερμαστης και στο Βολο οπως και στα περισσοτερα μερη οσοι εμπορευονται λεβητες και καυστηρες πελλετ παιζει να ξερουν και λιγοτερα απο μερικους απο σας ΣΤοιχεια που μπορω να παραθεσω ειναι τα εξης ... το σπιτι ειναι βορινο , διαθετω λεβητα-καυστηρα πετρελαιου ο οποιος προκειται να αντικατασταθει η να συνδεθει παραλληλα για παν ενδεχομενο , εχω κοιταξει και διαβασει πολλες προτασεις και λυσεις απο αυτες που εχουν εγκαταστησει μερικοι απο μας και προσπαθω να καταληξω καπου . Το επιθυμητο αποτελεσμα θα ειναι να εχω ζεστο σπιτι με τα λιγοτερα δυνατα εξοδα και με μια επενδυση για τον λεβητα καυστηρα στο ανωτατο οριο των 2500-3000 ευρω .Ελπιζω να μην ειναι βαρετο το θεμα και ευχαριστω προκαταβολικα για την ανοχη

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19711 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
Δυσκολο ερωτημα...πελλετ η ξυλο;;;
Προσωπικα προτιμω πελλετ για την ευκολια που παρεχει στον χρηστη.

Λειπουμε απο το σπιτι 2 η 3 μερες και η θερμανση μας λειτουργει μονη της οπως με το πετρελαιο.

Με ξυλολεβητα αυτο το ξεχναμε...θελουμε δε θελουμε καθε πρωι το πρωτο μελημα μας ειναι το φορτωμα και αναμμα του ξυλολεβητα...ξανα φορτωμα με ξυλα μετα απο καποιες ωρες και ουτω καθ εξης.

Οι τιμες και των δυο καυσιμων ετησιως ειναι παραπλησιες αν τις συγκρινει κανεις...δηλαδη σε ενα σπιτι 100m2 καποιος να καψει 5 τονους πελλετ που θα του στοιχισουν 1250 ευρω με τιμη αγορας 250 ευρω τον τονο.

Το ιδιο σπιτι με ξυλολεβητα ποσο θα καψει; λογικα 10 με 15 τονους αναλογα τον λεβητα και την υγρασια των ξυλων...στην τελικη δηλαδη με τιμη αγορας ξυλου 100 ευρω τον τονο απο 1000 εως 1500 ευρω ετησιως.

Παιζει δηλαδη με ξυλα υπο προυποθεσεις να πληρωσουμε περισσοτερα απο οτι αν καιγαμε πελλετ.

Απο κει και μετα μηχανηματα εξαιρετικα υπαρχουν πολλα για ολα τα βαλαντια.

Πολυ καλος λεβητας πελλετ με εξαιρετικη τιμη για μενα ειναι ο pelletech του Σαμουκατζιδη που εχει 2700 και ειναι Ελληνικης κατασκευης.

Επισης πολυ καλος λεβητας ξυλου πυρολυσης πληρης αυτοματισμων ειναι ο Σλοβακιας vigas 30kw ο οποιος δεν στοιχιζει πανω απο 2000 ευρω.

Αν τοποθετηθει χωρις δοχειο αδρανειας (για τα 170m2 ειναι απαραιτητο) ειναι οικονομικοτατος οσον αφορα το κοστος εγκαταστασης.

ΥΓ. Ο μηχανικος που σας ειπε για ξυλολεβητα μαντεμενιο καλυτερα να αναθεωρησει...οποιος εχει καθαρισει πισσα απο μαντεμι ξερει τι εννοω.
Κανονας ειναι οι λεβητες στερεων καυσιμων και κυριως ξυλου να ειναι χαλυβδινοι...απλα αναφερω:
VARMEBARONEN-ATMOS-VIGAS-OPOP-VIESSMANN-ATTACK και αλλοι κορυφαιοι λεβητες να ειναι χαλυβδινοι και οχι μαντεμενιοι...τυχαιο;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19712 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
εχ ω δει μαντεμενιο λεβητα θεος φυλαξει :woohoo: μακρια :unsure: προσωπικα εγω εχω χαλυβδινο ευκολο στο καθαρισμα :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19726 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
Εγω πάλι προτιμώ το πετρέλαιο στην τιμή 0,55Ε/lt αλλά τί να κάνουμε με τους κεφτέδες που έχουμε μπλέξει !! 'Εχουν κάνει χρυσές δουλειές ασχετοι τυποι που το παιζουν λεβηταδες οπως ο κυριος που μιλουσα σημερα ο οποιος μου ειπε αυτολεξει: Εχω και εναν ελληνικο λεβητα χωρις καθολου πιστοποιησεις αλλα μη φοβασαι ειναι πολυ απλος λεει δεν παιζει να παθει τιποτε !! Ευτυχισμενο το 1980 δηλαδη οχι αστεια !! Με λιγα λογια παιδια η θα δωσεις 3-4 χιλιαρικα σε τετοια περιοδο που ολοι οι δημοσιοι φορεις κρεμονται απο την τσεπη σου ή θα δωσεις 2-3 να βαλεις ξυλολεβητα και να κανεις το Γουιλι το μαυρο θερμαστη απο το Τζιμπουντι :PpP

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19729 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
Προσοχή κύριοι στις επιλογές σας. :)

Λέβητες αγοράζουμε μια φορά......εκτός εάν το αντέχει η τσέπη και μπορούμε να πειραματιζόμαστε.

Το καυσόξυλο είναι η πιο οικονομική θέρμανση που μπορεί να έχει κανείς εάν βρίσκεται στο χωριό, και μάλιστα σε ημιορεινό μέρος, λόγω το ότι κάπου εκεί κοντά θα βρίσκονται και τα καυσόξυλα.

Να έχει μεγάλη και καλά αεριζόμενη αποθήκη για να εγκατασταθεί ο ξυλολέβητας, όπως επίσης και να υπάρχει άτομο στο σπίτι όλη την ημέρα για να μπορεί να συντηρεί την φωτιά στο μηχάνημα.

Εαν δεν υπάρχουν οι παραπάνω προϋποθέσεις, τότε ο ξυλολέβητας είναι "απαγορευμένο" προϊόν για όποια χρήση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19730 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
-παντως ο vigas 30KW ειναι καλη περιπτωση μαζι με ενα δοχειο αδρανειας 1000lt και περαστικα παιζει να τη βγαλω με 3 χιλιαρικα !! Ευχαριστω για την προταση ήταν όντως χρησιμη :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ