Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17630 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW

antony έγραψε: Το πυρηνόξυλο που αναφέρετε, τι τιμή έχει σε σχέση με το pellet και τι θερμιδική απόδοση σε σχέση με το πετρέλαιο, π.χ έχω διαβάσει ότι περίπου 2 κιλά pellet αντιστοιχούν σε 1 λίτρο πετρέλαιο.


το πυρηνόξυλο που αναφέρω είναι μίγμα, με διάφορα υλικά βιομάζας μέσα, έχει θερμιδική απόδοση 5500 kcal/kg (ώς έχει ΗΗV 21,18 και LHV 19,59 Mj/kg ενώ επί ξηρού ΗΗV 23,05 και LHV 21,33 Mj/kg) , υγρασία 8,14%, στάχτη 6,19%, όλα σύμφωνα με ανάλυση του ΕΚΕΤΑ / ΙΤΕΣΚ στις 19/12/2011 και το φτιάχνει ο Κος Ζαχαριουδάκης στα Οινόφυτα.

Σχετικό πιστοποιητικό ανάλυσης στην διάθεση σας.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21491 από nivosgr
Απαντήθηκε από nivosgr στο θέμα Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW

egglezos έγραψε:

antony έγραψε: Καλημέρα.
Το θέμα είναι κατά πόσο εμείς στην Αθήνα μπορούμε να έχουμε πυρήνα ή τσόφλια ή καλαμπόκι, εννοώ σε τι μορφή αποθήκευσης.
Είναι κι αυτά σε τσουβάλι όπως τα pellets? Γιατί από ότι ξέρω ο πυρήνας της ελιάς έχει μια μυρωδιά όχι και τόσο ευχάριστη....
Όταν λες ότι έχουν λίγο περισσότερη δουλειά εννοείς από άποψη καθαρισμού, αφαίρεση στάχτης κ.ά?
Ευχαριστώ.


Στην Αττική έχουμε το καλύτερο πυρηνόξυλο της αγοράς, σε σακιά 30κιλα ή σε 15κιλα όπως το πέλλετ, και η μυρωδιά του δεν είναι δυσάρεστη, όσο την μυρίζεις...μόνο άν την έχεις σε χώρο κλειστό εντός του σπιτιού σου είναι θέμα άν και αυτό διορθώνεται με ένα καλό σκέπασμα.

Οσο για λέβητες με αυτόματη έναυση που ανέφερε ο Κος Χρήστος, είναι απλά θέμα μάρκετινγκ στο πυρηνόξυλο και τίποτε άλλο. ΟΙ λέβητες μας δουλέυουν κάτι δεκαετίες χωρίς αυτόματη έναυση. Εναυση κάνετε μόνος σας μια φορά την σεζόν...μετά αναβοσβήνει μόνος του.



Θα μπορουσα να μαθω ποιος ειναι ο προμηθευτης πηρυνοξυλου στην Αττικη, ποσο στοιχιζει ο τόνος και σε τι ποσοτητες φερνει αν δεν εχεις μεγαλο χωρο αποθηκευσης;
Δηλαδη σε λεβητοστασιο που ειναι εκτος σπιτιου, αλλα κοντα, το πυρηνοξυλο δεν μοιριζει;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76208 από πανος.διασαλμη
ειχα πυρινα παλλια μακρια..... 1 βρομαει ασχημα 2 σκονι πολι οταν γεμηζεισ το σιλο 3αν εισε αλεργηκος πολοι βγαζουν σπιρακια στο δερμα εγω ειμαι κατα...... καλητερο ειναι τα πελλετ εγω εχω πελλετ αλλα το αλαζω οπως ειδατε την αγγελεια γιατι μου επεσε μικρος σε θερμηδες και θα παρω πιο μεγαλο θελω να ζεστανω 4 διαμερησματα 90τ.μ σην μποιλερ και μηλαμε για κρυα τριπολι εχει φτασει και -12

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76568 από πανος.διασαλμη
φιλε γεια 70αρη λεβητα ειναι μεγαλος πολι και ειδηκα αθηνα εγο εχω λεβητα φερολι μαντεμη και καυστηρα πελλετ 55χιλ θερμηδες τα οποια μοθ εχουν πεσει μικρα

Edit : Sp4wN Τα σχόλια που αφορούν την αγγελία διαγράφηκαν .
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ