Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

• Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17203

• antony
  • Το Άβαταρ του/της antony
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
Καλημέρα σε όλα τα μέλη του forum.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας-γνώμες σας για επιλογή λέβητα-καυστήρα pellet 70kw για εγκατάσταση στην Αθήνα, περιοχή Δάσος Χαϊδαρίου.
Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17206

• giogud
  • Το Άβαταρ του/της giogud
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες183
    • Κάρμα: -196
antony έγραψε:
Καλημέρα σε όλα τα μέλη του forum.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας-γνώμες σας για επιλογή λέβητα-καυστήρα pellet 70kw για εγκατάσταση στην Αθήνα, περιοχή Δάσος Χαϊδαρίου.
Ευχαριστώ.

Πόσα τετραγωνικά σπίτι θέλετε να καλύψετε; 70kw είναι ικανά να καλύψουν πάνω από 500τμ.

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17351

• antony
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ανεξάρτητα διαμερίσματα:
Υπόγειο 70τμ.
Πρώτος 100τμ.(με σοφίτα 8τμ)
Δεύτερος 100τμ.(με σοφίτα 8τμ)
Τα 70kw τα ανέφερα γιατί τόσο είναι το σύστημα πετρελαίου που έχω τώρα.
Ευχαριστώ.

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17392

• egglezos
  • Το Άβαταρ του/της egglezos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες182
    • Κάρμα: 22
antony έγραψε:
Ανεξάρτητα διαμερίσματα:
Υπόγειο 70τμ.
Πρώτος 100τμ.(με σοφίτα 8τμ)
Δεύτερος 100τμ.(με σοφίτα 8τμ)
Τα 70kw τα ανέφερα γιατί τόσο είναι το σύστημα πετρελαίου που έχω τώρα.
Ευχαριστώ.

κάνε μια σωστη ενεργειακή επιθεώρηση ή συμβουλέψου την μελέτη θερμικών απωλειών σου γιατί 70 KW είναι πάρα πολλά για την εγκατάσταση που αναφέρεις. Δεν έχει σημασία τί λέβητα πετρελαίου είχες.
It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17393

• antony
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω.

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17394

• Βιομαζιστής
  • Το Άβαταρ του/της Βιομαζιστής
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες80
    • Κάρμα: 9
antony έγραψε:
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω.

Σε βλέπω να επανέρχεσαι γράφοντας:
"Επιλογή λέβητα-καυστήρα pellet 35kw"
:woohoo: :woohoo: :woohoo:
Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17396

• antony
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Μακάρι!!!!!!!!!!!

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17561

• antony
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καλησπέρα σε όλους.
Εχθές είχα πάει σε κατάστημα που εμπορεύεται και τέτοιους λέβητες.
Αρχικά που ζήτησαν να τους προσκομίσω τον αριθμό και τις διαστάσεις των σωμάτων που έχω στην κατοικία μου για να υπολογίσουν τις θερμίδες και στη συνέχεια μου πρότεινα κυρίως Μαβίλ (ως ο μόνος που κάνει αυτόματη έναυση) και στη συνέχεια Θερμοστάλ. Τι γνώμη έχετε?
Επίσης, ένα από τα αρχικά ερωτήματα είναι, να προτιμήσω αυστηρά λέβητα-καυστήρα pellet ή λέβητα-καυστήρα που να λειτουργεί και με τα υπόλοιπα (pellet-πυρήνες-τσόφλια κ.λ.π)?
Ευχαριστώ.

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17564

• χρηστος8
  • Το Άβαταρ του/της χρηστος8
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Θερμοϋδραυλικος
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες506
    • Κάρμα: 44
antony έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους.
Εχθές είχα πάει σε κατάστημα που εμπορεύεται και τέτοιους λέβητες.
Αρχικά που ζήτησαν να τους προσκομίσω τον αριθμό και τις διαστάσεις των σωμάτων που έχω στην κατοικία μου για να υπολογίσουν τις θερμίδες και στη συνέχεια μου πρότεινα κυρίως Μαβίλ (ως ο μόνος που κάνει αυτόματη έναυση) και στη συνέχεια Θερμοστάλ. Τι γνώμη έχετε?
Επίσης, ένα από τα αρχικά ερωτήματα είναι, να προτιμήσω αυστηρά λέβητα-καυστήρα pellet ή λέβητα-καυστήρα που να λειτουργεί και με τα υπόλοιπα (pellet-πυρήνες-τσόφλια κ.λ.π)?
Ευχαριστώ.

Φιλε Αντωνη η επιλογη λεβητα που καιει και αλλα εκτος απο πελλετ ξυλου ειναι η καλυτερη.

Πρεπει ομως πριν επιλεξεις τον λεβητα που θα εγκαταστησεις, να κανεις μια ερευνα αγορας οσον αφορα τις τιμες που θα μπορουν να σου παραδοθουν αυτα τα καυσιμα (πυρηνας-τσοφλια-καλαμποκι κ.α.).

Αν μπορεις να βρεις καλες τιμες με την παραδοση του καυσιμου προχωρας.

Αν ημουν στην θεση σου εκτος απο MAVIL, THERMOSTAL θα διαλεγα εναν εκ των: Χουμεριανος...Σαμαρας...Θωκας...combi...(τυχαια η σειρα που τους αναφερω).

Παμφαγοι λεβητες ολοι τους με χρονια εμπειριας στην βιομαζα.

ΥΓ. Αυτοι οι λεβητες εχουν λιγο περισσοτερη δουλεια για τον χρηστη απο εναν που καιει μονο πελλετ.

ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17603

• antony
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καλημέρα.
Το θέμα είναι κατά πόσο εμείς στην Αθήνα μπορούμε να έχουμε πυρήνα ή τσόφλια ή καλαμπόκι, εννοώ σε τι μορφή αποθήκευσης.
Είναι κι αυτά σε τσουβάλι όπως τα pellets? Γιατί από ότι ξέρω ο πυρήνας της ελιάς έχει μια μυρωδιά όχι και τόσο ευχάριστη....
Όταν λες ότι έχουν λίγο περισσότερη δουλειά εννοείς από άποψη καθαρισμού, αφαίρεση στάχτης κ.ά?
Ευχαριστώ.

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17620

• egglezos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
antony έγραψε:
Καλημέρα.
Το θέμα είναι κατά πόσο εμείς στην Αθήνα μπορούμε να έχουμε πυρήνα ή τσόφλια ή καλαμπόκι, εννοώ σε τι μορφή αποθήκευσης.
Είναι κι αυτά σε τσουβάλι όπως τα pellets? Γιατί από ότι ξέρω ο πυρήνας της ελιάς έχει μια μυρωδιά όχι και τόσο ευχάριστη....
Όταν λες ότι έχουν λίγο περισσότερη δουλειά εννοείς από άποψη καθαρισμού, αφαίρεση στάχτης κ.ά?
Ευχαριστώ.

Στην Αττική έχουμε το καλύτερο πυρηνόξυλο της αγοράς, σε σακιά 30κιλα ή σε 15κιλα όπως το πέλλετ, και η μυρωδιά του δεν είναι δυσάρεστη, όσο την μυρίζεις...μόνο άν την έχεις σε χώρο κλειστό εντός του σπιτιού σου είναι θέμα άν και αυτό διορθώνεται με ένα καλό σκέπασμα.

Οσο για λέβητες με αυτόματη έναυση που ανέφερε ο Κος Χρήστος, είναι απλά θέμα μάρκετινγκ στο πυρηνόξυλο και τίποτε άλλο. ΟΙ λέβητες μας δουλέυουν κάτι δεκαετίες χωρίς αυτόματη έναυση. Εναυση κάνετε μόνος σας μια φορά την σεζόν...μετά αναβοσβήνει μόνος του.
It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17622

• antony
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Το πυρηνόξυλο που αναφέρετε, τι τιμή έχει σε σχέση με το pellet και τι θερμιδική απόδοση σε σχέση με το πετρέλαιο, π.χ έχω διαβάσει ότι περίπου 2 κιλά pellet αντιστοιχούν σε 1 λίτρο πετρέλαιο.

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #17630

• egglezos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
antony έγραψε:
Το πυρηνόξυλο που αναφέρετε, τι τιμή έχει σε σχέση με το pellet και τι θερμιδική απόδοση σε σχέση με το πετρέλαιο, π.χ έχω διαβάσει ότι περίπου 2 κιλά pellet αντιστοιχούν σε 1 λίτρο πετρέλαιο.

το πυρηνόξυλο που αναφέρω είναι μίγμα, με διάφορα υλικά βιομάζας μέσα, έχει θερμιδική απόδοση 5500 kcal/kg (ώς έχει ΗΗV 21,18 και LHV 19,59 Mj/kg ενώ επί ξηρού ΗΗV 23,05 και LHV 21,33 Mj/kg) , υγρασία 8,14%, στάχτη 6,19%, όλα σύμφωνα με ανάλυση του ΕΚΕΤΑ / ΙΤΕΣΚ στις 19/12/2011 και το φτιάχνει ο Κος Ζαχαριουδάκης στα Οινόφυτα.

Σχετικό πιστοποιητικό ανάλυσης στην διάθεση σας.

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 6 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #21491

• nivosgr
  • Το Άβαταρ του/της nivosgr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • nivosgr@yahoo.com
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες19
    • Κάρμα: 3
egglezos έγραψε:
antony έγραψε:
Καλημέρα.
Ευχαριστώ.

Στην Αττική έχουμε το καλύτερο πυρηνόξυλο της αγοράς, σε σακιά 30κιλα ή σε 15κιλα όπως το πέλλετ, και η μυρωδιά του δεν είναι δυσάρεστη, όσο την μυρίζεις...μόνο άν την έχεις σε χώρο κλειστό εντός του σπιτιού σου είναι θέμα άν και αυτό διορθώνεται με ένα καλό σκέπασμα.

Οσο για λέβητες με αυτόματη έναυση που ανέφερε ο Κος Χρήστος, είναι απλά θέμα μάρκετινγκ στο πυρηνόξυλο και τίποτε άλλο. ΟΙ λέβητες μας δουλέυουν κάτι δεκαετίες χωρίς αυτόματη έναυση. Εναυση κάνετε μόνος σας μια φορά την σεζόν...μετά αναβοσβήνει μόνος του.

Θα μπορουσα να μαθω ποιος ειναι ο προμηθευτης πηρυνοξυλου στην Αττικη, ποσο στοιχιζει ο τόνος και σε τι ποσοτητες φερνει αν δεν εχεις μεγαλο χωρο αποθηκευσης;
Δηλαδη σε λεβητοστασιο που ειναι εκτος σπιτιου, αλλα κοντα, το πυρηνοξυλο δεν μοιριζει;;

Επιλογή λέβητα - καυστήρα pellet 70kW 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #76208

ειχα πυρινα παλλια μακρια..... 1 βρομαει ασχημα 2 σκονι πολι οταν γεμηζεισ το σιλο 3αν εισε αλεργηκος πολοι βγαζουν σπιρακια στο δερμα εγω ειμαι κατα...... καλητερο ειναι τα πελλετ εγω εχω πελλετ αλλα το αλαζω οπως ειδατε την αγγελεια γιατι μου επεσε μικρος σε θερμηδες και θα παρω πιο μεγαλο θελω να ζεστανω 4 διαμερησματα 90τ.μ σην μποιλερ και μηλαμε για κρυα τριπολι εχει φτασει και -12
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.420 δευτερόλεπτα