Eπιλογή ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18897 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Eπιλογή ξυλολέβητα

xasekidis έγραψε: kosmidis80 είσαι κατασκευαστής ?
Έγραψες :
Τα μηχανηματα που φτιαχνουμε αγαπητε, εχουμε τεστ area και δοκιμαζονται πριν πανε στον πελατη, ακριβως οπως κανουν και οι σοβαρες εταιριες κατασκευης λεβητα (μερικοι αλλα ελαχιστοι πιστοποιουν κι ολας - νομιζω οχι οι ΑΤΜΟΣ ομως...)
Τι είσαι ακριβώς και σε ποιό λεβητοποιείο εργάζεσαι ?
Έχεις πιστοποιήσεις σαν αυτές που έχει η atmos , h kiturami η Mavil ??
Άν την πάτησες από τον συνάδελφο όπως υποστηρίζεις να πας και να κάνεις καταγγελία στον σύνδεσμο Υδραυλικών όπου ανήκει .Τι κάθεσαι και γράφεις στα forum , άντε να σε δώ .
Ένας λέβητας πυρόλησης με Πιστοποιημένο βαθμό απόδοσης 85 % , όπως ο Atmos θέλει δοχείο αδρανείας λόγω της μικρής περιεκτικότητας νερού που έχει .
Ο παραπάνω συνδυασμός μπορεί να σου αποφέρει γκαρντάσι μέχρι και 20-25 % λιγότερη κατανάλωση σε σχέση με ένα απλό λέβητα ξύλου .
Ο παραπάνω συνδυασμός αν τοποθετήσεις Λέβητα πυρόλησης με εναλλάκτη νερού και τούμπα και Βαθμό απόδοσης 91 % και προσθέσεις και δοχείο αδρανείας τότε μπορείς να φτάσεις ίσως και να ξεπεράσεις το 30 % οικονομίας στην κατανάλωση και στο χαμαλίκι .
Γκαρντάσι υδραυλικός είμαι , ούτε έμπορος , ούτε παπαγαλάκι !!
Tέλος η κουβέντα , όποιος μας διαβάσει , θα καταλάβει πολλά !!
Εμπιστευτείτε αδειούχους Υδραυλικούς και πριν αποφασίσετε ζητείστε να δείτε δουλειές μας !!
Οι ευχαριστημένοι πελάτες είναι η καλύτερη διαφήμιση για τη δουλειά μας !!
Μην απαξιώνετε προιόντα που κυκλοφορούν Χρόνια στην αγορά και προβάλετε άλλα σαν Καλύτερα Ή ανώτερα χωρίς ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ !!!!
Γι'αυτό τρελλαίνομαι με την πάρτη σας κύριοι !!
Kosmidis80 με αποκάλεσες Εμπειρικό , περιμένω απαντήσεις σ'αυτά που σε ρωτώ !
Π.Α.Ο.Κ είσαι και είσαι Αρσενικός !!


Μαλλον δεν καθεσαι να διαβαζεις τα ποστ μας, αλλα διαβαζεις αποσματικα!
Πως καταλαβες οτι δουλευω σε λεβητοποιειο την στιγμη που σου λεω οτι φτιαχνουμε μηχανηματα για λατομεια και σκυροδεμα, δεν το καταλαβαινω.

Δωσε πιστοποιησεις της ΑΤΜΟΣ γιατι μαλλον κανεις και εδω λαθος, πιστοποιηση γινεται απο φορεα ή ινστιτουτο και οχι απλα μια βεβαιωση του κατασκευαστη.
Και εννοω πιστοποιηση αποδοσης και οχι σταθερης παραγωγης, για να σε βοηθησω η πιστοποιηγση αυτη θα πρεπει να ειναι ανα μοντελο ξεχωριστη.

Μπα και στην οικονομια που εχει ο πυρολυσης λαθος εισαι! Χωρις να βαλεις Δοχειο να σου πω λοιπον οτι εισαι περιπου 10% λιγοτερα ξυλα. Αν βαλεις δοχειο και στους δυο, παλι τα ιδια θα εισαι. Αναλογικα παει, η αποδοσεις σταθερες παραμενουν! Κανενας ξυλολεβητας δεν μεγαλωνει βαζοντας δοχειο!


Πες μας λοιπον γιατι ο ΑΤΜΟΣ ειναι καλυτερος, ποιο ειναι το δικο σου επιχειρημα?

Τελος, δεν με ρωτας κατι αλλο απ οτι διαβαζω στο ποστ σου. Αν εισαι εμπειρικος ή οχι μπορεις μονο εσυ να μου λυσεις την απορεια. Αν θελεις το κανεις αν οχι ασε με να εχω απορειες.

Ετσι ειμαστε αδερφε οι Παοκ-τσηδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18898 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Eπιλογή ξυλολέβητα
ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΤΜΟΣ

Όλες οι λέβητες Atmos εχουν πιστοποιηθεί σε εργαστήρια δοκιμών για τις επιμέρους χώρες προορισμού: κρατικό Εργαστήριο Δοκιμών Brno, TÜV Μόναχο - Γερμανία, Λιθουανία, Ουκρανία, Σουηδία, Πολωνία, Αυστρία, Σλοβακία, Ουγγαρία, σύμφωνα με τα ισχύοντα πρότυπα - ΕΝ 303-5. Προστατεύονται από δίπλωμα ευρεσιτεχνίας.


για του λογου του αληθες παραπανω ειναι οι πιστοποιηση των ΑΤΜΟΣ, με βασει το 303-5. Το ΕΝ αυτο ειναι γενικο και χωριζει ουσιαστικα τους λεβητες σε κλασεις βασει των ρυπων κτλ. Που βλεπεις εσυ το πιστοποιητικο του 25αρι πχ οτι βγαζει 85 ή 91 % αποδοση??? Αν εχω λαθος παρακαλω ανημερωσε με με το πιστοποιητικο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18930 από xasekidis
Απαντήθηκε από xasekidis στο θέμα Eπιλογή ξυλολέβητα
kosmidis80 ,

Με το δοχείο αδρανείας στον atmos μειώνεις τα φορτώματα του λέβητα από 3 τουλάχιστον σε 2 σε καθημερινή βάση . Αυτή είναι και η ουσία και η αξία της αδράνειας , έτσι δεν είναι ?
Υπάρχει βέβαια και η άλλη λύση , αλλά δεν τη σηκώνουν όλοι οι πυρολυτικοί λέβητες !
Αν αυτό σε ετήσια βάση δεν είναι εξοικονόμηση τουλάχιστον της τάξεως του 20-25 % σε σχέση με οποιοδήποτε απλό λέβητα ξύλου με 70&75 % πραγματικό βαθμό απόδοσης , εσύ πάλι λέγε τα δικά σου .
Η atmos ούτως η άλλως έχει από 84-85 % βαθμό απόδοσης στο σύνολο των προιόντων της .
Το παράδειγμα που σου ανέφερα με τον πυρόλησης που έχει βαθμό απόδοσης πάνω από 90% δεν αφορά την atmos αλλά άλλο λέβητα πυρόλησης που κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο του 2011 για πρώτη φορά στην ελληνική αγορά και πράγματι στην πρώτη χρονιά λειτουργίας κατάφερε να δωσει δείγματα εξοικονόμησης 'εως και 30 %.
Ψάξου στη Χαλκιδική και θα μάθεις πολλά , γιατί εμείς εδώ καίμε ΜΌΝΟ ΞΎΛΟ σε κάποια χωριά μας .
Εγώ διαφήμιση σε προιόντα όπως κάνετε εσείς , εγώ δεν κάνω !
Εγώ υπερασπίζομαι προιόντα που είναι χρόνια στην ελληνική και ευρωπαική αγορά και εταιρείες που δεν σε πουλάνε σαν επαγγελματία στους πελάτες σου .
Το λέω για τελευταία φορά και σε εσένα και στους χειροκροτητές σου :
Αναφέρατε και υποστηρίξατε ότι το τάδε προιόν είναι Καλύτερο η ανώτερο απο το τάδε .
Και σας ρώτησα 5 ΦΟΡΈΣ με ποια ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ το λέτε αυτό .
Ο ένας σου λέει εγώ φίλε ασχολούμαι με μέταλα και ο άλλος μου λέει εγώ πουλάω καφέδες αλλά ξέρουμε ότι αυτός είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ .
ο.κ μας διαβάζει κόσμος και βγάζει τα συμπεράσματα του !
Αν θες να κάνεις σωστή δουλίτσα , πρέπει να έχεις την κατάλληλη μελέτη θερμίδων στην οικία σου , τις κατάλληλες μονώσεις και στο τέλος θα σου πώ και πιο τσακαλίστικο λεβητοστάσιο θα στήσουμε ανάλογα με τα χρήματα που σου περισσεύουν .
Όπως λέει και ένα φιλαράκι μου καλό η αλλαγή του λεβητοστασίου σας ΚΥΡΙΟΙ είναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ !!
Δεν είναι κουβέντα καφενείου , ούτε και κομμωτηρίου όπως το κάνετε εσείς !!
Υ.Γ: Ακόμη και να βάλεις λέβητα πυρόλησης , να βάλεις τρίοδη , να βάλεις δοχείο αδρανείας , πάλι θα σου λείπει μια τσακαλιά για να δουλέψει τέλεια το όλο σύστημα .
Γι'αυτό και με πληρώνεις ρε φίλε !!
Υ.Γ ΙΙ: Στο θέμα των πιστοποιήσεων θα επανέρθω φίλος kosmidis80 με το ΙΠΠΙΚΟ (της επίσημης αντιπροσωπείας ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18931 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Eπιλογή ξυλολέβητα
Και παλι δεν καταλαβαινεις, αλλα οκ, παμε παλι!

Γιατι κρινεις λοιπον τον ατμος με δοχειο και τους απλους χωρις? Εγω σε ρωτησα ενα πραγμα και μονο, ποια ειναι η εξικονομηση αντιστοιχων μηχανηματων (πυρολυσης και μη). Το να βαλεις δοχειο αδρανειας και στους δυο, παλι το ιδιο αποτελεσμα θα εχει. Ή οχι?

Δες λοιπον το σχεδιο και τις τομες των δυο μηχανηματων και κρινε εσυ ποια ειναι πιο καλη κατασκευη. Στο ξαναλεω μπας και καταλαβεις καποια στιγη, οτι εφοσον δεν εχει καποιος τον βιγκας να μας πει λειτουργικα αν αξιζει ΕΓΩ ΜΕΝΩ μονο στο οτι σχεδιαστικα και κατασκευαστικα ο βιγκας ειναι καλυτερος!

Τα καφενεια και τα κομμωτηρια μας γλυτωνουν εμας τοθς ιδιωτες απο λαμογια και δεν πεταμε τζαμπα τα λεφτα που πλεον δεν μας περισευουν!!! Προσκληση στο κομμωτηριο μας, δεν σου εκανε κανεις, αν δεν σε αρεσει μπορεις να αποχωρησεις και ασε εμας να ασχολουμαστε με τις βουρτσες!

Μ αρεσει που λες οτι δεν προωθεις κανενα μηχανημα! Αντε δες λοιπον απο την αντιπροσωπεια που συνεργαζεσαι τα στοιχεια και δωστα μας... Σε αλλο ποστ ελεγες οτι δοκιμαζετε μηχανηματα και μετα τα προωθειται, μα καλα αφου τα δοκιμασες ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΧΟΥΝ?

Περιεργα μας τα λες!

Μελετη απο ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ που ασχολειται με την θερμανση, χαρηκα πολυ οτι πρεπει να κανει καποιος ενδιαφερομενος (ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ, δεν ειναι η δουλεια του αυτη!).


Μπερδευεσαι παλι! Ο κοσμος σε πληρωνει ως εγκαταστατη υδραυλικο ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΑΝ ΜΕΣΑΖΟΝΤΑ της αντιπροσωπειας! Δυστυχως στην χωρα μας οι μεσαζοντες ειναι περισσοτεροι απο τους αγοραστες!

Τελος απο μενα, περιμενω τα πιστοποιητικα, για να σου αποδειξω κατι...


Α! και οχι οτι ο ατμος δεν ειναι καλο και δοκιμασμενο μηχανημα!
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41495 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Eπιλογή ξυλολέβητα
pantelis 1973

για πες μας ποιον λεβητα πυρολυσης θα παρεις για 200 τμ σπιτι και δοχειο αδρανειας και ladomat με 2700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41500 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Eπιλογή ξυλολέβητα
O pantelis αγορασε λεβητα, αλλα οχι πυρολυσης. O vigas επαιζε εκει νομιζω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ