Σύγκριση κόστους θέρμανσης φυσικού αερίου - pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14359 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
τις θερμοστατικες μου τις προτεινε κυριως για την ''φορτωμενη'' γραμμη των 7000 σχεδον θερμιδων προκειμενου να βοηθησει το δωματιο με το τελευταιο σε σειρα σωμαορθως η' οχι?γιατι απο οτι ξερω δεν ειναι και φθηνες!η λυση με το δοχειο ξερεις περιπου ποσο κοστιζει?
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ Κ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14364 από χρηστος8

ΣΤΑΥΡΟΣ Κ. έγραψε: τις θερμοστατικες μου τις προτεινε κυριως για την ''φορτωμενη'' γραμμη των 7000 σχεδον θερμιδων προκειμενου να βοηθησει το δωματιο με το τελευταιο σε σειρα σωμαορθως η' οχι?γιατι απο οτι ξερω δεν ειναι και φθηνες!η λυση με το δοχειο ξερεις περιπου ποσο κοστιζει?




Ο μηχανολογος που ειδε την εγκατασταση σου εκρινε πως θα βοηθησουν αρα εγω δεν μπορω να ξερω περισσοτερα...εναν θερμοστατικο διακοπτη τον αγοραζω 20 ευρω περιπου (GALLEFFI), ενω το δοχειο υπολογισε στο χιλιαρικο στην καλυτερη (με 100 mm μονωση.Περα απο αυτο ομως θα χρειαστεις και δοχειο διαστολης 80 λιτρων, και τον κυκλοφορητη συν τα παρελκομενα συνδεσεων.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14373 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
ανοιξαν οι δρομοι μας δηλαδη.......ευχαριστω παρα πολυ παντως .οι γνωσεις και η προθυμεια σου οπως και αλλων συμφορουμιτων μου ειναι πολυτιμες και ιδιαιτερα χρηστικες.σκεψου οτι ο ανθρωπος που ηρθε σημερα (μηχανολογος) εντυπωσιαστηκε για το ποσο εχω ψαξει το θεμα και σε τι βαθμο κατανοουσα αρκετα απο τα τεχνικα θεματα που μου εξηγουσε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14375 από aithio
Φίλε Σταύρο εγώ δύστυχος θα γίνω ο κακός της παρέας (και δεν μου αρέσει καθόλου να με νομίζουν κακο) αλλά θα σε προσγειώσω γιατί...
Ή δεν μεταφέρεις σωστά αυτά που σου είπε ο μηχανολόγος ή κάτι δεν πάει καλά γιατί αυτά που γράφεις είναι σχεδόν όλα λάθος....
Πάρε και δεύτερη γνώμη απο θερμομηχανολόγο

Ερώτηση. Θα μονώσεις σε αυτή την φάση το σπίτι σου ή θα το κάνεις αργότερα;

Χρηστο... Το δοχείο αδρανείας σε επιτοιχο λέβητα αερίο δεν χρειάζεται. Εκτός αν έχεις και άλλη πηγη θερμότητας που θέλεις να συνεκμεταλλευτής. Πχ Αντλία θερμότητας ή ηλιοθερμία, τζάκι........
Και κάτι ακόμα φίλε.
Οταν λες ότι τα 25 λίτρα νερού έχουν 1KW είναι λάθος και δεν στέκει καν σαν όρος.
H θερμική ενέργεια που κουβάλαει μια ποσότητα νερού μετριέται σε Kwh γιατί είναι θερμική ενέργεια και όχι ισχύς.
Προσεχε....Δεν σου κάνω τον έξυπνο και είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις αυτά που θα σου πω.

Για να πούμε σε κάποιον ότι 25 λίτρα νερού κουβαλάνε την τάδε θερμική ενέργεια θα πρέπει να γνωρίζουμε ένα ακόμα σημαντικό παράγοντα...Την διαφορά θερμοκρασίας.
Ενέργεια=Παροχή επί ΔΤ.

Παράδειγμα. Για να ανυψώσουμε την θερμοκρασία 25 λίτρων νερού απο οποιαδήποτε αρχική θερμοκρασία σε μια άλλη προσδίδοντας του θερμική ενέργεια 860kcal (1Kwh) θα χρειαστεί να ανέβει η θερμοκρασία του κατα 34.4 βαθμούς.

Δηλαδή 25λίτρα νερό Χ 34,4Δτ = 860kcal.
Ή 25 λίτρα ζεστού νερού 50 βαθμών με αρχική κρύου νερού 15,6 κουβαλάει 1Kwh
Αλλά 1Kwh κουβαλάει επίσης και 80 βαθμών ζεστό νερό με αρχική κρύο 45,6

Τωρα ποια είναι ωφέλιμη ενέργεια απο αυτό που κουβαλάει μια ποσότητα νερού είναι άλλο θέμα.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14376 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
φιλε aithio οντως με προσγειωνεις αλλα και με απογοητευεις ταυτοχρονα.πανω που ειπα οτι τα πραγματα μπαινουν σε μια σειρα αντε παλι τα πανω κατω.............η μονωση ειναι το πρωτο πργμα που θα γινει και ηδη φερνω ανθρωπους για επιτοπου μελεη και προσφορες.απο εκει και περα τι ακριβως εννοεις ολα λαθος γιατι εγω δεν αλλαξα τιποτα απο οτι μου ειπε ο ανθρωπος αυτος ο οποιος μαλιστα φαινεται να εχει αρκετες γνωσεις αλλα και εμπειρια.εξαλλου εχει κανει μελετη σε πολυ δικο μου ανθρωπο με πολυ καλα αποτελεσματα.η γνωμη σου μετραει γιαυτο αν δεν σου ειναι κοπος θα ηθελα να μου κανεις τις δικες σου προτασεις- παρατηρησεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14377 από aithio
Σταύρο....
Είμαι αν θυμάσαι είμαι ο πρώτος που σου μίλησα για μόνωση γιατί μου φάνηκαν παράλογες οι καταναλώσεις σου.
Μου άρεσε που έγραψες ότι με θερμοκαμερα είδατε την ποιότητα της μόνωσης.
Οι 27000 θερμίδες αν μονώσεις ταράτσα και κάνεις κέλυφος εμένα τουλάχιστον μου φαίνονται πολλές.
Δεν στέκουν όμως όσα γραφείς για θερμοστατικές κεφαλές και για εξισορροπιιση των δικτύων.
Οι θερμοστατικοι διακόπτες προυσιαζουν μεγαλη πτωση πίεσης και αν παει κανεις και του βάλει στο δυσμενέστερο κύκλωμα αυτό που θα κάνει είναι να το κάνει χειρότερο.
Η εξισορρόπηση γίνετε από τα ρυθμιστικά των κολλεκτερ (για αυτό λέγονται ρυθμιστικά)
Το αν ο κυκλοφορητης της μονάδας είναι ικανός να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του δικτύου μπορείς να το δει κανείς μόνο με μελέτη δικτύων. Αν είναι μικρός σου είπα παραπάνω.... Μπαίνει μικτης και δεύτερος κυκλοφορητής.
Το δοχείο αδράνειας δεν το κατάλαβα καθόλου ούτε το έχω δει ποτέ μου σε μονάδα αεριού.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ