Σύγκριση κόστους θέρμανσης φυσικού αερίου - pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14110 από mastoras
Και το μονοσωλήνιο σύστημα εγκατάστασης ποιο είναι βρε Χρήστο ? :huh:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14111 από aithio
Φίλε Ακη...
Καταρχάς χαίρομαι για την κουβέντα που ανοίξαμε εδώ πέρα...
Για αυτα που με ρωτάς θα προσπαθήσω να σου πω την γνώμη μου, για το καθένα ξεχωριστά, αλλά θέλω λίγο χρόνο και ηρεμία μιας και έχω την μικρή μου κόρη δεν μου δίνει περιθώριο να σκεφτώ και να σου απαντήσω.

Επιφυλάσσομαι για αργότερα.

Φυσικά τον Σταύρο θα τον κουφάνουμε....
Ενα πράγμα ήθελε να ρωτήσει ο άνθρωπος και έτσι όπως εξελίσσεται το θέμα θα αναλύσουμε όλη την θέρμανση....
Δεν πειράζει όμως, έχει μεγάλη αξία η ανταλλαγή απόψεων..

Χρήστο νομίζω ότι υπάρχει ταύτιση απόψεων στα περισσότερα....
Όσο για τις γνώσης μου να ξέρεις ότι στα Βιοκαύσιμα είμαι άσχετος.
Όταν θα μου δοθεί η ευκαιρία της πρώτης εγκατάστασης πελλετολέβητα θα σας ενημερώσω και θα σας ρωτήσω πολλά...

Μάστορα....
Εδω σώθηκα....
Εγω πληκτρολογώ χρόνια και απαντώ αυτά τα ερωτήματα σαν τα δικά σου.....
Ο Χρήστος σου απαντάει εύστοχα και με απαλλάσσει..

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14114 από aithio

mastoras έγραψε: Και το μονοσωλήνιο σύστημα εγκατάστασης ποιο είναι βρε Χρήστο ? :huh:


Μονοσωλήνιο είναι το σύστημα το οποίο ένας βρόγχος παίρνει πάνω από ένα σώμα....
Ποιο απλά....Απο το κολλεκτέρ φεύγει μια προσαγωγής πάει στο πρώτο σώμα. Η σωλήνα που φεύγει απο αυτό πάει και γίνετε προσαγωγή σε δεύτερο και ούτω κάθε εξής....Απο τελευταίο σώμα πλέον γυρίζει στο κολλεκτέρ επιστροφής και το νερό πάει στον λέβητα για να ξαναζεσταθεί.
Ο κόσμος όμως έχει συνδέσει το μονοσωλήνιο γενικά με το σύστημα που τρέχουν σωλήνες στα δάπεδα και τα ονομάζει όλα μονοσωλήνια....Δεν είναι έτσι όμως...
Στο μονοσωλήνιο οι διακόπτες κάνουν ένα ποσοστό του νερού Buy Pass.
Συνήθους το 50%.
Δυστυχώς πολλοί ενώ κατασκευάζουν δισωλήνια τοποθετούν διακόπτες μονοσωλήνιου και κυκλοφορούν νερό άσκοπα χωρίς λόγο στα δίκτυα με αποτέλεσμα ο κυκλοφορητής να βγαίνει ανεπαρκής .

Στα δισωλήνια τώρα μια σωλήνα προσαγωγής πάει σε ένα σώμα και μια επιστρέφει πάλι στο κολλεκτέρ.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14115 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
παιδια η αληθεια ειναι πως καποια απο τα σχολια σας αδυνατω να τα καταλαβω. ομως οπως πολυ ευστοχα εγραψε ο φιλος aithio η ανταλλαγη αποψεων ειναι σημαντικη!εχω περασει τοσα με το προβλημα που αντιμετωπιζω που εχω μαθει ορους και εννοιες που ειναι τελειως αγνωστες για τον περισσοτερο κοσμο που δεν ειναι επαγγελματιας του χωρου!ειμαι ανοιχτος σε καθε συμβουλη-παρεμβαση ανθροπων που γνωριζουν καλα το θεμα προκειμενου να βρω μια λυση.φιλε aithio η συνδεση της οικοδομης στο γαλατσι ειναι δικη σου δουλεια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14117 από aithio

φιλε aithio η συνδεση της οικοδομης στο γαλατσι ειναι δικη σου δουλεια?


Ναι είναι...Δεν είναι ακριβός οικοδομή αλλά αναβάθμιση παλαιάς θέρμανσης σε μικρή πολυκατοικία με κλασσικό δισωλήνιο με θερμαντικά σώματα και αντιστάθμιση.
Αλλά εσύ όπως σου ξαναείπα αυτή την στιγμή δεν χρειάζεσαι υδραυλικό αλλά μηχανολόγο....

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14120 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
καταρχας συγχαρητηρια για το αποτελεσμα!αν σου στειλω την αντιστοιχη δικη μου θα την κανεις κορνιζα να γελας οταν εχεις τις μαυρες σου!οπωσ εχω ηδη προαναφερει ειμα ηδη σε επαφη με εναν μηχανολογο ο οποιος εχει κανει μελετες σε φιλους σε καματερο και ανω λιοσια(μονοκαοτικιες) με πολυ καλα αποτελεσματα.την τριτη εχουμε ραντεβου να μου προτεινει λυση-λυσεις για το θεμα.σε περιπτωση που απαιτειται δουλεια υδραυλικου ενδιαφερεσε για πιθανη συνεργασια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ