Σύγκριση κόστους θέρμανσης φυσικού αερίου - pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14063 από aithio
Φίλε Χρήστο....
Καταρχάς μπράβος σου που συμμετέχεις στο φόρουμ και μπράβο σου που προσπαθείς να μεταφέρεις γνώση...
Γιατί και η τέχνη είναι γνώση.
Εσύ και κάποια άλλοι φίλοι είσαστε η αφορμή για να συμμετέχω και σε αυτό το φόρουμ.
Εσείς οι Βορειοελλαδίτες έχετε μεγαλύτερη εξοικείωση με τα βιοκαύσιμα σε σχέση με μας τους Αθηναίους, που μόλις πρόσφατα επιτράπηκαν στην Αθήνα.
Μου δόθηκε η ευκαιρία να αντλήσω γνώση από την εμπειρία σας.
Πρόσφατα γνώρισα και τον Σαμαρά σε κάποια σεμινάρια και ανταλλάξαμε απόψεις.

Σχετικά με το μονοσωλήνιο....
Δεν ξέρω αν παρακολουθείς τεχνικό φόρουμ μηχανολογικό όπου συμμετέχω ενεργά εδώ και πολλά χρόνια....
Εκεί έχει αναλυθεί το θέμα εκτενώς....
Επειδή όμως ήμουν και εγώ ένας από αυτούς που κάποτε υποστήριζε ότι το μονοσωλήνιο μειονεκτεί έναντι του δισωληνιου (τύπου μακαρονάδα στα δάπεδα ) πλέον έχοντας μελετήσει καλά και τα δύο συστήματα ροικά, μηχανολογικά επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν είναι ακριβός έτσι τα πράγματα...
Όσο περίεργο και να σου φαίνετε το δισωλήνιο αν δεν το εξισορροπήσεις οι παροχές που προκύπτουν είναι τελείως άλλα ντάλον...
Το μονοσωλήνιο έχει και αυτό μειονέκτημα με κυριότερο ότι δίνει ψηλά μανομετρικά...Μην φανταστείς όμως κάτι 5-6 μέτρα υδάτινης στήλης που λένε πρόχειρα κάποια βιβλία.
Άλλο μειονέκτημα είναι ότι τα δεύτερα ή τρίτα σώματα στην σειρά θα πρέπει να είναι μεγαλύτερα για να πιάσουν τις απαραίτητες θερμίδες μιας και παίρνουν νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας....
Θα μπορούσα να σου συγκρίνω ώρες τα δύο συστήματα αλλά δεν ξέρω πόσο ενδιαφέρει αυτό...
Στη Αθήνα το μονοσωλήνιο είναι ευρέως διαδεδομένο όσο περίεργο και να σου φαίνεται...
Θυμάμαι φίλο μηχανολόγο απο την Θεσσαλονίκη όταν του μιλάγαμε για μονοσωλήνιο έβγαζε σπυράκια...Μου τον θύμησες και εσύ. :)

Ειχα κάνει κάποια ανάλυση για το δισωλήνιο που μπορεί να το βρείτε ενδιαφέρον.
Διαβάστε την εδώ.
www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2697

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14078 από akis kyriakidis
Φίλε aithio or Gregori ,

Συγχαρητήρια για την καθαρή δουλειά της σύζευξης( cascade) των δύο επίτοιχων λεβήτων συμπύκνωσης της Vaillant με την αντιστάθμιση που απεικονίζεται στην φωτογραφία σου .

Φαντάζομαι ότι είναι κουμπωμένα σε εσωτερικά δίκτυα ενδοδαπέδιας θέρμανσης .
Στην Θεσ/νικη το συγκεκριμένο λεβητοστάσιο για να πάρει έγκριση από την Ε.Π.Α θα πρέπει να είναι maximum 48 kw ενώ το δικό σου είναι πάνω από 75 kw .
Άλλοι κανονισμοί εκεί άλλοι εδώ.
Πάνω από 500.000 καταναλωτές υπάρχουν στη θεσ/νίκη , άλλη η τεχνογνωσία εδώ άλλη εκεί.

Θεωρείς λογικό το σπίτι του Σταύρου με 145 m2 και 25.000 kcal περίπου σε θερμαντική ισχύ σωμάτων ('οπως λέει ) να υποστηρίζεται από ένα επιτοίχιο λέβητα 24 kw ?
θεωρείς επίσης λογικό η συγκεκριμένη οικία να έχει καταναλώσεις αερίου που φθάνουν στις 3.000 € ?

Ούτε Εγώ.

Φαντάζομαι ότι όταν έχεις ένα σπίτι με 145 m2 , με 10-12 σώματα τουλάχιστον , 25.000 kcal σε σώματα και με βάση το δίκτυο που έχεις( εξωτερικό δίκτυο με χαλκό , εσωτερικό μονοσωλήνιο , εσωτερικό δισωλήνιο , ή ενδοδαπέδια ) δεν μπορείς να κουμπώσεις ένα επίτοιχο στα 24 kw χωρίς να κάνεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ επέμβαση στον θέμα του κυκλοφορητή .

Δεν μπορείς με ένα GRUNDFOS η WILO στα 3/4" είτε είναι 15/40 , είτε 15 /50 ( στο 90 % των επώνυμων επίτοιχων αερίου στα 24 kw ) να καλύψεις τις ανάγκες του παραπάνω κυκλώματος .

Άρα ή προτείνεις από την αρχή να τοποθετηθεί ένας επιτοίχιος στα 32 kw που φοράει 15/60 ή και 15/70 ή τοποθετείς ένα δεύτερο κυκλοφορητή .

Το κάνεις από πρίν γιατί το ξέρεις ήδη , το έχεις συναντήσει και αν ασχολείσαι και πιο πολλά χρόνια με τη συγκεκριμένη αγορά της θέρμανσης ξέρεις ότι αν έπρεπε να στήσεις λεβητοστάσιο πετρελαίου θα τοποθετούσες κυκλοφορητή τουλάχιστον στη 1" ή ακόμη και 1 1/4 ".

Οι επιτοίχιες συσκευές είτε είναι 24 είτε είναι 32 kw , έχουν τη δυνατότητα ψηφιακά να μειωθεί η ισχύς τους με βάση τις πραγματικές ανάγκες της οικίας για να επιτυγχάνουν τη βέλτιστη οικονομία κατά την λειτουργία τους .

Έχω την χαρά και την τιμή να συνεργάζομαι με τους επίσημους φορείς των αδειούχων εγκαταστατών - συντηρητών καυστήρων και συσκευών , υγρών-αερίων & στερεών καυσίμων , στη Βόρεια Ελλάδα , στη Λάρισα και στο Βόλο .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , www.promitheas.org.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14085 από mastoras

aithio έγραψε:

υ.γ: Σήκωσε φωτογραφίες και απο τη σύζευξη των δύο συσκευών .



Γρηγόρη η και Χρήστο μια ερώτηση για να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις και τις ορολογίες. :)

1] Η σύνδεση αυτή των δύο συσκευών, είναι παράλληλη η σε σειρά ?

2] Επίσης σχετικά με το μονοσωλήνιο και δισωλήνιο σύστημα.

Γρηγόρης αναφέρεις στο monachos.gr σε μία εγκατάσταση που έχεις σχεδιάσει.
"Το παρακάτω παράδειγμα είναι μία απλή εγκατάσταση σώμα και πίσω στην δικιά μας γλώσσα των υδραυλικών."

Αυτό είναι το μονοσωλήνιο σύστημα ?

Και η εγκατάσταση που μια σωλήνα διατρέχει όλη το διαμέρισμα "μπαίνοντας" και "βγαίνοντας" από κάθε σώμα και στην συνέχεια ξαναγυρνάει στον λέβητα........πώς λέγεται αυτού του είδους η εγκατάσταση ?
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14087 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
παιδια να κανω μια επισημανση μπας και σας βοηθησει.τα σωματα του σπιτιου ειναι συνολικα 9 με τα 3 μεγαλυτερα εξ αυτων στους μπροστα χωρους-σαλονι, κουζινα, καθιστικο, αλλα 3 στη μεση περιπου του σπιτιου-2 πετσετοκρεμαστρες στα μπανια και 1 στο χωλ και αλλα 3 πολυ μικροτερα απο τα μπροστα,στο πισω αρα και πιο απομακρυσμενο απο τον λεβητα μερος του σπιτιου,ενα σε καθε κρεβατοκαμαρα.οταν ηρθα σε επαφη προσφατα με εναν μηχανολογο ο οποιος και προσπαθει ο ανθρωπος να μου βρει μια λυση, μου υπολογισε τις θερμιδες των σωματων γυρω στις 18700. περιπου δηλαδη και πολυ γενικα τα 2/3 των απαιτουμενων του χωρου μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14094 από χρηστος8
Γρηγορη σε ευχαριστω κατ αρχην. Ευχομαι να συνεχισεις να γραφεις ΚΑΙ σε αυτο το φορουμ μια και οι γνωσεις σου ειναι πολυ περισσοτερες απο μενα προσωπικα.
Στην δουλεια μου προσπαθω να ενημερωνομαι συνεχως για να προλαβαινω ΕΓΩ τις εξελιξεις και οχι αυτες εμενα.
Στο θεμα του μονοσωληνιου εχω διαβασει τις αναλυσεις σου εδω και χρονια!!
Ειναι ενας εφιαλτης το μονοσωληνιο που στην βορεια Ελλαδα ευτυχως τον αφησαμε πισω!!!!
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι συνεχιζετε στην Αθηνα η στην νοτια Ελλαδα να κατασκευαζετε εγκαταστασεις μονοσωληνιου. :dry:
Στο δισωληνιο με την καταλληλη επιλογη κυκλοφορητη κλασικο η inverter εχεις γρηγορη θερμανση χωρις να περιμενεις να αποδωσει πρωτα το πρωτο, μετα το δευτερο, μετα το τριτο και με χαμηλοτερες θερμοκρασιες προσαγωγης το ενα με το αλλο.
Σκεψου αυτα που με κοπο ΕΣΥ υπολογιζεις: μεγεθος κυκλοφορητη, καταλληλη διανομη θερμιδων ανα κυκλωμα, ρυθμιση διακοπτη μονοσωληνιου, ψηλοτερα μανομετρικα. Αφου ρυθμισεις τις ροες (με βοηθεια μηχανολογου) και ολα τα δουλευεις σωστα φαντασου με τα χρονια τι συμβαινει συνηθως.
Καηκε ο κυκλοφορητης και ο ιδιοκτητης επειδη πιανουν τα χερια του τον αλλαζει μονος του. Αντι για WILO RS 30/7 βαζει εναν DAB η GRUNDFOS η NOCCHI που ειναι στο περιπου ιδιοι.Αλλαξε η συμπεριφορα ολης της εγκαταστασης. Φαντασου αλλη περιπτωση να παρει αλλον υδραυλικο η και να αλλαξει ενα σωμα με μεγαλυτερο. Φαντασου τα παραπανω να γινουν με συνδιασμο αλλαγης διακοπτη που δεν ειναι μονοσωληνιου και δουλευει στο 100%. Φυσικα και θα χαθει ο ελεγχος χωρις να ξερουν τι πραγματικα φταιει...μην νομιζεις οτι εχουν ολοι τις δικες σου γνωσεις και δινουν λυσεις σε ολα!!!
Το τι εχω δει αυτο το χειμωνα στους λεβητες στερεων δεν περιγραφετε...υπαρχει ποοοολυ αγνοια πανω σε βασικα, ποσο μαλλον να λυσει καποιος ροικα προβληματα που χρειαζεται η βοηθεια μηχανολογου. :)
Τουλαχιστον με το δισωληνιο οτι παρεμβαση και να κανεις εν καιρω... παλι τα σωματα θα ζεσταθουν...κι ας ειναι οι ροες αλλα νταλον. :cheer:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14098 από χρηστος8

mastoras έγραψε:

aithio έγραψε:

υ.γ: Σήκωσε φωτογραφίες και απο τη σύζευξη των δύο συσκευών .



Γρηγόρη η και Χρήστο μια ερώτηση για να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις και τις ορολογίες. :)

1] Η σύνδεση αυτή των δύο συσκευών, είναι παράλληλη η σε σειρά ?

2] Επίσης σχετικά με το μονοσωλήνιο και δισωλήνιο σύστημα.

Γρηγόρης αναφέρεις στο monachos.gr σε μία εγκατάσταση που έχεις σχεδιάσει.
"Το παρακάτω παράδειγμα είναι μία απλή εγκατάσταση σώμα και πίσω στην δικιά μας γλώσσα των υδραυλικών."

Αυτό είναι το μονοσωλήνιο σύστημα ?

Και η εγκατάσταση που μια σωλήνα διατρέχει όλη το διαμέρισμα "μπαίνοντας" και "βγαίνοντας" από κάθε σώμα και στην συνέχεια ξαναγυρνάει στον λέβητα........πώς λέγεται αυτού του είδους η εγκατάσταση ?




1)Παραλληλα
2) Δισωληνιο
Και το τελευταιο δισωληνιο ειναι Δημητρη.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ