Σύγκριση κόστους θέρμανσης φυσικού αερίου - pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14047 από aithio

υ.γ: Σήκωσε φωτογραφίες και απο τη σύζευξη των δύο συσκευών .



Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14048 από χρηστος8
Το μονοσωληνιο ειναι επιεικως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...παρωχυμενη τεχνολογια καποιας εποχης. Αδυνατω να πιστεψω τεχνικος της Αθηνας σε εγκατασταση 5 ετιας να εκανε την εγκατασταση με μονοσωληνιο.
Πολυ σωστα ο akis σου ανεφερε για τυπο διακοπτη, διατομη σωληνα...αλλα δεν ειναι μονο αυτα χρειαζεται ακριβες μεγεθος κυκλοφορητη οπωσδηποτε...αλλα και η καταλληλη διανομη των θερμιδων βαση της διαμετρου του σωληνα. Δηλαδη θελω να πω οτι αν ο σωληνας μας δινει πχ 6000 θερμιδες δεν τοποθετουμε στο 1ο της γραμμης τις 1500, στο δευτερο αλλες 1500 και στο 3ο τις 3000.
Περιμενω και την γνωμη του Γρηγορη που εχει εμπειρια...αν και νομιζω κι εγω οτι μονο θερμομηχανολογος με επισκοπηση του χωρου μπορει να σε βοηθησει με ασφαλεια.
Συντελεστη ροης-θερμοχωρητικοτητα σωληνα στο καθε σημειο ξεχωριστα-ρυθμιση διακοπτη μονοσωληνιου και αλλα ειναι αδυνατον να απαντηθουν απο το πληκτρολογιο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14049 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
καταρχας ευχαριστω ολους σας που μου προτεινετε διαφορα προκειμενου να καταφερω να βγαλω μια ακρη.το θεμα ειναι πως στο συγκεκριμενο θεμα εμπλεξα με λαθος τεχνιτη απο την αρχη και περναω τα μυρια οσα με αποτελεσμα να κοντευω να γινω μηχανικος με ολα οσα εχω μαθει τελευταια.απο εκει και περα το συμπερασμα που προκυπτει ειναι οτι το λαθος ξεκιναει απο την αρχικη εγκατασταση του δικτυου(μονοσωληνιο) με χαλκοσωληνα επενδυμενη με καποιο πλαστικο μεν αλλα οχι μεσα σε καποια αλλη σωληνα μεγαλυτερη για να εχει τις μικροτερες δυνατες απωλειες στο εσωτερικο του δαπεδου,οπως εχω δει καπου τελευταια.αυτο οπως και να εχει τελειωσε και δεν αλλαζει.τα υπολοιπα που μου γραφεις (διακοπτες κτλ) παροτι εχω αναθεσει σε εναν δοκιμασμενο μηχανολογο να μου πει τι ακριβως μπορει να γινει με την περιπτωση μου τα ακουω πρωτη φορα!ελπιζω να τα εχει λαβει υποψιν του και απλα να μην το συζητησε μαζι μου.παρολαυτα αν καποιος απο εσας ειναι η' γνωριζει καποιον απο αθηνα που νομιζει οτι μπορει πραγματικα να με βοηθησει μπορουμε να κανονισουμε ενα ραντεβου να κανει επιτοπου εκτιμηση και να μου πει τη γνωμη του με το αζημιωτο φυσικα.εχω ταλαιπωρηθει πολυ και εχω ξοδεψει πολα χρηματα και εχω αγανακτησει με αποτελεσμα να ψαχνω εως εκει που παει τα παντα πριν κανω οτιδηποτε.ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ Κ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14053 από stergiosbik

χρηστος8 έγραψε: Το μονοσωληνιο ειναι επιεικως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...παρωχυμενη τεχνολογια καποιας εποχης. Αδυνατω να πιστεψω τεχνικος της Αθηνας σε εγκατασταση 5 ετιας να εκανε την εγκατασταση με μονοσωληνιο.


Ρε συ Χρηστο πρωταρα εισαι?
Αφου ειπαμε.
Στο βωμο του κερδους ολα γινονται! ;) ;) ;)
Να ηξερες τι εχουν δει τα ματια μου.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14059 από χρηστος8

stergiosbik έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Το μονοσωληνιο ειναι επιεικως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...παρωχυμενη τεχνολογια καποιας εποχης. Αδυνατω να πιστεψω τεχνικος της Αθηνας σε εγκατασταση 5 ετιας να εκανε την εγκατασταση με μονοσωληνιο.


Ρε συ Χρηστο πρωταρα εισαι?
Αφου ειπαμε.
Στο βωμο του κερδους ολα γινονται! ;) ;) ;)
Να ηξερες τι εχουν δει τα ματια μου.




Στεργιο κανω αυτη τη δουλεια απο το 93. Οι λιγοστες εγκαταστασεις μονοσωληνιου σταματησαν το 2000 περιπου γιατι τα προβληματα ηταν περισσοτερα απο την κλασικη με δισωληνιο...και αλυτα πολλες φορες!!!
Στην Αθηνα δεν εχω δουλεψει αλλα ξερω απο συναδελφους οτι οι προσφερομενες υπηρεσιες ειναι καλυτερες απ την Θεσσαλονικη η Βορεια Ελλαδα...μαλλον θα αναθεωρησω!!!!! :S :S



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14062 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
να ρωτησω κατι για να το καταλαβω καλυτερα μιας και θελω να αποκλεισω καθε ενδεχομενο λαθους πριν κανω οτιδηποτε.των αριθμο σωματων ανα γραμμη καθως και τη διατομη της σωληνας τα καταλαβαινω γιατι παιζουν ρολο.ο τυπος του διακοπτη τι ρολο παιζει ακριβως?με ποιο τροπο δηλαδη επηρεαζει το συστημα και ποιος θεωρειται ο ιδανικοτερος?με βαση την μαρκα?το υλικο κατασκευης?την διατομη?το μεγεθος του καλοριφερ?
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ Κ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ