Σύγκριση κόστους θέρμανσης φυσικού αερίου - pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13944 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
Γεια σε ολους!ειμαι νεο μελος της παρεας και βρισκω το site πολυ ενδιαφερον με αρκετα θεματα και ικανοποιητικες προσεγγισεις.εχω τον εξης προβληματισμο κα θελω την βοηθεια σας.μενω στο ιλιον αττικης σε μια μονοκατοικια 147τ.μ. κατασκευης 2006.θερμαινω το σπιτι με φυσικο αεριο απ΄΄αρχης με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω συγκριση κοστους σε σχεση με το πετρελαιο.το θεμα ειναι οτι απο τον πρωτο κιολας χειμωνα ειχα προβληματα με την θερμανση.μετα απο πολυ ψαξιμο στενοχωρια και πολυ.....μα πραγματικα πολυ χρημα κατεληξα στο γεγονος οτι υπαρχει γενικα προβλημα με την μελετη του σπιτιου στο θεμα θερμανσης.συγκεκριμενα αναγκαστικα να αλλαξω σχεδον ολα τα σωματα του σπιτιου μιας και οι αποδιδομενες θερμιδες του χωρου ηταν περιπου τα 2/3 αυτων που επρεπε.το προβλημα που προκυπτει ομως τωρα ειναι οτι ενω ο χωρος καλυπτεται ικανοποιητικα απο θεμα καλοριφερ(σωματα) ο επιτοιχιος λεβητας φυσικου αεριου που εχω ειναι οριακος.αυτο πρακτικα σημαινει οτι η τον κραταω και λειτουργει στα ορια του με οτι αυτο σημαινει(κοστος αδιακοπης λειτουργιας,μη ικανοποιητικη αποδοση,φθορα μηχανηματος...) η τον αντικαθιστω με καποιον αλλον μεγαλυτερης αποδοσης.εδω θελω την βοηθεια καποιου ισως πιο ειδικου και ψαγμενου απο εμενα.δεδομενου οτι η αγορα ενος αλλου μηχανηματος αεριου κοστιζει οσο περιπου ενος αντιστιχων θερμιδων πελλετ-ξυλου-βιομαζας τι με συμφερει να κανω?σε διαφορες ερευνες που εκανα στο ιντερνετ σχετικα με την διαφορα κοστους μεταξυ των 2 καυσιμων δεν καταφερα να βγαλω ακρη μιας και οι τιμες ιδιως του αεριου ειναι πολυ μειωμενες σε σχεση με αυτες του περασμενου χειμωνα.σε γενικες γραμμες φαινεται να συμφερει η λυση του πελλετ ομως ποση ακριβως ειναι αυτη η διαφορα και αν πραγματικα αξιζει τον κοπο μιας και εχει και τις ιδιαιτεροτητες του(κουβαλημα,χωρος αποθηκευσης,λεβητοστασιο,ποιοτητα καυσιμου,μη σταθερη τιμη).επιπλεον τιθεται θεμα με την επιλογη μηχανηματος μιας και απο οσα εχω περασει και ξοδεψει θελω να κανω την καταλληλη επιλογη ακομη και αν χρειαστει να πληρωσω κατι επιπλεον στην αγορα αρκει να ηρεμησω.ενδεικτικα αναφερω οτι για την σεζον 2011-2012 ξοδεψα περιπου 3000 ευρω με τον θερμοστατη στους 21 βαθμους.αν υπαρχει καποιος που εχει κατατοπισμενη αποψη για το θεμα μου παρακαλω πολυ ας με βοηθησει.
ευχαριστω εκ των προτερων!
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13945 από mastoras
Οι επιτοίχιοι θερμαντήρες αερίου νομίζω πως δεν ενδεικνύονται για μονοκατοικίες αλλά για διαμερίσματα 70-80-90 τετραγωνικών. Από εκεί και πέρα την δουλειά την αναλαμβάνουν οι λέβητες αερίου.

Το κόστος των 3.000ευρώ την σεζόν για αέριο, για ένα σπίτι 145τμ φαντάζει υπερβολικό για εμας τους Βορειοελλαδίτες. :ohmy:

Ετσι όπως τα λέτε, μάλλον το πελλετ θα είναι μονόδρομος, και ας έχει και αυτό τις ιδιαιτερότητες του, κουβάλημα, στάχτες, κτλ.

Ας δούμε και τι θα πούνε οι υπόλοιποι συμφορουμίτες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13946 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
δεν προκειται για θερμαντηρα αλλα για λεβητα ιταλικης προελευσης.το θεμα ειναι οτι η μεχρι τωρα ανεπαρκεια των σωματων του σπιτιου σε συνδιασμο με τον μικρο λεβητα ηταν καταστροφικη.εξου και το μεγαλο κοστος.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορει καποιος να μου πει τι καταναλωσεις μπορει να εχω με εναν λεβητα πελλετ περιπου 30-40kw.αναφερω οτι το σπιτι ειναι μονοκατοικια 1ου οροφου με πυλωτη και εκτεθειμενο απο ολεσ τις πλευρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13948 από χρηστος8

ΣΤΑΥΡΟΣ Κ. έγραψε: ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ SITE ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ.ΕΧΩ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΙΛΙΟΝ ΑΤΤΙΚΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ 147Τ.Μ. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 2006.ΘΕΡΜΑΙΝΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΠ΄΄ΑΡΧΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΚΟΣΤΟΥΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΙΟΛΑΣ ΧΕΙΜΩΝΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.....ΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΙΔΟΜΕΝΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ 2/3 ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ(ΣΩΜΑΤΑ) Ο ΕΠΙΤΟΙΧΙΟΣ ΛΕΒΗΤΑΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΑΚΟΣ.ΑΥΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ(ΚΟΣΤΟΣ ΑΔΙΑΚΟΠΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ,ΜΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ,ΦΘΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ...) Η ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ.ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΙ ΨΑΓΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Η ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΑΕΡΙΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΟΣ ΑΝΤΙΣΤΙΧΩΝ ΘΕΡΜΙΔΩΝ ΠΕΛΛΕΤ-ΞΥΛΟΥ-ΒΙΟΜΑΖΑΣ ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 2 ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΙΔΙΩΣ ΤΟΥ ΑΕΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ.ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ ΟΜΩΣ ΠΟΣΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ(ΚΟΥΒΑΛΗΜΑ,ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ,ΛΕΒΗΤΟΣΤΑΣΙΟ,ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ,ΜΗ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΙΜΗ).ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΞΟΔΕΨΕΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ.ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΖΟΝ 2011-2012 ΞΟΔΕΨΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 3000 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΣΤΟΥΣ 21 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!





Σταυρο καλο μηνα και καλη πρωτομαγια.
Επειδη δεν εχεις καψει ποτε πετρελαιο μετατρεπουμε την διαφορα οικονομιας απο πετρελαιο σε αεριο.
Η ΔΕΠΑ οριζει ενα 20% οικονομια με την χρηση φυσικου αεριου εναντι του πετρελαιου βαση τρεχουσας τιμης.
Αυτο ισχυει και στην πραξη βαση των πελατων μου (ειμαι υδραυλικος) απο μετατροπη πετρελαιου σε αεριο. Με ποσο καταναλωσης σε αεριο 3000 ευρω βαζοντας 20% πανω για πετρελαιο θα ηθελες 3600.
Αυτο ομως θα αλλαξει τον ερχομενο χειμωνα γιατι το πετρελαιο θα παει 1,40 ενω το αεριο ποσο;;;
Λογικα η οικονομια που θα υπαρξει με το αεριο εναντι του πετρελαιου τον επομενο χειμωνα θα ξεπερασει το 20%, αλλα ποση θα ειναι τελικα κανεις δεν μπορει να σου το πει γιατι δεν το ξερουμε.Αυτο γιατι κανεις δεν ξερει...το αεριο θα μεινει στην τιμη που ειναι η θα ακολουθησει το πετρελαιο και θα μεινει 20% κατω;;;
Εν κατακλειδι το χειμωνα που περασε με πετρελαιο(που δεν εχεις)θα ηθελες 3600 περιπου...αυτο μεταφραζεται σε 3600 λιτρα μια που την τιμη την στρογγυλευουμε στο 1 ευρω το λιτρο.
Αν εβαζες πελλετ με αποδεκτη αναλογια 1 προς 2,2 λογικα θα ηθελες 7900 κιλα πελλετ περιπου.
Υπολογιζεις λοιπον ποσο τον τονο σου στοιχιζει το πελλετ;; πχ 280 επι 8 τονους 2240.
Αρα με αυτα τα νουμερα εχεις 1360 ευρω οικονομια ετησιως εναντι του πετρελαιου.
Ολα αυτα υποθετικα για να εχεις εναν μπουσουλα υπολογισμου.
Οσον αφορα την αγορα των λεβητων αεριου η πελλετ...εναν λεβητα αεριου με 2000 ευρω τον βρισκεις ευκολα για τα μετρα σου(αν και δεν ειμαι Αθηνα)... εναν λεβητα πελλετ νομιζω θα χρειαστεις τα διπλασια χρηματα ισως και παραπανω μιας και τονιζεις οτι σε ενδιαφερει η καλη ποιοτητα για να αποφυγεις τα προβληματα.
Τονιζω οτι ΔΕΝ ξερουμε αν θα ακολουθησει το αεριο την ανοδο του πετρελαιου του χρονου...παντως πανω κατω με τις τιμες που ειχαμε τον χειμωνα σε πελλετ και πετρελαιο αυτα τα νουμερα που σου εδωσα ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα για σενα.


ΥΓ. Ποσες θερμιδες ειναι συνολο τα σωματα που εχεις;;
Τι θερμιδες ειναι ο λεβητας που ηδη εχεις;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13957 από χρηστος8

ΣΤΑΥΡΟΣ Κ. έγραψε: δεν προκειται για θερμαντηρα αλλα για λεβητα ιταλικης προελευσης.το θεμα ειναι οτι η μεχρι τωρα ανεπαρκεια των σωματων του σπιτιου σε συνδιασμο με τον μικρο λεβητα ηταν καταστροφικη.εξου και το μεγαλο κοστος.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορει καποιος να μου πει τι καταναλωσεις μπορει να εχω με εναν λεβητα πελλετ περιπου 30-40kw.αναφερω οτι το σπιτι ειναι μονοκατοικια 1ου οροφου με πυλωτη και εκτεθειμενο απο ολεσ τις πλευρες.





Σταυρο η λανθασμενη διαστασιολογηση που εχεις με τον λεβητα αεριου σε συναρτηση με τα σωματα, θα αποβει προς οφελος σου σε μια ενδεχομενη αντικατασταση με λεβητα πελλετ...με λιγα λογια πιθανον να χρειαστεις λιγοτερους τονους πελλετ ετησιως απο οτι σου εγραψα πιο πανω, κι αυτο γιατι κερδιζεις απο την σωστη λειτουργια του λεβητα που θα βαλεις.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13960 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
συμφωνα με τη μελετη ενος μηχανολογου που συμβουλευτηκα και εχει κανει την μελετη απο την αρχη με αριστα αποτελεσματα στο σπιτι του αδερφου μου τα πραγματα εχουν ωσ εξης΄΄
απαιτουμενες θερμιδες χωρου-31500 περιπου χωρις τα ζεστα νερα
θερμιδες που υπηρχαν πριν την αλλαγη των σωματων-18700
θερμιδες αποδοσης του μηχανηματος(λεβητα) στο νερο 25800
αρα λοιπουν ηδη 5700 θερμιδες απο το συστημα θερμανσης.
αν υπολογισουμε οτιο λεβητας που ηδη υπαρχει διαθετει και ενσωματωμενο μποιλερ που σημαινει οτι οταν ανοιγεις την βρυση για ζεστο νερο παυει να λειτουργει το καλοριφερ μεχρι να την κλεισεις τα πραγματα γινονται χειροτερα.με λιγα λογια εμπλεξα εξαρχης με ακαταλληλο μαστορα και ταλαιπωρουμαι5 χειμωνες τωρα με τα πραγματα να γινονται ολο και χειροτερα μιας και η τιμητου αεριου φετος ηταν κατα πολυ αυξημενη σε σχεση με περυσι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ