Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11524 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

χρηστος8 έγραψε:

EFI έγραψε: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Χθες είχα πρόβλημα με το internet και δεν είδα τίποτα.
1. : το διαμέρισμα είναι 86τμ στον 2ο όροφο αλλά ακάλυπτο από τρείς πλευρές. Φέτος χωρίς να το ανάβω ιδιαίτερα λόγω κόστους πλήρωσα περίπου 400€ (από 10ο-12ο που έγινε η εκκαθάριση). Οι υπόλοιποι 4 δεν το ανάβουν οπότε καταλαβαίνετε. Το pellet που έχω ψάξει το πουλάνε περίπου 280-300€ τον τόνο και κάνουν παραδόσεις και μικρές ποσότητες (200-300kgr). Εγγύηση μου δίνουν 5 έτη από εκεί που έχω την προσφορά.
2. Σχετικά για τον θόρυβο μου είπαν (δεν το έχω βρει γραμμένο) ότι είναι περίπου όσο ένα air-condition. Με αυτό το δεδομένο δεν νομίζω ότι θα ενοχλήσει κανέναν!!! Όλοι έχουμε στα σπίτια μας air-condition αλλά θα ρωτήσω εκεί που μου είπατε καλού κακού.


Θα συμφωνήσω απολύτως... αυτό σκεφτομαι για μένα, πέρα από την αερόθερμη σόμπα πελλετ που έχω ήδη, η οποία όμως δε καλύπτει όλες τις ανάγκες του σπιτιού.




EFI καλημερα...δηλαδη η καταναλωση σου φετος ετησια ειναι 400 λιτρα; γινε λιγο πιο σαφης αν θελεις.
Θα μπεις σε ενα κοστος 4 με 4,5 χιλιαρικα για να αποφυγεις τα 400 λιτρα (400 ευρω) και να πληρωνεις 300 ευρω για ενα τονο πελλετ; Τοσο βγαινει με την αποδεκτη αναλογια 1 προς 2,2.
Χωρις να θελω να σε επηρεασω αν οι καταναλωσεις σου ειναι αυτες μην προχωρησεις...θα μπεις σε μια διαδικασια με καθαρισμους, κουβαλημα ψαξιμο για φτηνο πελλετ μια που εισαι Αθηνα και ειναι πιο τσουχτερες οι τιμες και αλλα που δεν θυμαμαι.
Γιατι δεν βαζεις ενα inverter κλιματιστικο η δυο αν σε βολευουν και να την βγαλεις και φτηνοτερα και δεν θα κουβαλας τιποτα...θα εχεις και ψυξη το καλοκαιρι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11525 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι
Η διαδικασία της ενασχόλησης με την εναλλακτική θέρμανση, και ιδίως με το πελλετ, είναι χόμπι για τους περισσότερους από εμάς.....και όχι επιτακτική ανάγκη. :)

Δεν εξηγείται αλλιώς....... :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11528 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

mastoras έγραψε: Η διαδικασία της ενασχόλησης με την εναλλακτική θέρμανση, και ιδίως με το πελλετ, είναι χόμπι για τους περισσότερους από εμάς.....και όχι επιτακτική ανάγκη. :)

Δεν εξηγείται αλλιώς....... :woohoo: :woohoo:


χωρίς ιδιαίτερο άναμα, 400€ πετρέλαιο.. να πούμε 800€ με φυσιολογικό???...
χρειάζεται 2 τόνους πελλετ.. Χ 280 ας πούμε.. € 560...
Κέρδος 240€.. άντε 300... άντε 400...
Απόσβεση καυστήρα σε 10 χρόνια... συν όλα όσα ανέφερε ο Χρήστος....

ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΚΟΒΕΙΣ ΜΑΣΤΟΡΑ?????? :woohoo: :woohoo: :evil: :sick:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11530 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

mastoras έγραψε: Η διαδικασία της ενασχόλησης με την εναλλακτική θέρμανση, και ιδίως με το πελλετ, είναι χόμπι για τους περισσότερους από εμάς.....και όχι επιτακτική ανάγκη. :)

Δεν εξηγείται αλλιώς....... :woohoo: :woohoo:


Δεν ξέρω για εσάς, εμένα, πάντως, μπορεί να μου έγινε χόμπι το πέλλετ, αλλά αν δεν εξοικονομούσα πάνω από 1500 ευρώ φέτος, μάλλον θα το είχα ρίξει στο ψάρεμα...
Κι επειδή είχα και απίστευτες αβαρείες φέτος, που ήταν οικονομικά δυσβάσταχτες, χάρη στο πέλλετ άντεξα.
Αφού κάθε φορά που πάω στο λεβητοστάσιο και βλέπω τον Τσέχο μου, μου 'ρχεται να τον φιλάω... :silly:

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11531 από EFI
Απαντήθηκε από EFI στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι
Η κατανάλωση που γράφω αφορά 2,5 μήνες περίπου και άναμμα περί τις 2-3 ώρες ημερησίως. Δυστυχώς ο χειμώνας δεν είναι μόνο τόσο. Άρα μεγαλώνουν τα ποσά. Aircontition και μάλιστα inverter υπάρχουν στο σπίτι. Η χρήση τους όμως ανεβάζει τη ΔΕΗ (και ας έχω και νυκτερινό) σε κλίμακα και σου έρχετε ένας λογαριασμός για σε στείλει στο νοσοκομείο.!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11532 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

EFI έγραψε: Η κατανάλωση που γράφω αφορά 2,5 μήνες περίπου και άναμμα περί τις 2-3 ώρες ημερησίως. Δυστυχώς ο χειμώνας δεν είναι μόνο τόσο. Άρα μεγαλώνουν τα ποσά. Aircontition και μάλιστα inverter υπάρχουν στο σπίτι. Η χρήση τους όμως ανεβάζει τη ΔΕΗ (και ας έχω και νυκτερινό) σε κλίμακα και σου έρχετε ένας λογαριασμός για σε στείλει στο νοσοκομείο.!!!!!!!!!!!


Βάλε πέλετ να χορτάσεις ζέστη όλο το 24ωρο. Αρκεί να μην βαριέσαι τα καθαρίσματα. Η ποιότητα της ζέστης δεν συγκρίνεται με τίποτα. Έχω μπει φέτος σε σπίτια με διάφορα είδη θέρμανσης. Σαν το πέλετ τίποτα (άντε ίσως κανένα φοβερό ενεργειακό τζάκι, για να μην φωνάξει ο Αστέρης)...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ