Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11538 από EFI
Απαντήθηκε από EFI στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

χρηστος8 έγραψε:

EFI έγραψε: Η κατανάλωση που γράφω αφορά 2,5 μήνες περίπου και άναμμα περί τις 2-3 ώρες ημερησίως. Δυστυχώς ο χειμώνας δεν είναι μόνο τόσο. Άρα μεγαλώνουν τα ποσά. Aircontition και μάλιστα inverter υπάρχουν στο σπίτι. Η χρήση τους όμως ανεβάζει τη ΔΕΗ (και ας έχω και νυκτερινό) σε κλίμακα και σου έρχετε ένας λογαριασμός για σε στείλει στο νοσοκομείο.!!!!!!!!!!!





EFI συγνωμη αλλα με το τσιγκελι σου τα βγαζουμε...αν δεν μας πεις συνολικες καταναλωσεις ετησιες σε λιτρα πετρελαιου κανεις δεν μπορει να σε βοηθησει.
Αδυνατω να πιστεψω οτι δυο inverter εχουν μεγαλη καταναλωση σε 85 τετραγωνικα στην Αθηνα.
Ποση ειναι για σενα η μεγαλη καταναλωση;


Παιδιά ζητώ συγνώμη εάν σας ζαλίζω και σας τα λέω μισά μισά. Ενάμιση μήνα τώρα διαβάζω, ψάχνω, ζητάω προσφορές, έχω τρελαθεί και βασικά ΚΡΥΩΝΩ. Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι θα τραβήξω τα ίδια και του χρόνου.
Έχω δοκιμάσει να δουλέψω aircontition (μόνο του) έχω τρία μηχανήματα. Για το συμβατικό (δωμάτιο παιδιού) δεν το συζητώ καίει τα αντερά του 9000btu. Τα άλλα δύο σαλόνι 18000btu και κρεβατοκάμαρα 9000btu είναι inverter αλλά και αυτά έχουν μεγάλη κατανάλωση. Έφτασα σε σημείο να πληρώσω ΔΕΗ για δίμηνο 500€ (όλη η κατανάλωση) και εξόφληση 350€. Δεν είναι πολλά??????
Το σπίτι είναι γωνία και έχει και μια πλευρά στον ακάλυπτο. Οπότε το βαράει γύρω γύρω. Ο 3ος δεν ανάβει θέρμανση (δεν ξέρω τι κάνουν) ο 1ος ανάβει μόνο στις 1200 το βράδυ για καμιά ώρα (ούτε αυτός ξέρω τι κάνει) οπότε……..
Ξέχασα έχω δοκιμάσει να λειτουργήσω και με kerozan!!! Εκεί να δείς το γέλιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11539 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι
Ηλεκτρολογος δεν ειμαι αλλα τα inverter δεν καταναλωνουν τοσο ρευμα...κατι αλλο συμβαινει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11542 από EFI
Απαντήθηκε από EFI στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

χρηστος8 έγραψε: Ηλεκτρολογος δεν ειμαι αλλα τα inverter δεν καταναλωνουν τοσο ρευμα...κατι αλλο συμβαινει.


Σίγουρα δεν καταναλώνουν τόσο πολύ. Απλά όπως έχει αναφερθεί και στο θέμα υπέρυθρα σώματα, η ΔΕΗ έχει κλιμακοτές χρεώσεις. Όταν υπερβείς κάποια klw σου ανεβαίνει η χρέωση κατακόρυφα. 3800klw έφτασα Λες και είχα εργοστάσιο!!!! Μη ξεχνάς πως το 18αρι είναι 4klw/ώρα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11544 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

EFI έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Ηλεκτρολογος δεν ειμαι αλλα τα inverter δεν καταναλωνουν τοσο ρευμα...κατι αλλο συμβαινει.


Σίγουρα δεν καταναλώνουν τόσο πολύ. Απλά όπως έχει αναφερθεί και στο θέμα υπέρυθρα σώματα, η ΔΕΗ έχει κλιμακοτές χρεώσεις. Όταν υπερβείς κάποια klw σου ανεβαίνει η χρέωση κατακόρυφα. 3800klw έφτασα Λες και είχα εργοστάσιο!!!! Μη ξεχνάς πως το 18αρι είναι 4klw/ώρα !!!


Εγώ τα λέω εδώ και πολύ καιρό για το ρεύμα. Αν αποφασίσεις να ζεσταθείς, κι όχι να κάνεις ότι ζεσταίνεσαι, μόνο και μόνο για να αποδειχθείς ο έξυπνος της παρέας, τότε η ΔΕΗ θα σε ξυρίσει. Κι από το καλοκαίρι, με την απελευθέρωση των τιμολογίων, το ξύρισμα θα 'ναι κόντρα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11546 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

EFI έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Ηλεκτρολογος δεν ειμαι αλλα τα inverter δεν καταναλωνουν τοσο ρευμα...κατι αλλο συμβαινει.


Σίγουρα δεν καταναλώνουν τόσο πολύ. Απλά όπως έχει αναφερθεί και στο θέμα υπέρυθρα σώματα, η ΔΕΗ έχει κλιμακοτές χρεώσεις. Όταν υπερβείς κάποια klw σου ανεβαίνει η χρέωση κατακόρυφα. 3800klw έφτασα Λες και είχα εργοστάσιο!!!! Μη ξεχνάς πως το 18αρι είναι 4klw/ώρα !!!


Ένα inverter 18ari ενεργειακής Α, δε καίει τόσο, σχεδόν τα μισά.. και κυρίως δε καιει συνέχεια.. ειδικά με τις συνθήκες τις Αθήνας.
Αν η κρίση σου βγαίνει από το φετεινό και μόνο χειμώνα, μάλλον δε λαμβάνεις υπ όψιν ότι φέτος οι καταναλώσεις για όλους ανε΄βηκαν στον ουρανό.
Για τη ζέστη με πελλετ που λέει ο Πέτρος, σίγουρα είναι πραγματική ζέστη, απλά μιλάμε για ένα σύνολο απόσβεσης που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου πριν την αγορά.
Φαντάσου πως αν δε κάνεις τίποτα, φτιάξεις θερμομόνωση με τα χρήματα και καις μετά καλοριφέρ, μπορέι να δεις τόσο μεγάλη διαφορά, που να πεις πως έκανες τη πιό εξυπνη κίνηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11547 από EFI
Απαντήθηκε από EFI στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι
Νέα από την πολεοδομία.
Μίλησα με μηχανικό της πολεοδομίας Πειραιά και μου είπε ότι απαγορεύονται οι λέβητες pellet στα μπαλκόνια έστω και μονωμένοι κλπ και όταν τοποθετηθούν σε διαμέρισμα και γίνει καταγγελία τότε αυτό θα αντιμετωπιστεί ως αυθαίρετο… Ούτε τα air-condition λέει δεν επιτρέπονται κανονικά.
Μήπως να μαζέψω τα ερωτήματα μου και να μεταφερθώ στα τζάκια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ