Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11408 από EFI
Λέβητας pellet σε μπαλκόνι δημιουργήθηκε από EFI
Καλημέρα σας,
Στην έρευνα για εναλλακτική θέρμανση του πετρελαίου έπεσα στο site σας πριν από καιρό και ξεκίνησα το διάβασμα. Πραγματικά μεγάλος αριθμός πληροφοριών και διευκρινήσεων πάνω στο θέμα. Πολύ καλή δουλειά συγχαρητήρια σε όλους.
Όπως είπα πιο πάνω ψάχνω και εγώ εναλλακτική θέρμανση του πετρελαίου σε διαμέρισμα στην Αθήνα με αυτόνομη θέρμανση.
Η ιδιαιτερότητα είναι να βάλω καυστήρα πέλλετ ( πρόταση που βρήκα από τις αναζητήσεις μου) στο μπαλκόνι (μία υπάρχει όλη και όλη) και να το συνδέσω με επέκταση σωληνώσεων στο κολεκτέρ της κεντρικής θέρμανσης? Ή να μπω στην διαδικασία να σηκώσω 13μετ καμινάδα inox και να βάλω ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς?
Χρηματικά τα ποσά είναι ίδια αλλά η αμφιβολίες μου είναι κατά πόσο είναι σωστή η τοποθέτηση ενός λέβητα compact στο μπαλκόνι!
Οποιαδήποτε βοήθεια ή πρόταση θα ήταν δεκτή γιατί μου φαίνετε πως θα καταλήξω σε σόμπα υγραερίου!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11409 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Δεν νομίζω.. οι λέβητες αερίου δεν έχουν πρόβλημα λόγω της φύσης του καυσιμου και του κλειστού κυκλώματος κυκλοφορίας του..
Το πελλετ αποροφά υγρασία, χρειάζεσαι και το δοχείο τροφοδοσίας, και δεν έχω πουθενά να υπάρχει η λογική και η πρόβλεψη για τοποθέτηση σε μπαλκόνι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11413 από EFI
Απαντήθηκε από EFI στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι
Σε ερώτηση για το αν επηρεάζετε από την υγρασία το μηχάνημα μου είπαν ότι είναι μονωμένο. Μιλάμε για το Pelletech 25 compact. Υποτίθεται ότι τα έχει όλα μαζεμένα μέσα!!!!!!!! αλλά δεν βλέπω πουθενά τι κατάλωση έχει σε ρεύμα. Κάποιος γνωστός με τις ίδιες αναζητήσεις κατέληξε σε τζάκι γιατί ο καυστήρας pellet είπε ότι καίει τα αντερά του. Ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11415 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

EFI έγραψε: Ή να μπω στην διαδικασία να σηκώσω 13μετ καμινάδα inox και να βάλω ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς?
Χρηματικά τα ποσά είναι ίδια αλλά η αμφιβολίες μου είναι κατά πόσο είναι σωστή η τοποθέτηση ενός λέβητα compact στο μπαλκόνι!
Οποιαδήποτε βοήθεια ή πρόταση θα ήταν δεκτή γιατί μου φαίνετε πως θα καταλήξω σε σόμπα υγραερίου!!!!!!


Υπάρχει και η λύση της πελλεττόμπας νερού με σύνδεση στον διανομέα, τοποθετημένη μέσα στον χώρο.......και τώρα που το σκέφτομαι, γιατί όχι και εξω ??? :dry:

Για διαμερίσματα πάντως μην μπαίνετε σε μεγάλες περιπέτειες, με μεγάλους καυστήρες στα μπαλκόνια κτλ. Μια μικρή συσκευή θα είναι υπεραρκετή.

Το τζάκι είναι τελείως άλλη θεωρία, τελείως διαφορετικά πράγματα, και λειτουργία. Είναι και το διακοσμητικό στοιχείο στην μέση. Βασικά πρέπει να το αγαπάς το τζάκι για να ζήσεις μαζί του.

Οσο για το θέμα "καταναλώση ρεύματος" στην πελλετόσομπα, πρώτη φορά ακούγεται εδώ στο φόρουμ. :dry: ......πόσο ρεύμα να κάψει ρε παιδιά ?
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11417 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

mastoras έγραψε:

EFI έγραψε: Ή να μπω στην διαδικασία να σηκώσω 13μετ καμινάδα inox και να βάλω ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς?
Χρηματικά τα ποσά είναι ίδια αλλά η αμφιβολίες μου είναι κατά πόσο είναι σωστή η τοποθέτηση ενός λέβητα compact στο μπαλκόνι!
Οποιαδήποτε βοήθεια ή πρόταση θα ήταν δεκτή γιατί μου φαίνετε πως θα καταλήξω σε σόμπα υγραερίου!!!!!!


Υπάρχει και η λύση της πελλεττόμπας νερού με σύνδεση στον διανομέα, τοποθετημένη μέσα στον χώρο.......και τώρα που το σκέφτομαι, γιατί όχι και εξω ??? :dry:

Για διαμερίσματα πάντως μην μπαίνετε σε μεγάλες περιπέτειες, με μεγάλους καυστήρες στα μπαλκόνια κτλ. Μια μικρή συσκευή θα είναι υπεραρκετή.

Το τζάκι είναι τελείως άλλη θεωρία, τελείως διαφορετικά πράγματα, και λειτουργία. Είναι και το διακοσμητικό στοιχείο στην μέση. Βασικά πρέπει να το αγαπάς το τζάκι για να ζήσεις μαζί του.

Οσο για το θέμα "καταναλώση ρεύματος" στην πελλετόσομπα, πρώτη φορά ακούγεται εδώ στο φόρουμ. :dry: ......πόσο ρεύμα να κάψει ρε παιδιά ?


Η δικιά μου αέρος μιλάει για 300 Watt στη εκκίνηση (2-3 λεπτά) και 30 στη λειτουργία.. έχω διαβάσει σε διαφημιστικά και για κάποιες νερού που καταναλώνουν 100Watt σε λειτουργία.. ασήμαντο δηλαδή..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": EFI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11418 από EFI
Απαντήθηκε από EFI στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι
Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω σόμπα στο σπίτι μέσα. Οι σωληνώσεις θα πάνε πολλά μέτρα μέχρι να φτάσουν στο κολεκτερ και δεν υπάρχει και ο χώρος. Εντωμεταξύ από ερωτήσεις που έχω κάνει για να συγκρίνω τιμές η διαφορά του λέβητα με την σόμπα είναι περίπου 600€. Για ποιο λόγο λοιπόν να μη προτιμήσω έναν λέβητα?(θεωρητικά ποιο σίγουρη λειτουργία!!!)
Όσο αφορά το τζάκι ξέρω πως μετράνε πολλά πράγματα. Κυρίως η αγάπη για αυτό γιατί υπάρχει η ταλαιπωρία του κουβάλα ξύλα κλπ. η θαλπωρή που δίνει όμως είναι άλλο πράγμα!!! Εκεί με κολλάνε τα 13μετρα καμινάδα. Κάποιος μου είπε ότι δεν μπορεί να μπει τόσα μέτρα εξωτερική καμινάδα. Έστω και μονωμένη!!!
Τόσες πολλές και διαφορετικές γνώμες που έχω ακούσει τον τελευταίο μήνα που πλέον δεν ξέρω τι να σκεφτώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ