Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76486 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Μπραβο κρις εκει που ειχα σηκωσει το τηλεφωνο και ημουν ετοιμος να τον παραγγηλω με κανεις να το αναβαλω
παλι γιατι με εναν υδραυλικο που μηλησα μου ειπε να βαλουμε και τριοδη και labomat..
Eσυ το λες οτι δεν χρειαζεται για και η ιδια η εταιρια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76492 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

κρις έγραψε: Φίλε μου χρηστο8, laddomat και τρίοδοι, χρειάζονται όλοι οι άλλοι ξυλολέβητες ο kiturami δεν τα χρειάζεται αυτά, και γι'άυτό η εταιρία δεν τα προτείνει.Τέτοια μαραφέτια χρησιμοποιούν οι κοινοί ξυλολέβητες, που δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στις στοιχειώδες ανάγκες λειτουργίας τους. και γι'αυτό χρειάζονται υποβοήθηση.Και να ανεβαίνει το κόστος αγοράς. Αυτά αν ξέρεις η τιμή τους είναι εξτρά. Εγώ πλήρωσα 2150 ευρώ, έχω κάψει μέχρι τώρα απο 4 Νοεμβρίου μόνον 3 τόνους ξύλα και υπολογίζω να κάψω άλλους 2 τόνους. Δηλ. 5-5.5 τόνους όλη την σαιζόν. (αλήθεια εσεις πόσα κάψατε)?και πέρα απο λίγη πίσσα, που και αυτή την απέκτησα γιατί κάποιος έξυπνος με ξεγέλασε και μου πούλησε φρέσκα ξύλα, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα..
όσο γι'αυτά που γράφεις δεν θα μπώ στον κόπο να τα σχολειάσω. Κουράστηκα ποιά.




Ναι η kiturami εχει καταργησει τους νομους της φυσικης...ειναι ο μοναδικος ξυλολεβητας παγκοσμιως που δεν επηρεαζεται απο χαμηλες θερμοκρασιες επιστροφων και δεν πιανει πισσα, ουτε εχει υγροποιησεις...γι αυτο και το laddomat η η τριοδη δεν χρειαζονται.

Ας μας εξηγησει ομως με ποιο τροπο αποφευγεται αυτο, και ποια παγκοσμια πατεντα εχει εφευρει που δεν την ανακαλυψαν ακομη οι μεγαλυτεροι κατασκευαστες ξυλολεβητων παγκοσμιως...αν μπορεις να το αιτιολογησεις πως γινεται αυτο, αυτοματως βοηθας χιλιαδες χρηστες που ειναι ετοιμοι να αγορασουν τριοδη η laddomat για τους δικους τους λεβητες.

Βεβαια αν φιλε κρις υπερασπιζεσαι τον κατασκευαστη, ενω εισαι χρηστης του λεβητα...λαβε υποψην οτι με 3mm λαμαρινα του λεβητα...3 χρονια εγγυηση (γιατι αραγε) και χωρις προστασια με τριοδη στις επιστροφες συντομα θα τον κανεις πλουσιο...και την τσεπη σου φτωχοτερη βεβαιως...παρε το μερος του ελευθερα...αυτος να πουλησει θελει.

Εγω επειδη δεν διεκδικω μεριδιο στις πωλησεις της εταιριας, λεω την πραγματικοτητα οπως ειναι...ισως να φαινομαι κακος για σενα...για αρκετους εδω στο forum ομως, η πραγματικοτητα ειναι το ζητουμενο της ενημερωσης, και σε αυτους κυριως απευθυνομαι.

Με σεβασμο σε αυτον που συνομιλω, επιχειρηματα, αριθμους και στοιχεια οπως κανω παντα.

Θα σε παρακαλουσα οπως ξεκουραστα γραφεις τα κατεβατα των πλεονεκτηματων των kiturami...με τον ιδιο τροπο, ξεκουραστος και παντα με επιχειρηματα να απαντας στις δικες μου επισημανσεις...

Μεχρι τωρα δεν το εκανες, και αυτο φανερωνει ελλειψη επιχειρηματων απο μερους σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76497 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Aυτο με την μη ανάγκη τρίοδης θα μπορούσα να το δεχτώ μόνο αν ο KF έχει εσωτερικό κυκλοφορητή, όπως έχει ο KRP. Έλα όμως που στο σχεδιάκι του δεν φαίνεται πουθενά αυτός...

Όσο για το πως δίνει ΖΝΧ και τι επιπτώσεις έχουν αυτά, το βρήκα: :woohoo:

Επιλογή ζεστού νερού χρήσης

Ο κυκλοφορητής σταματά να δουλεύει και άφθονο ζεστό νερό είναι διαθέσιμο. Για να έχουμε και πάλι θέρμανση, θα πρέπει να επιλέξουμε το πρόγραμμα θέρμανσης χώρου


Τα παρακάτω στοιχεία μπορεί να μου τα εξηγήσει κανείς?

Ισχύς (kW) - 40,7
Απόδοση στην θέρμανση (kW) - 23,2-34,9
Δυνατότητα κατανάλωσης ξύλου (Kgr/h) - 8,1
Μέγιστη απόδοση στη θέρμανση (ποσοστό επι τις εκατό) - 75
Μέγιστη απόδοση στο ζεστό νερό (ποσοστό επι τις εκατό) - 75


8,1 κιλά ξύλου με max 75% απόδοσης αποδίδουν μέχρι 34,9kW?

ΥΓ. Παναγιώωωωωωωωωτη, αυτός είναι πιο GTR από τον δικό σου ωρεεεεεεε! :silly:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76519 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Τρίοδη, laddomat και kiturami

Διαβάζω το θέμα όπου ο κρίς σκίζει τα ρούχα του ότι έχει πίσσα αλλά δεν είναι κάτι το τραγικό μιας και όπως λέει πίσσα έχουν όλοι οι ξυλολέβητες.
Διαβάζω και ότι πείραξε την ρύθμιση που του είχαν κάνει την "75" και την έβαλε "65"
Και αντιλαμβάνομαι ότι ξέρει ότι αν ο λέβητας κρυώσει θα πιάσει πίσσα
Και ξέρω ότι η τρίοδη και η laddomat κάνουν ακριβώς αυτό.
δεν αφήνον κρύα νερά επιστρεφόμενα από τα σώματα να μπουν στον λέβητα.
Τα αναμιγνύουν με ζεστά νερά ώστε ποτέ η θερμοκρασία των επιστρεφομένων να μην πέσει κάτω από τους 50, 55 ή 60
Τι κάνει λοιπόν ο κιτουράμι και δεν βάζει τρίοδη?
Πως λύνει το θέμα της θερμοκρασίας των επιστρεφώμενων νερών στο λέβητα?
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχει ένα πρόγραμμα ελέγχου της θερμοκρασίας προσαγωγής .
στο "75" ο κυκλοφορητής παίρνει μπρος στους 67 και κόβει στους 53 ενώ ο ανεμιστήρας παίρνει μπρος στους 64 και κόβει στους 75
στο "65" ο κυκλοφορητής παίρνει μπρος στους 58 και κόβει στους 46 ενώ ο ανεμιστήρας παίρνει μπρος στους 56 και κόβει στους 65
στο "85" ο κυκλοφορητής παίρνει μπρος στους 74 και κόβει στους 55 ενώ ο ανεμιστήρας παίρνει μπρος στους 64 και κόβει στους 75 (τώρα γιατί το λένε 85 δε το κατάλαβα)
αλλά όλα ελέγχουν την θερμοκρασία προσαγωγής
τα νερά τα επιστρεφόμενα ιδίως στην εκκίνηση εξακολουθούν να είναι κρύα.
με υψηλές τιμές στα παρεχόμενα νερά το πρόβλημα λύνεται μερικώς καθώς σε μικρό χρόνο (ο χρόνος βέβαια αναλόγως την εγκατάσταση θα είναι μικρός ή μεγάλος) ζεσταίνονται.

Ο καθένας λοιπόν μπορεί να αποφασίσει εάν η λύση του στέλνω ζεστά νερά και περιμένω τα επιστρεφόμενα να ζεσταθούν είναι η λύση ή η λύση είναι βάζω τρίοδη που ελέγχει ακριβώς τι θερμοκρασία θα έχουν τα επιστρεφόμενά μου.

Και ναι, όντως, χλωρά ξύλα θα βγάλουν πιο πολύ ντουμάνι και θα υπάρχει περισσότερη πίσσα όταν υγροποιηθούν τα ντουμάνια λόγω χαμηλών θερμοκρασιών των επιστρεφομένων νερών, αλλά και τα ξερά και όλα τα ξύλα όταν καίγονται βγάζουν καπνό.
Και ναι όντως βάζοντας λίγα ξύλα (και ακόμα καλύτερα κομμένα και όχι κορμούς ολόκληρούς) βοηθάμε στο να αναπτυχθούν γρήγορα ψηλές θερμοκρασίες που εν μέρη βοηθάμε στο να καούν τα καυσαέρια αλλά η πίσσα πάλι θα δημιουργηθεί καθώς καπνός πάντα θα βγεί από το ξύλο.


Εάν κάποιος γνωρίζει ότι ο κιτουράμι κάνει κάτι άλλο ή εάν έχω καταλάβει κάτι λάθος ας με το πει.
Απλός καταναλωτής είμαι και ψάχνω πριν αποφασίσω.
Και ένα πράγμα είναι επιλέγω λέβητα ενώ άλλο είναι επιλέγω πως θα τον εγκαταστήσω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76536 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Ζεστά νερά χρήση και κιτουράμι

Διάβασα στο νήμα ότι μπορεί να ζεστάνει και 1500 λίτρα στους 65 βαθμούς.
Πρόσεξα στο μάνουαλ και ότι εάν θέλω ζεστό νερό τότε θα κόβει ο κυκλοφορητής για τα σώματα.
Διάβασα και κάτι άλλους καυστήρες κιτουράμι πετρελαίου που έλεγαν για συγκεκριμένες ποσότητες νερών με συγκεκριμένη διαφορά θερμοκρασίας. Και είχαν συγκεκριμένες ποσότητες για κάθε μοντέλο και με συγκεκριμένες διαφορές θερμοκρασίας.
Στο μάνουαλ του kf35 όμως διάβασα για άφθονα ζεστά νερά. Χωρίς ΔΤ. Με κάνει να αναρωτιέμαι λοιπόν.
Πόσα νερά μπορεί να ζεστάνει? Σε τι διαφορά θερμοκρασίας? Πουθενά δε γράφει πόση "αποθήκη" έχει.

Εκανα υπολογισμό λοιπόν πόση ενέργεια χρειάζεται για 1500 λίτρα που από τους 10 βαθμούς θα τα πάω στους 65
1500 * 4,18 (θερμοχωρητικότητα νερού σε joule ανά κυβ εκατοστό) * 55 (διαφορά θερμοκρασίας) * 0,00028 (μετατροπή σε kwh και σε λίτρα)= 96 kwh
Αυτή είναι η ενέργεια 3 ωρών φουλ λειτουργίας.
Που αποθηκεύεται τόση ενέργεια?
Δεν έχω απαντηση.
Οποιος ξέρει ας με πει.

Οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να υποθέσω ότι ισχύουν τα ίδια πάνω κάτω με τον αντίστοιχο λέβητα πετρελαίου κιτουράμι.
για ΔΤ 40 βαθμούς παροχή 12,5 λίτρα το λεπτο (ίσως και λιγότερο λόγω μικρότερης απόδοσης 75% αντί 90%)
για δτ 20 βαθμούς παροχή 20 λίτρα το λεπτό (ίσως και λιγότερο λόγω μικρότερης απόδοσης 75% αντί 90%)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76547 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

κρις έγραψε: Φίλε μου χρηστο8, laddomat και τρίοδοι, χρειάζονται όλοι οι άλλοι ξυλολέβητες ο kiturami δεν τα χρειάζεται αυτά, και γι'άυτό η εταιρία δεν τα προτείνει.Τέτοια μαραφέτια χρησιμοποιούν οι κοινοί ξυλολέβητες, που δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στις στοιχειώδες ανάγκες λειτουργίας τους. και γι'αυτό χρειάζονται υποβοήθηση.Και να ανεβαίνει το κόστος αγοράς. Αυτά αν ξέρεις η τιμή τους είναι εξτρά. Εγώ πλήρωσα 2150 ευρώ, έχω κάψει μέχρι τώρα απο 4 Νοεμβρίου μόνον 3 τόνους ξύλα και υπολογίζω να κάψω άλλους 2 τόνους. Δηλ. 5-5.5 τόνους όλη την σαιζόν. (αλήθεια εσεις πόσα κάψατε)?και πέρα απο λίγη πίσσα, που και αυτή την απέκτησα γιατί κάποιος έξυπνος με ξεγέλασε και μου πούλησε φρέσκα ξύλα, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα..
όσο γι'αυτά που γράφεις δεν θα μπώ στον κόπο να τα σχολειάσω. Κουράστηκα ποιά.

Φίλε Κρις, αυτά που γράφεις δε "στέκουν".
Καταργείς τους νόμους της φυσικής.
Καλός ο λέβητάς σου αλλά ξυλολέβητας είναι όχι το Διαστημόπλοιο Σογιούζ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ