Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73035 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Συνονοματε ουτε εγω εχω καποιο προβλημα με τον λεβητα σου :) να εισαι καλα και να τον χαιρεσαι.

Το δικο μου ερωτημα αφορα την τιμη και μονο.

Ειπες οτι δεν φταις εσυ αν καποιοι εμποροι κερδοσκοπουν σε βαρος καποιων κοροιδων.

Εμπορος σημαινει πουλαω κατι για να βγαλω κερδος.

Σου φαινεται λογικο που ο εμπορος παραιτηθηκε απο το κερδος του;;;

Ειναι κοροιδα αυτοι που αγοραζουν στην κανονικη τιμη αγορας;;;

Αν και ηδη απαντησες οτι δεν σε ενδιαφερει ποσα εχασε ο εμπορος...ησουν ξεκαθαρος.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73044 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
χρηστο μην το σκαλιζεις πολυ
ολα μπορει να παιζουν
κι επειδη ετυχε και σε μενα στο λεω
και ο εμπορος σιγουρα δεν εχασε :)

σιγουρα παντως δεν ειναι ο κανονας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #73047 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

κρις έγραψε: φίλε μου agge72 δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω τι λέβητα θα επιλέξεις. Εξάλου η ευθήνη για τις αποφάσεις μας είναι καθαρά δική μας υπόθεση. Πολλές φορές αποφασίζουμε για κάτι και μετά μετα λύπης μας ανακαλύψαμε οτι κάναμε λάθος, επειδή δεν το ψάξαμε όσο και όπως έπρεπε. Εν πάσει περιπτώσι πριν αποφασίσεις ενημερώσου καλά και για τους δύο. Εγώ για να καταλίξω στον KITURAMI KF 35 το έψαξα πάρα πολύ και είδα οτι έχει κάτι παραπάνω απο τους άλλους (βλέπε σε ποιό πάνω πόστ μου) και είμαι υπέρευχαριστημένος και τον συνιστώ ανεπιφύλαχτα.
Οσον αφορα την τιμή που τον αγόρασα, είτε το πιστεύεται είτε όχι αυτή είναι 1850+300 υλικά και τοποθέτηση με Φ.Π.Α. Και στο κάτω-κάτω να σου πώ και κάτι; δεν με ενδοιαφέρει πόσα έχασε ή πόσα κέρδισε ο έμπορος, Εγώ πέτυχα καλή τιμή αγοράς; αυτό έχει σημασία γιά μένα. Πώς θέλετε να σας πείσω; Εξάλου σας είπα ,να σας δώσω την διεύθηνση και το τηλέφωνο προς επιβαιβέωση. Δέ φταίω εγώ άν κάποιοι έμποροι κερδοσκοπούν σε βάρος κάποιων κορόιδων. Σας πληροφορώ οτι εγώ πριν αποφασίσω, τον έψαχνα 1 μήνα μέσου internet,και έβλεπα κάτι τιμές αλοπρόσαλλες.Ετυχε να τον βρώ πέρισυ ακόμα και 2600 χωρίς Φ.Π.Α. Τελικά τον βρήκα στην χαμηλότερη τιμή των 1850 με Φ.Π.Α. στο συγκεκριμένο έμπορο. Α, να μην το ξεχάσω. Δεν έβαλα καινούργιο κυκλοφορητή, διότι συνδέθηκε ο ήδη υπάρχων του πετρελαίου. Επίσης δεν μπήκε καμινάδα σπιράλ, αλά inox, συνδεδεμένη με την καμινάδα του πετρελαίου η οποία ήταν και αυτή inox. Και επειδή ακούω κάτι τρελά μετις καμινάδες ,οτι δηλ. μαυρίζουν και γεμίζουν πίσσες, σας πληροφορώ οτι η δική μου είναι πεντακάθαρη, καιδεν την έχω μονώση, όπως διαβάζω σε μερικούς. Εγώ κύριοι δεν έχω κάνένα απολύτως πρόβλημα με τον συγκεκριμένο λέβητα..



Φιλε κρις καταρχην το μονο σιγουρο ειναι οτι η τιμη που πετυχες δεν πεζεται εστο και χωρις κυκλοφορητη.Ωμος απο πιους αλλους λεβητες εχει το κατι παραπανω πια ηταν τα υπερ που σε καναν να τον προτημησης.Γιατι αν φετος η τιμητου ειναι στις 2.000e με 2300-2500e μπωρουμε να βρουμε πυρολυσης.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Επιδιόρθωση παράθεσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73089 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Συγγνώμη, δεν θέλω να προσβάλω κανέναν,και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ κανέναν κορόιδο και τον εαυτό μου έξυπνο, άλλωστε και εγώ την έχω πατίσει πολές φορές, αυτά συμβαίνουν. Γι'αυτό πρέπει να την ψάχνουμε την δουλειά κάνοντας μία έρευνα αγοράς πριν προβούμε σε μία αγορά. Αυτό ήθελα να πώ. Σαφώς και οι έμποροι θέλλουν να πετύχουν περισσότερο κέρδος για τα προιόντα τους. Τώρα ο συγκεκριμένος έμπορας δεν ξέρω τι είχε στο μυαλό του. Τώρα αν παραιτήθηκε απο το κέρδος του δεν ξέρω.Αυτό που ξέρω είναι οτι είναι λίγο δύσκολο να έχασε. Διότι να αναλάβει να μου τον φέρει στο σπίτι μου σε μιά απόσταση 40 χιλιομέτρων απο το κατάστημά του και να μου τον τοποθετήσει ενώ άλλοι δεν αναλάμβαναν (μου τον φέρνανε μέχρι την πόρτα του σπιτιού μου και απο κεί και έπειτα έπρεπε εγώ να βρώ γερανάκι και άτομα να τον μεταφέρουμε διότι ζυγίζει και 250 κλ.)τρώγοντας μισή μέρα ε' είναι λίγο δύσκολο να χάσει όσο βλάκας και να είναι.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by κρις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73124 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Αυτά που με κάναν να επιλέξω τον συγκεκριμένο λέβητα ήταν:
1. ο μεγάλος χώρος καύσης (0.90 εκ.βάθος-0.55 εκ. διάμετρο)που έχει με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται πολλά γεμίσματα την ημέρα.ποάγμα που δεν το διαθέτουν πολλοί άλλοι λέβητες.
2. έχεις άμεση και εύκολη πρόσβαση στο θάλαμο καύσης.
3. Με πολύ λίγα ξύλα (20 κιλά καλής ποιότητας ξύλα) έχεις καύση 4-5 ωρών και ικανοποιητική θέρμανση μέσα στο σπίτι.
4. Εχει παροχή αέρα απο ρυθμιζόμενο βεντιλατέρ, το οποίο βοηθά πολύ στο άναμα και στη καύση ακόμη και όταν τα ξύλα είναι φρέσκα η υγρά.(ένας φίλος μου αγόρασε έναν KOMBI, μετο πορτάκι και την αλυσίδα, και χωρίς να ξέρει χρησιμοποίησε ξερά ξύλα. Οταν η πόρτα έκλεισε και χρειάστηκε να ξανα πάρει μπροστά, τα ξύλα δεν ανάβανε με τίποτα και στο τέλος χρειάστηκε να ρίξει κάποια προσανάματα δηλ. να τον ξανανάψει απο την αρχή)
5.διαθέτει κομψο ηλεκτρονικό control ελέγχου με ψυφιακές ενδείξεις μέσα στο σπίτι και δεν χρειάζεται να βγαίνεις απο το σπίτι για να ελέγχεις τον λέβητα.το οποίο σε πληροφορεί ανά πάσα στιγμή την κατάσταση του λέβητα και την λειτουργία του κυκλοφορητή ( πότε πέρνει μπρός και πότε σταματάει).Το control ελέγχου επίσης σε πληροφορεί για τυχών βλάβη του λέβητα, ή οτι υπάρχει κάποια ανεπιθύμητη κατάσταση στον λέβητα. αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει σε αρκετούς άλους λέβητες.
6. Υπάρχει επίσης λειτουργίες ασφαλείας που είναι πολύ συμαντικό να υπάρχουν σε κάθε λέβητα, όπως
α)Λειτουργία αντιπαγωτικής προστασίας, δηλ. όταν η θερμοκρασία του νερού στον λέβητα πέσει κάτω απο τους 8 βαθμούς, ενεργοποιεί τον κυκλοφορητή αυτόματα,για να αποφευχθεί η δημιουργία πάγου και μόλις η θερμοκρασία νερού ανέβει πάνω απο τους 9 βαθμούς απενεργοποιήται ο κυκλοφορητής.
β)Λειτουργία χαμηλής στάθμης νερού. Οταν γιά όποιον δοίποτε λόγο υπάρχει διαροή νερού και χάνεται νερό απο το κύκλωμα θέρμανσης, ο λέβητας δεν τίυεται σε λειτουργία και σε προειδοποιεί ανάβοντας μία ένδειξη στο control ελέγχου. Τίθεται ON όταν η στάθμη του νερού επανέλθει στα κανονικά επίπεδα.
γ) Προστασία απο υπερθέρμανση του λέβητα.
7. Μπορεί να σου παρέχει ξεχωριστά 1500lt ζεστό νερό γιά της ανάγκες του σπιτιού πέρα απο την θέρμανση, επιλέγοντας την ανάλογη λειτουργία μέσα απο το σπίτι σου στο control ελέγχου.
8. Πάρα πολύ ικανοποητική θέρμανση του σπιτιού μου. Μέ 40-50 κιλά ξύλα την ημέρα, επιτυγχάνω 20-25 βαθμούς θέρμανση όλο το 24ωρο.
9. Τέλος η εύκολη συντήρηση και ο καθαρισμός. Εχεις άμεση και εύκολη πρόσβαση στο θάλαμο καύσης και στα τούμπα με μιά συρμάτινη βούρτσα. Αμα καίς ξερά ξύλα, ο θάλαμος ειναι καθαρός και δεν σε κουράζει να τον καθαρίσεις. θέλει καθάρισμα μία φορά την εβδομάδα. Τά δε τούμπα και ο θαλαμίσκος κάθε 20 μέρες.
10. Ηχώρα προέλευσής του είναι κορεάτικος με πολύ καλή κατασκευή
Τέλος άν μου βρείτε αυτά τα πλεονεκτήματα σε άλλους λέβητες ξύλου της τάξεως των 2.500-3000 ευρώ ε' τότε πείτε μου οτι έκανα λόθος και θα το δεχτώ.
Αλοίμονο δεν ισχυρίζομαι οτι δεν υπάρχουν και καλίτεροι. Αλλά θα πάς πολύ ψυλά τότε. όπως έναν που είδα μπορώ να πώ πολύ καλά λόγια για τον feroling τον γερμανικό ή αυστριακός δεν θυμάμαι.
Αυτοί λοιπόν ήταν οι λόγοι + η τιμή αγοράς που με έπισαν να διαλέξω τον kiturami.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73152 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

κρις έγραψε: Αυτά που με κάναν να επιλέξω τον συγκεκριμένο λέβητα ήταν:
1. ο μεγάλος χώρος καύσης (0.90 εκ.βάθος-0.55 εκ. διάμετρο)που έχει με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται πολλά γεμίσματα την ημέρα.ποάγμα που δεν το διαθέτουν πολλοί άλλοι λέβητες.
2. έχεις άμεση και εύκολη πρόσβαση στο θάλαμο καύσης.
3. Με πολύ λίγα ξύλα (20 κιλά καλής ποιότητας ξύλα) έχεις καύση 4-5 ωρών και ικανοποιητική θέρμανση μέσα στο σπίτι.
4. Εχει παροχή αέρα απο ρυθμιζόμενο βεντιλατέρ, το οποίο βοηθά πολύ στο άναμα και στη καύση ακόμη και όταν τα ξύλα είναι φρέσκα η υγρά.(ένας φίλος μου αγόρασε έναν KOMBI, μετο πορτάκι και την αλυσίδα, και χωρίς να ξέρει χρησιμοποίησε ξερά ξύλα. Οταν η πόρτα έκλεισε και χρειάστηκε να ξανα πάρει μπροστά, τα ξύλα δεν ανάβανε με τίποτα και στο τέλος χρειάστηκε να ρίξει κάποια προσανάματα δηλ. να τον ξανανάψει απο την αρχή)
5.διαθέτει κομψο ηλεκτρονικό control ελέγχου με ψυφιακές ενδείξεις μέσα στο σπίτι και δεν χρειάζεται να βγαίνεις απο το σπίτι για να ελέγχεις τον λέβητα.το οποίο σε πληροφορεί ανά πάσα στιγμή την κατάσταση του λέβητα και την λειτουργία του κυκλοφορητή ( πότε πέρνει μπρός και πότε σταματάει).Το control ελέγχου επίσης σε πληροφορεί για τυχών βλάβη του λέβητα, ή οτι υπάρχει κάποια ανεπιθύμητη κατάσταση στον λέβητα. αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει σε αρκετούς άλους λέβητες.
6. Υπάρχει επίσης λειτουργίες ασφαλείας που είναι πολύ συμαντικό να υπάρχουν σε κάθε λέβητα, όπως
α)Λειτουργία αντιπαγωτικής προστασίας, δηλ. όταν η θερμοκρασία του νερού στον λέβητα πέσει κάτω απο τους 8 βαθμούς, ενεργοποιεί τον κυκλοφορητή αυτόματα,για να αποφευχθεί η δημιουργία πάγου και μόλις η θερμοκρασία νερού ανέβει πάνω απο τους 9 βαθμούς απενεργοποιήται ο κυκλοφορητής.
β)Λειτουργία χαμηλής στάθμης νερού. Οταν γιά όποιον δοίποτε λόγο υπάρχει διαροή νερού και χάνεται νερό απο το κύκλωμα θέρμανσης, ο λέβητας δεν τίυεται σε λειτουργία και σε προειδοποιεί ανάβοντας μία ένδειξη στο control ελέγχου. Τίθεται ON όταν η στάθμη του νερού επανέλθει στα κανονικά επίπεδα.
γ) Προστασία απο υπερθέρμανση του λέβητα.
7. Μπορεί να σου παρέχει ξεχωριστά 1500lt ζεστό νερό γιά της ανάγκες του σπιτιού πέρα απο την θέρμανση, επιλέγοντας την ανάλογη λειτουργία μέσα απο το σπίτι σου στο control ελέγχου.
8. Πάρα πολύ ικανοποητική θέρμανση του σπιτιού μου. Μέ 40-50 κιλά ξύλα την ημέρα, επιτυγχάνω 20-25 βαθμούς θέρμανση όλο το 24ωρο.
9. Τέλος η εύκολη συντήρηση και ο καθαρισμός. Εχεις άμεση και εύκολη πρόσβαση στο θάλαμο καύσης και στα τούμπα με μιά συρμάτινη βούρτσα. Αμα καίς ξερά ξύλα, ο θάλαμος ειναι καθαρός και δεν σε κουράζει να τον καθαρίσεις. θέλει καθάρισμα μία φορά την εβδομάδα. Τά δε τούμπα και ο θαλαμίσκος κάθε 20 μέρες.
10. Ηχώρα προέλευσής του είναι κορεάτικος με πολύ καλή κατασκευή
Τέλος άν μου βρείτε αυτά τα πλεονεκτήματα σε άλλους λέβητες ξύλου της τάξεως των 2.500-3000 ευρώ ε' τότε πείτε μου οτι έκανα λόθος και θα το δεχτώ.
Αλοίμονο δεν ισχυρίζομαι οτι δεν υπάρχουν και καλίτεροι. Αλλά θα πάς πολύ ψυλά τότε. όπως έναν που είδα μπορώ να πώ πολύ καλά λόγια για τον feroling τον γερμανικό ή αυστριακός δεν θυμάμαι.
Αυτοί λοιπόν ήταν οι λόγοι + η τιμή αγοράς που με έπισαν να διαλέξω τον kiturami.




Χρηστο το 3 αναιρει το 1...ποιος ο λογος που διαφημιζεις τον μεγαλο θαλαμο καυσης οταν εσυ ο ιδιος λες πως η εταιρια προτεινει 20 κιλα ξυλα την φορα...ακολουθωντας αυτη την οδηγια της εταιριας ειπες νομιζω πως βρηκες τον τροπο να εξαφανισεις την πισσα.
Αρα ειναι λαθος ο μεγαλος θαλαμος καυσης και η ιδια εταιρια τον αναιρει.
Επισης με 20 κιλα ξυλα εχεις καυση 4-5 ωρων...πως γινεται να εχεις θερμανση 24 ωρες με 40-50 κιλα.
Τα 1500 λιτρα ζεστου νερου ειναι παραμυθι καραμπινατο...οχι δικο σου βεβαιως...της εταιριας.
Εκτος αν εννοει η εταιρια 1500 λιτρα ζεστο νερο 35 η 40 βαθμων.
Αν θες μπορω να σου αναλυσω ποση ενεργεια σε ξυλα χρειαζεσαι να καψεις, για να τα εχεις αυτα τα νερα...τα 40-50 κιλα θα ειναι μονο για ζεσταμα του λεβητα.
Για την ποιοτητα κατασκευης μπορω να σου πω πολλα...ειμαι 20 χρονια υδραυλικος.
Στους λεβητες πετρελαιου, εχω πολλα παραδειγματα που τα καζανια τρυπησαν σε λιγοτερο απο 10 ετια...δεν θελω να πω ακριβως σε ποσα...μακαρι ο δικος σου να αντεξει περισσοτερο.
Οσον αφορα τα πλεονεκτηματα που εχει με τα χρηματα που ανεφερες, ναι μπορω να σου βρω καλυτερο.
Λεβητας πυρολυσης vigas,με 90% αποδοση, φουλ ηλεκτρονικος με inverter ανεμιστηρα που ανεβοκατεβαζει μονος του στροφες, ρυθμιζει μονος του τον δευτερευων αερα (o κιτουραμι δεν εχει), με θερμοκρασια καυσαεριων 160 max (ξερεις ποσο εχει ο κιτουραμι;;;) και τιμη 2 χιλιαρικα.
Και προστασια απο υπερθερμανση με σερπαντινα εχει και πανελ ελεγχου υπεραυτοματο εχει...δεν ξερω αν ξεχασα κατι.
Αν θες και αισθητηρα λαμδα ειναι +400 ευρω. Αααα ειναι 430 κιλα γαιδουρι γεματος πυροπλακες σε αντιθεση με τον κιτουραμι.
Οσο για τα ζεστα νερα χρησης ο vigas δεν εχει...βαζεις ενα μποιλερ 120 λιτρων με 200 ευρω και ξενοιαζεις και απο αυτο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ