Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76519 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Τρίοδη, laddomat και kiturami

Διαβάζω το θέμα όπου ο κρίς σκίζει τα ρούχα του ότι έχει πίσσα αλλά δεν είναι κάτι το τραγικό μιας και όπως λέει πίσσα έχουν όλοι οι ξυλολέβητες.
Διαβάζω και ότι πείραξε την ρύθμιση που του είχαν κάνει την "75" και την έβαλε "65"
Και αντιλαμβάνομαι ότι ξέρει ότι αν ο λέβητας κρυώσει θα πιάσει πίσσα
Και ξέρω ότι η τρίοδη και η laddomat κάνουν ακριβώς αυτό.
δεν αφήνον κρύα νερά επιστρεφόμενα από τα σώματα να μπουν στον λέβητα.
Τα αναμιγνύουν με ζεστά νερά ώστε ποτέ η θερμοκρασία των επιστρεφομένων να μην πέσει κάτω από τους 50, 55 ή 60
Τι κάνει λοιπόν ο κιτουράμι και δεν βάζει τρίοδη?
Πως λύνει το θέμα της θερμοκρασίας των επιστρεφώμενων νερών στο λέβητα?
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχει ένα πρόγραμμα ελέγχου της θερμοκρασίας προσαγωγής .
στο "75" ο κυκλοφορητής παίρνει μπρος στους 67 και κόβει στους 53 ενώ ο ανεμιστήρας παίρνει μπρος στους 64 και κόβει στους 75
στο "65" ο κυκλοφορητής παίρνει μπρος στους 58 και κόβει στους 46 ενώ ο ανεμιστήρας παίρνει μπρος στους 56 και κόβει στους 65
στο "85" ο κυκλοφορητής παίρνει μπρος στους 74 και κόβει στους 55 ενώ ο ανεμιστήρας παίρνει μπρος στους 64 και κόβει στους 75 (τώρα γιατί το λένε 85 δε το κατάλαβα)
αλλά όλα ελέγχουν την θερμοκρασία προσαγωγής
τα νερά τα επιστρεφόμενα ιδίως στην εκκίνηση εξακολουθούν να είναι κρύα.
με υψηλές τιμές στα παρεχόμενα νερά το πρόβλημα λύνεται μερικώς καθώς σε μικρό χρόνο (ο χρόνος βέβαια αναλόγως την εγκατάσταση θα είναι μικρός ή μεγάλος) ζεσταίνονται.

Ο καθένας λοιπόν μπορεί να αποφασίσει εάν η λύση του στέλνω ζεστά νερά και περιμένω τα επιστρεφόμενα να ζεσταθούν είναι η λύση ή η λύση είναι βάζω τρίοδη που ελέγχει ακριβώς τι θερμοκρασία θα έχουν τα επιστρεφόμενά μου.

Και ναι, όντως, χλωρά ξύλα θα βγάλουν πιο πολύ ντουμάνι και θα υπάρχει περισσότερη πίσσα όταν υγροποιηθούν τα ντουμάνια λόγω χαμηλών θερμοκρασιών των επιστρεφομένων νερών, αλλά και τα ξερά και όλα τα ξύλα όταν καίγονται βγάζουν καπνό.
Και ναι όντως βάζοντας λίγα ξύλα (και ακόμα καλύτερα κομμένα και όχι κορμούς ολόκληρούς) βοηθάμε στο να αναπτυχθούν γρήγορα ψηλές θερμοκρασίες που εν μέρη βοηθάμε στο να καούν τα καυσαέρια αλλά η πίσσα πάλι θα δημιουργηθεί καθώς καπνός πάντα θα βγεί από το ξύλο.


Εάν κάποιος γνωρίζει ότι ο κιτουράμι κάνει κάτι άλλο ή εάν έχω καταλάβει κάτι λάθος ας με το πει.
Απλός καταναλωτής είμαι και ψάχνω πριν αποφασίσω.
Και ένα πράγμα είναι επιλέγω λέβητα ενώ άλλο είναι επιλέγω πως θα τον εγκαταστήσω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76536 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Ζεστά νερά χρήση και κιτουράμι

Διάβασα στο νήμα ότι μπορεί να ζεστάνει και 1500 λίτρα στους 65 βαθμούς.
Πρόσεξα στο μάνουαλ και ότι εάν θέλω ζεστό νερό τότε θα κόβει ο κυκλοφορητής για τα σώματα.
Διάβασα και κάτι άλλους καυστήρες κιτουράμι πετρελαίου που έλεγαν για συγκεκριμένες ποσότητες νερών με συγκεκριμένη διαφορά θερμοκρασίας. Και είχαν συγκεκριμένες ποσότητες για κάθε μοντέλο και με συγκεκριμένες διαφορές θερμοκρασίας.
Στο μάνουαλ του kf35 όμως διάβασα για άφθονα ζεστά νερά. Χωρίς ΔΤ. Με κάνει να αναρωτιέμαι λοιπόν.
Πόσα νερά μπορεί να ζεστάνει? Σε τι διαφορά θερμοκρασίας? Πουθενά δε γράφει πόση "αποθήκη" έχει.

Εκανα υπολογισμό λοιπόν πόση ενέργεια χρειάζεται για 1500 λίτρα που από τους 10 βαθμούς θα τα πάω στους 65
1500 * 4,18 (θερμοχωρητικότητα νερού σε joule ανά κυβ εκατοστό) * 55 (διαφορά θερμοκρασίας) * 0,00028 (μετατροπή σε kwh και σε λίτρα)= 96 kwh
Αυτή είναι η ενέργεια 3 ωρών φουλ λειτουργίας.
Που αποθηκεύεται τόση ενέργεια?
Δεν έχω απαντηση.
Οποιος ξέρει ας με πει.

Οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να υποθέσω ότι ισχύουν τα ίδια πάνω κάτω με τον αντίστοιχο λέβητα πετρελαίου κιτουράμι.
για ΔΤ 40 βαθμούς παροχή 12,5 λίτρα το λεπτο (ίσως και λιγότερο λόγω μικρότερης απόδοσης 75% αντί 90%)
για δτ 20 βαθμούς παροχή 20 λίτρα το λεπτό (ίσως και λιγότερο λόγω μικρότερης απόδοσης 75% αντί 90%)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76547 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

κρις έγραψε: Φίλε μου χρηστο8, laddomat και τρίοδοι, χρειάζονται όλοι οι άλλοι ξυλολέβητες ο kiturami δεν τα χρειάζεται αυτά, και γι'άυτό η εταιρία δεν τα προτείνει.Τέτοια μαραφέτια χρησιμοποιούν οι κοινοί ξυλολέβητες, που δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στις στοιχειώδες ανάγκες λειτουργίας τους. και γι'αυτό χρειάζονται υποβοήθηση.Και να ανεβαίνει το κόστος αγοράς. Αυτά αν ξέρεις η τιμή τους είναι εξτρά. Εγώ πλήρωσα 2150 ευρώ, έχω κάψει μέχρι τώρα απο 4 Νοεμβρίου μόνον 3 τόνους ξύλα και υπολογίζω να κάψω άλλους 2 τόνους. Δηλ. 5-5.5 τόνους όλη την σαιζόν. (αλήθεια εσεις πόσα κάψατε)?και πέρα απο λίγη πίσσα, που και αυτή την απέκτησα γιατί κάποιος έξυπνος με ξεγέλασε και μου πούλησε φρέσκα ξύλα, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα..
όσο γι'αυτά που γράφεις δεν θα μπώ στον κόπο να τα σχολειάσω. Κουράστηκα ποιά.

Φίλε Κρις, αυτά που γράφεις δε "στέκουν".
Καταργείς τους νόμους της φυσικής.
Καλός ο λέβητάς σου αλλά ξυλολέβητας είναι όχι το Διαστημόπλοιο Σογιούζ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76550 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Κιτουράμι και αποδόσεις - κατανάλωση

Grecu_ έγραψε: ....
Τα παρακάτω στοιχεία μπορεί να μου τα εξηγήσει κανείς?

Ισχύς (kW) - 40,7
Απόδοση στην θέρμανση (kW) - 23,2-34,9
Δυνατότητα κατανάλωσης ξύλου (Kgr/h) - 8,1
Μέγιστη απόδοση στη θέρμανση (ποσοστό επι τις εκατό) - 75
Μέγιστη απόδοση στο ζεστό νερό (ποσοστό επι τις εκατό) - 75

...


Όταν ξέρεις τα νούμερα του ξύλου καταλαβαίνεις τα διαφιμιστικά τρικ. :cheer: :woohoo:

Το ξύλο έχει υψηλη θερμογόνο τιμή 5kwh (αυτό είναι το πόσο ενέργεια θα δώσει σε εργαστηριακό κλίβανο)
αρα 8,1 κιλά επί 5 = 40,5 kwh (αυτό είναι το πρώτο νούμερο που το γράφει ισχύς 40,7)

το ξερό ξύλο (κάτω από 15% υγρασία) έχει βιβλιογραφικά θερμογόνο τιμή 4,3 kwh
αρα 8,1 κιλά επί 4,3 = 34,83 kwh (αυτό είναι το δεύτερο νούμερο που το γράφει Απόδοση στην θέρμανση 23,2 με 34,9)
παρεπιπτώντως εδώ μπορούμε να υπολογίσουμε την ελάχιστή κατανάλωση. Από το 23,2.
23,2 διά 4,3 = 5,4 κιλά την ώρα.

Αυτά τα 23,2 έως 34,9 kw την ώρα που μας δίνουν τα θεοξερα ξύλα πρέπει να τα πολλαπλασιάσουμε με το 75% για να δούμε τι θα πάρουμε στην έξοδο του λέβητά μας.
δλδ θα έχουμε 17,4 kw έως 26,17 kw την ώρα διαθέσιμα καιγοντας θεόξερα ξύλα 5,4 έως 8,1 κιλά


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Grecu_

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76577 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
kitourami και ζεστά νερά χρήσης συνέχεια...

και αν μπορείς να κάνεις μπάνιο... ;)

Παραδοχές και στοιχεία
α) Παραπάνω υπολογίσαμε ότι με φουλ ένταση στον λέβητα θα πάρουμε 26,17 kw την ώρα.
Αρα το λεπτό 0,4361 kwh. αυτά έχουμε όλα και όλα.

β) Το μωρό στο σπίτι το κάνο μπάνιο στους 41 βαθμούς.
Εγώ κανω με πιο κρύο νερό.
Η γυναίκα όμως θέλει πιο ζεστό. περίπου 45

γ) Το νερό στο σπίτι μπαίνει με θερμοκρασία 10 βαθμούς.

δ) στα περισσότερα σπίτια η παροχή από τις ντουζιέρες είναι με απλά ακροφύσια. Αυτά έχουν παροχή 20 me 30 λίτρα το λεπτό. Κάτι καινούρια που έχουν ρυθμιζόμενα ακροφύσια μπορούν να μειώσουν την παροχή έως και 7,5 λίτρα το λεπτό. Όλα βέβαια εξαρτώνται από την πίεση που έχει ο καθένας στο σπίτι του.
(και όποιος θέλει βάζει ένα κουβά και ζυγίζει πόσα κιλά βγαίνουν σε ένα λεπτό από την ντουζιέρα του).
Για βρύσες δε το συζητάω τι παροχή έχουμε. Πολύ μεγαλύτερα είναι τα νούμερα.

ε) μηδενικές απώλειες από τις σωληνώσεις.

Πάμε λοιπόν να δούμε σε τι θερμοκρασία θα κάνω μπάνιο εάν έχω την απλή την ντουζιέρα και σε τι θερμοκρασία θα κάνω μπάνιο εάν έχω αυτή με την μειωμένη κατανάλωση.
Η παροχή μας επί την διαφορά θερμοκρασίας (άγνωστος χ) επί την θερμοχωρητικότητα του νερού θα πρέπει να ισούται με την ενέργεια που έχουμε διαθέσιμη.
α) απλή ντουζιέρα με κατανάλωση 30 λίτρα το λεπτό
30 * χ * 0,00115786 = 0,43.
αρα χ = 12 βαθμοί. δλδ θα κάνω μπάνιο με θερμοκρασία 22 βαθμών. ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΑΣΑ
β) εξελιγμένη ντουζιέρα με παροχή 7,5 λίτρα το λεπτό.
7,5 * χ * 0,00115786 = 0,43.
αρα χ = 50 βαθμοί. δλδ θα έχω στο τέρμα ζεστό νερό θερμοκρασίας 60 βαθμών. Ετσι μάλιστα. Θα το γυρίσω και προς το κρύο.

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι θα μπορούσε η κιτουράμι να μη γράφει απλώς άφθονο ζεστό νερό αλλά να λέει ότι με μηδενικές απώλειες στο δίκτυο μετααφοράς ζνχ
θα μπορείτε να έχετε παροχή 18,5 λίτρα το λεπτό με διαφορά θερμοκρασίας 20 βαθμούς
θα μπορείτε να έχετε παροχή 9,2 λίτρα το λεπτό με διαφορά θερμοκρασίας 40 βαθμούς


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76793 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Gdevil, μπράβο έκανες μιά πολύ καλή και σωστή προσέγγιση του θέματος. Πράγματι έτσι είναι και συμφωνώ μαζί σου. Μόνο που εγώ δεν άλαξα καμία ρύθμιση. Τον δουλεύω συνήθως στους 75 βαθμούς και κάποιες φορές κυρίως το βράδυ στους 65, και παρατηρώ το εξής. όταν δουλεύει στους 75, ο κυκλοφορητής ξεκινά να δουλεύει οταν η θερμοκρασία του λέβητα φθάσει στους 67, όπως λέει και ο Gdevil, τότε παρατηρείται μία βύθηση της θερμοκρασίας, εξ αιτίας της επιστροφής των κρύων νερών, της τάξεως των 10 εως 12 βαθμών. Δηλ. η θερμοκρασία του λέβητα πέφτει μέχρι τους 55 βαθμούς, και ξανά ανεβαίνει.Επίσης παρατηρείται μία ταλάντωση όταν ανεβαίνει ξανά στους 67 έως στους 60, ώσπου σταθεροποιείται και δεν παρουσιάζει άλλη βύθηση, ημί μόνον όταν πέσει η φωτιά στον λέβητα.
Για όσους γνωρίζουν, το σημείο υγροποίησης των ατμών βρίσκεται μεταξύ 50 και 55 βαθμών. Αρα λοιπόν ο λέβητας ίσα που αγγίζει το σημείο αυτό. Γιαυτό η εταιρία λέει οτι δεν είναι απαραίτητη η τοποθέτηση τρίοδης. Το τονίζω αυτό, ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΉΣΟΥΜΕ ΑΝ ΘΈΛΟΥΜΕ.
Οσον αφορά τα ζεστά νερά, για να μήν μπλέκουμε με αριθμούς και μαθηματικά και επειδή εγώ δεν έχω κάνει (κακώς) αυτή την σύνδεση με τα ζεστά νερά, και δεν μπορώ να πώ περισσότερα και επειδή άλλο η πράξη και άλλο η θεωρία, παρακαλώ όποιο μέλος ή κάποιος άλλος έχει τον ξυλολέβητα KITURAMI KF35 και έχει ενεργοποιήσει την λειτουργία HOT WATER, ας μας πει τις απόψεις του και τις εντυπώσεις του. Οτι και να πείς στη θεωρία μένει πάντα θεωρία ενώ στην πράξη φαίνεται το αποτέλεσμα.
Στο φίλο μου χρηστος8, θα πώ τούτο. Ούτε τεχνικός, ούτε ειδικός, ούτε κανένας εκπρόσωπός εταιρίας είμαι. Ενας απλός Ελληνας πολίτης είμαι, θύμα της παρούσας οικονομικής κατάστασης που είδε την σύνταξή του να εξανεμίζεται μέσα σε δύο χρόνια, όπως όλων μας δηλαδή,απλός χρήστης ενός ξυλολέβητα είμαι, που προσπαθώντας να λύσω το πρόβλημα θέρμανσης της οικογένειάς μου και μή έχοντας την δυνατότητα να αγοράσω πετραίλεο, αποφάσισα να στραφώ στην λύση αυτή.
Απλά πιστεύω οτι σε συνάρτηση και με την πολύ καλή τιμή αγοράς όπως σας είπα, διάλεξα απο κάποιους άλλους τον συγκεκριμένο και δεν παύω να το λέω οτι μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν και δεν έχω αρκετές γνώσεις σ'αυτά τα θέματα, θεωρώ όλες τις απόψεις σεβαστές.
Τέλος αν ήρθα σε κόντρα με κάποιους προκαλώντας ποικίλα σχόλια, απο την πλευρά μου δεν τρέχει τίποτα και δεν παρεξηγώ κανέναν. Αν στεναχώρησα κάποιον ή κάποιους ζητώ ταπεινά συγχνώμη μέσα απο την καρδιά μου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ