Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10385 από VOSDOGIAN
Γεια σε όλους, θέλω την βοήθεια σας για μονοκατοικία 120 τ.μ. κατασκευασμένο 2003 με καλή μόνωση στους τοίχους και πεντάρι νταουν στην πλάκα και στην πυλωτή, είμαι μεταξύ αυτόν τον δυο KITURAMI και ATMOS περιμένω της αποψη σας ευχαριστώ..

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10392 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

VOSDOGIAN έγραψε: Γεια σε όλους, θέλω την βοήθεια σας για μονοκατοικία 120 τ.μ. κατασκευασμένο 2003 με καλή μόνωση στους τοίχους και πεντάρι νταουν στην πλάκα και στην πυλωτή, είμαι μεταξύ αυτόν τον δυο KITURAMI και ATMOS περιμένω της αποψη σας ευχαριστώ..


Εάν περάσω τελικά ξυλολέβητα,αυτές που αναφέρεις,ειναι δύο απο τις πιθανές επιλογές μου.
καταρχήν,συμφωνα με τα τετραγωνικά σου ισως χρειαστείς μικρότερο λέβητα,μιας και η μόνωση σου είναι σχετικά καλή. Ο atmos είναι πυρόλησης,-ελπίζω να ξέρεις την διαφορά με τους απλούς-αλλα θα πρεπει να καις μόνο στεγνα ξύλα, ενω ο kiturami εχει και απευθείας ζεστο νερο χρήσης. Επίσης είναι σημαντικό αν συνδυάσεις δοχείο αδρανείας,μιας και στον πυρόλησης θα έχεις επιπλέον μείωση στην κατανάλωση.
ελπίζω να μην σε μπερδεψα..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10443 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Πρέπει να πας σε μικρότερα Kw. Το ίδιο σπίτι σε τετραγωνικά έχω κι εγώ και ο Atmos Dc32s που έχω είναι μεγάλος. Θα μπορούσε και ο DC25s να με καλύψει ΑΝΕΤΑ. Το σπίτι μου είναι στη Β. Ελλάδα, κατασκευής 2006.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10451 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Με κλειστά τα μάτια 25ΚW με τίποτα μεγαλύτερο. Εγώ έχω 25KW σε 3 ορόφους σύνολο 210τμ και με πρόβλεψη για ακόμη 35τμ. Τα πάντα εξαρτώνται από την θερμομόνωση αν είναι καλή δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα με τον 25αρι. Τώρα σχετικά με τους 2 λέβητες δεν έχω άποψη ας μιλήσουν όσοι έχουν εμπειρία.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11237 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ
Φιλε VOSDOGIAN καλημερα.Ειμαι κατοχος του Kiturami kf 35 απο τον Νοεμβριο μηνα και μεχρι τωρα υπερευχαριστημενος.Πρακτικα και αποδεδειγμενα η συγκριση που εχει γινει προσωπικα με αλλους 2 ξυλολεβητες απλους 1 ελληνικο κι αλλον 1 εισαγωγης ειναι κατα πολυ υπερ του Kiturami.Θεωρητικα παντα με τον Atmos συμφωνα με αλλους χρηστες που ακουω και διαβαζω τολμω να πω στο θεμα της οικονομιας ΝΑΙ καιω λιγοτερα ΚΑΥΣΙΜΑ απο αυτον με περιπου ιδια αποδοση.Πριν βιαστεις να βγαλεις συμπερασματα να σου πω...μενω ορεινη πελοπ.στα 600μ υψομ περιπου 120 τετρ.μ οικια χτισμενο το 1970 χωρις ιχνος μονωσης με 23 βαθμους σταθερη θερμοκρασια ελεω και του εσωτ.θερμοστατη που εχει, με συνδεση χωρις αυτοματισμους και πολλα ηλεκτρονικα.ΠΡΟΣΟΧΗ ομως....Υπαρχουν πολλες παραμετροι και συντελεστες που αλλαζουν το τελικο αποτελεσμα με συνεπεια οτι μηχανημα και να παρεις να το ΑΠΟΓΕΙΩΣΕΙΣ η να το ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΕΙΣ και μαλιστα ανωμαλα.Π.Χ ο μαστορας-εγκαταστατης που θα το τοποθετησει,τι ειδους καυσιμο βαζεις,τι καμιναδα και ποσα μ.υψος κ.τ.λ.κ.τ.λ.Γι αυτο λοιπον κοιτα τι θα κανεις κατ εμε....ψαξε βρες στην περιοχη σου τα μηχανηματα αυτα και πηγαινε να τα δεις και να κουβεντιασεις με τους ιδιοκτητες τους,υστερα βαλτα κατω ζυγιστα και αποφασισε.Μονο ετσι αλλιως θα μπερδευτεις αν ακουσεις πολυ κοσμο.ΦΙΛΙΚΑ ΣΤΕΛΑΡΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30684 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ

pantelis1973 έγραψε:

VOSDOGIAN έγραψε: Γεια σε όλους, θέλω την βοήθεια σας για μονοκατοικία 120 τ.μ. κατασκευασμένο 2003 με καλή μόνωση στους τοίχους και πεντάρι νταουν στην πλάκα και στην πυλωτή, είμαι μεταξύ αυτόν τον δυο KITURAMI και ATMOS περιμένω της αποψη σας ευχαριστώ..


Εάν περάσω τελικά ξυλολέβητα,αυτές που αναφέρεις,ειναι δύο απο τις πιθανές επιλογές μου.
καταρχήν,συμφωνα με τα τετραγωνικά σου ισως χρειαστείς μικρότερο λέβητα,μιας και η μόνωση σου είναι σχετικά καλή. Ο atmos είναι πυρόλησης,-ελπίζω να ξέρεις την διαφορά με τους απλούς-αλλα θα πρεπει να καις μόνο στεγνα ξύλα, ενω ο kiturami εχει και απευθείας ζεστο νερο χρήσης. Επίσης είναι σημαντικό αν συνδυάσεις δοχείο αδρανείας,μιας και στον πυρόλησης θα έχεις επιπλέον μείωση στην κατανάλωση.
ελπίζω να μην σε μπερδεψα..


Φιλε παντελη δεν θα΄χεις μονον στον πυρολυτικο μειωση στην καταναλωση
αλλα και σε οποιονδηποτε απλο ξυλολεβητα βεβιασμενης καυσης κι άν βαλεις μαζι με δοχειο αδρανειας
θα ΄χεις θα΄χεις την ιδια μειωση στην καταναλωση ξυλου! :side:

Η διαφορα που εχεις με εναν απλο και καλο λεβητα βεβιασμενης καυσης και εναν πυρολυτικο χωρις δοχειο αδρανειας στα ιδια <κυβικα>ειναι ιδια ποσατητα ξυλων καταναλωση αλλα με ενα γεμισμα λιγοτερο την ημερα π.χ 3 αντι για 4.
Αν θυμασαι περσι ειχαν τους πυρολυτικους πολυ πιο οικονομικους παντοτε παρεα με
ενα δ.αδρανειας.Ποτε σκετους.
Αν βαλεις δ,αδρανειας και στον απλο η διαφορα εξανεμιζεται σχεδον...
Λεω φετος να του μπουμπουνισω ενα δοχειο αδρ.γι αυτο τον λογο,πιο λιγα γεμισματα και οικονομια ακομη πιο μεγαλη.Ειδομεν ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κρις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ