Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86848 από Βιομαζιστής

aithio έγραψε: Εγω δεν έχω τέτοια περιθώρια σήμερα....
Εγω θέλω να πέσουν αυτοί που έφεραν την Ελλάδα ως εδώ... που παραδόξως ακόμα κυβερνούν, κουνώντας ακόμα και το δάχτυλο με επιβεβαιωμένα ψέματα και τρομοκρατία σε κάθε εκλογική αναμέτρηση....
Ο Συριζα αν εκλέγει και κάνει τα ίδια θα κριθεί.
Πρέπει πλέον η κοινωνία ξυπνήσει και να ξεφύγει από τα οπαδικά πρότυπα που ψήφιζαν οι πατεράδες και οι παππούδες μας.....


Βρε Γρηγόρη έλεος! Ο Ξύριζα υπόσχεται να επαναφέρει με νόμο τους μισθούς εκεί που ήταν προ κρίσης και να κρατήσει στις θέσεις τους όλους τους Δ.Υ. Λες και το πρόβλημα είναι πρόβλημα νόμου. Οι άνθρωποι ζούνε στον κόσμο τους.
Αν δεν αλλάξουν τα πάντα στην Ελλάδα, οι Έλληνες θα υποφέρουν αδίκως. Και να αλλάξουν τα πάντα, πάλι θα υποφέρουν αλλά θα υπάρξει αργότερα φως στο τούνελ.
Με αυτές τις τακτικές του χαϊδέματος των αυτιών, το πρόβλημα θα διαιωνίζεται και εκτός από εμάς θα πληρώσουν και τα παιδιά μας και τα παιδιά των παιδιών μας.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86849 από Βιομαζιστής
Είχαμε δεν είχαμε, γυρίσαμε την κουβέντα σε πολιτική. :cheer:
Ας την διακόψουμε εδώ λόγω του προχωρημένου της ώρας.
Καλό σου βράδυ. Δηλαδή τι βράδυ; Καλό ξημέρωμα. :)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86855 από KERBEROS

Βιομαζιστής έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Ατυχέστατο παράδειγμα η Χαλυβουργία Μάνεση. Μιλάμε για την απόλυτη εκμετάλλευση εδώ και χρόνια! Μιλάμε για απώλεια χρημάτων σε διεθνή χρηματηστηριακά παιχνίδια κι όχι απώλειες μόνο στο χώρο του χάλυβα!
Και μια απορία.
Εδώ και χρόνια ψάχνω απάντηση στο ακόλουθο ερώτημα κι απάντηση δεν παίρνω:
Πώς γίνεται οι μεγάλες κυρίως εταιρείες που επί μία δεκαετία είχαν απίστευτη άνοδο κερδών να μην έχει περάσει αυτή στους εργαζόμενους τόσα χρόνια; Μιλάμε για κερδοφορίες απίστευτες κι αυξήσεις μισθών υποπολλλαπλάσιες.
Και πώς γίνεται στα λίγα χρόνια της κρίσης οι απώλειες κερδών να οδηγούν αυτόματα σε απολύσεις και μειώσεις ωραρίων;

ΥΓ: Η 'αντικειμενικότητα' του "ΒΗΜΑΤΟΣ" είναι γνωστή εδώ και πολλά χρόνια!







Πιθανολογώ πως είχες υπάρξει μόνο μισθωτός - εργάτης - υπάλληλος και ποτέ επιχειρηματίας.
Φίλε μου οι επιχειρήσεις τα χρήματα των κερδών τους τα μοιράζονται με τους μετόχους τους και όχι με τους υπαλλήλους τους.
Οι σωστοί επιχειρηματίες και προπάντων οι σωστοί άνθρωποι, δίνουν και κάποιο έξτρα ποσό στους υπαλλήλους τους (πάνω από τους βασικούς μισθούς των κρατών) όταν οι τελευταίοι συμβάλουν στην παραγωγικότητα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι υποχρεωμένοι να τα μοιράζονται τα κέρδη με τους εργαζόμενους.
Όταν το αντικείμενο της επιχείρησης είναι τέτοιο που χρειάζεται εξειδικευμένο προσωπικό, (πχ. επιστήμονες ή κάποιες δυσεύρετες ειδικότητες) η επιχείρηση αναγκάζεται να πληρώσει παραπάνω, ίσως και πολύ παραπάνω για να τους αποκτήσει από την ελεύθερη αγορά εργασίας. Δηλαδή ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.
Όταν η επιχείρηση δεν πηγαίνει πολύ καλά και οι εργαζόμενοι υπάρχουν σε αφθονία στην αγορά εργασίας, ο επιχειρηματίας θα είναι κουτός, βασικά δεν θα είναι επιχειρηματίας αν κρατήσει τους παλιούς μισθούς και δεν τους προσαρμόσει στα νέα δεδομένα.
Οι επιχειρήσεις είναι επιχειρήσεις δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.
Αν είσαι άξιος και έχεις τα προσόντα, άνοιξε και εσύ μια επιχείρηση, πάρε όλα τα ρίσκα και πράξε αυτά που λες, να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.
Έξω από τον χορό...


Άρα ο καθένας κοιτάει τα συμφέροντά του. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
Λόγω ιδιοσυγκρασίας και αντίληψης ζωής ποτέ δε θα μπορούσα να είμαι 'άξιος' ως επιχειρηματίας.
Αυτό δε σημαίνει όμως ότι θα αποδέχομαι τη λογική 'τα δικά μου, δικά μου' και 'τα δικά σου πάλι δικά μου'. Τέτοιου είδους αξιοσύνη να μου λείπει (δε μιλάω για υγιείς επιχειρηματίες).
Όσο για τον Μάνεση υιό τον φάγανε τα χρηματιστήρια και την πληρώνουν τώρα οι εργάτες. Τι σοβαρός επιχειρηματίας!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86859 από Asterix
δεν μπορω να καταλαβω πως απο τα νεα των καυσοξυλων
εγινε πολιτικη κουβεντα
3-4 σελιδες of-topik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86863 από aithio

Βιομαζιστής έγραψε: Είχαμε δεν είχαμε, γυρίσαμε την κουβέντα σε πολιτική. :cheer:
Ας την διακόψουμε εδώ λόγω του προχωρημένου της ώρας.
Καλό σου βράδυ. Δηλαδή τι βράδυ; Καλό ξημέρωμα. :)

;)

δεν μπορω να καταλαβω πως απο τα νεα των καυσοξυλων
εγινε πολιτικη κουβεντα
3-4 σελιδες of-topik

Asterix....
Παρέα κάναμε και μας πήρε η μπόρα.....

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86868 από eliasger
Μακάρι αυτή η συζήτηση να μεταφερθεί κάπου αλλού και να συνεχίσουμε να γράφουμε , εδώ το ξετινάξαμε το θέμα των καυσόξυλών .
Τι να κάνουμε όμως που το εργατικό είναι μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι η θέρμανση ;

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.287 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ