Αλλαγη θερμοστατη σε ακριβείας

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #153686 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Αλλαγη θερμοστατη σε ακριβείας
Μπορει να εχεις δικιο αλλα μπορει και οχι.
Αναλυω βαση γνωσης ηλεκτρονικης , και μη εχωντας καμια σχεση με ηλεκτρολογικα και καλοριφερ αυτοματισμοι κτλ

Ενας ασυρματο συστημα αποτελειται απο πομπο δεκτη.

Πομπος θα μπει στο κρυο δωματιο μου
Δεκτης θα αντικαταστησει το siemens raa30.16 μηχανικο θερμοστατη(διακοπτη) που βρισκεται στο σαλονι.
Ο δεκτης βαση του βιντεου παρακατω αποτελειται απο το κυκλωμα επικοινωνιας πομπου δεκτη και το ρελε που ανοιγοκλινει την επαφη.
Αρα την θερμοκρασισ ποτε θα ανοιγει κλεινει ο ρελες θα του την στελνει ο πομπος.
Τι σχεση θα εχει αν ειναι λεβητοστασιο, σαλονι , διαδρομος.
Αφου και στο διαδρομο μια επαφη κλεινει βραχυκυλλωνει Υ1+L ο μηχανικος και τιποτα αλλο.

https://www.youtube.com/watch?v=Sjjv7Vy5b-4

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by johann.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160859 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Αλλαγη θερμοστατη σε ακριβείας
Καλησπερα σας, μια ερωτηση που καποιος ηλεκτρολογος μπορει να ξερει.
Στον παραπανω siemens θερμοστατη , ερχονται απο το υπογειο 3 καλωδια( φυσιολογικα αν καταλαβα καλα, φαση, επιστροφη εντολης, και ουδετεροσ για το led.
Σωστα???
Μπορω να το αντικαταστησω και να βαλω το παρακατω θερμοστατη wifi ???
www.itead.cc/smart-home/sonoff-th.html

Θελει για να δουλεψει επειδη το εχω βαλει και αλλου, 220βολτ εισοδο και οπλιζει ρελε με εξοδο και βγαζει 220βολτ.

Δηλαδη

220 L IN-|
|-OUT εντολη σε καυστηρα
| SONOFF TH |
220 N IN-|
|-NOT CONNECT

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by johann.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160883 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Αλλαγη θερμοστατη σε ακριβείας

johann έγραψε: Καλησπερα σας, μια ερωτηση που καποιος ηλεκτρολογος μπορει να ξερει.
Στον παραπανω siemens θερμοστατη , ερχονται απο το υπογειο 3 καλωδια( φυσιολογικα αν καταλαβα καλα, φαση, επιστροφη εντολης, και ουδετεροσ για το led.
Σωστα??? ΣΩΣΤΑ
Μπορω να το αντικαταστησω και να βαλω το παρακατω θερμοστατη wifi ???
www.itead.cc/smart-home/sonoff-th.html

Θελει για να δουλεψει επειδη το εχω βαλει και αλλου, 220βολτ εισοδο και οπλιζει ρελε με εξοδο και βγαζει 220βολτ.

Δηλαδη

220 L IN-|


|-OUT εντολη σε καυστηρα
| SONOFF TH |
220 N IN-|
|-NOT CONNECT


ΝΑΙ θα δουλέψει- Βρίσκεις το καλώδιο της φάσης το οποίο δίνεις στον θερμοστάτη 220 για να δουλέψει ,απο το ίδιο καλώδιο δίνεις επίσης στο ρελέ στην θέση C (common) και τέλος συνδέεις την επιστροφή της φάσης του καυστήρα (λογικά το κίτρινο) στην επαφή ΝΟ (normally open) Λογικά δεν χρειάζεσαι ουδέτερο , αν πάντως στην κλέμα έχει L /N (Load /Neutral) τότε ΝΑΙ βάζεις τον ουδέτερο στο N .

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160886 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Αλλαγη θερμοστατη σε ακριβείας
Καλημέρα,

έχω παραγγείλει το ίδιο αλλά χωρίς το θερμοστάτη και για άλλη χρήση. Εγώ θέλω να ανοίγω ένα ανεμιστηράκι τζακιού ασύρματα. Δεν ήμουν σίγουρος για το πόσο καλό ειναι όχι μόνο λόγω τιμής αλλά και λόγω κάποιων σχολίων που διάβασα στο Internet.

Αν τελικά το βάλεις θα έλεγα να το τεστάρεις καλά και αν τελικά είσαι ικανονποιημένος ενημέρωσε και εμας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160888 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Αλλαγη θερμοστατη σε ακριβείας
Εγώ έχω εγκαταστήσει τον παρακάτω ασύρματο θερμοστάτη για τον εξής λόγο : Στο σημείο όπου ήταν ο αρχικό θερμοστάτης , τοποθετήθηκε σώμα καλοριφέρ , με αποτέλεσμα η ανάγνωση θερμοκρασίας του χώρου να είναι λάθος και ο λέβητας να κλείνει χωρίς να ζεσταθεί το υπόλοιπο σπίτι, με πολλά αχρείαστα on/off . Ο συγκεκριμένος αποτελείται απο την μονάδα ελέγχου η οποία τοποθετείται στο ίδιο σημείο και τον ψηφιακός θερμοστάτη τον οποίο τον πας όπου θες μέσα στο σπίτι ,συνήθως στο ψυχρότερο δωμάτιο. Είναι κατα την άποψη μου εξαιρετικός και βολικός για τέτοιες περιπτώσεις ,με πληρη εβδομαδιαίο κύκλο , άπειρες ρυθμίσεις και λειτουργίες όπως επίσης και εξωτερικό αισθητήριο θερμοκρασίας περιβάλλοντος. Απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει και χαλάλι τα λεφτά του...

To μοντέλο είναι Riello - Chronoriello Wireless Comfort

www.riello.it/professionisti/riellocatal...CR-IT-PL-0003317%7C-

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ