Λεβητας μαντεμι η χαλυβδινος

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148815 από vagroul
Καλημέρα. Ηθελα να ρωτησω το εξης λου παρατηρησα λεβητες ιδιας ισχυος πχ 30kw ιδιας εταιριας η και διαφορετικης οι μαντεμενιοι σε σχεση με τους χαλυβδινους εχουν σημαντική διαφορά στην περιεκτηκοτητα νερου. Πχ μαντεμενιοι 15 λίτρα και ο αντιστοιχος χαλυβδινος 35-40 λιτρα. Σε σπιτι που η θερμανση δουλεύει συνεχόμενα τι απο τα δυο μας συμφέρει(θερμοστατης 18εως 20 χωρις να κλεινω τον καυστηρα)

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148893 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Λεβητας μαντεμι η χαλυβδινος
Σε συμφέρει η συνεχόμενη λειτουργία δηλ ο θερμοστάτης να είναι στο 21 και το βράδυ στους 19,5.
Ο μαντεμένιος εχει λίγο μεγαλύτερη θερμαινόμενη επιφάνεια και λιγότερα νερά που σημαίνει ότι θα είναι και ταχύτερος.
Ο χαλύβδινος έχει και περισσότερα νερά και και καλύτερη εναλλαγή θερμότητας και δημαντικά πιο φθυνός.
ΕΓΩ ΘΑ ΑΓΌΡΑΖΑ ΧΑΛΎΒΔΙΝΟ γιατί είναι και φθυνότερος και έχει και περισσότερα νερά όπου στη συνεχόμενη λειτουργία νομίζω ότι αξίζει.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148894 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Re:Λεβητας μαντεμι η χαλυβδινος
Δεν το κοιταω καθόλου από θρμσ τιμης γιατί στα μοντέλα που κοιτάζω είναι σχεδόν ίδια. Μαντεμι συγκεκριμενα σκέφτομαι τιν θερμις cm30.και εγω την εντύπωση οτι αφού μιλάμε για ιδιας αποδοσης λεβητα αυτός με τα περισσότερα νερά θα είναι καλύτερος.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148900 από χρηστος8

vagroul έγραψε: Δεν το κοιταω καθόλου από θρμσ τιμης γιατί στα μοντέλα που κοιτάζω είναι σχεδόν ίδια. Μαντεμι συγκεκριμενα σκέφτομαι τιν θερμις cm30.και εγω την εντύπωση οτι αφού μιλάμε για ιδιας αποδοσης λεβητα αυτός με τα περισσότερα νερά θα είναι καλύτερος.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ολα αυτα που ρωτας εχουν να κανουν με το καυσιμο σε πολυ μεγαλο ποσοστο...
Προτιμαται μαντεμενιος ως καλυτερος αν το καυσιμο ειναι το πετρελαιο...
Αντιστοιχα προτιμαται χαλυβδινος αν προκειται για στερεα καυσιμα...πελλετ - ξυλα κτλ...
Τα περισσοτερα νερα κτλ ειναι δευτερευοντα και σχετικα ανευ σημασιας...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148901 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Λεβητας μαντεμι η χαλυβδινος
για λεβητα πετρελαιου ρωταω. η τιμη ειναι σχεδον ιδια.
χαλύβδινος λέβητας
Mavil epoca 30*30.000Kcal/h-34.8Kw νερο 39 λιτρα
Θερμις europa steel est-eko 30 24,8-27,9 Kw νερο 48 λιτρα
μαντεμενιος λεβητας
ΘΕΡΜΙΣ COSMO CM-30 26.163 Kcal νερο 14,5 λιτρα
FIX Heiztechnik QUATECH 424 24-30KW 20.640 - 25.800 Kcal/h 14 λιτρα
Arco Ac-3 25.000-30.200 Kcal/h νερο 14,5 λιτρα

απο οτι φενεται οι διαφορες στην περιεκτηκοτητα νερου ειναι πολυ μεγαλες αναμεσα στους χαλυβδινους και στους μαντεμενιους. οι παραπανω λεβητας εχουν σχεδον ιδιες αποδοσης και η διαφορα στην τιμη δεν ειναι πανω απο 100 ευρω. με μπερδευει πολυ αυτο με την ποσοτητα νερου μιας και λειτουργω την θερμανση συνεχωμενα.

αυτο που καταλαβαινω εγω με την απλη λογικη ειναι οτι π.χ. αν εχουμε ορισει σαν θερμοκρασια λειτουργιας του λεβητα τους 75c
ο χαλυβδινος με την μεγαλυτερη ποσοτητα νερου θα δουλεψει περισοτερη ωρα για να πιασει την θερμοκρασια αλλα θα εχουμε και περισοτερο νερο στο καζανι να εκμεταλευτουμε.
ο μαντεμενιος με την μικροτερη ποσοτητα θα ζεστανει πιο γρηγορα τα νερα αρα θα δολεψει και λιγοτερη ωρα. το οτι εχει λιγοτερο νερο μηπως αντισταθμιζεται με την μεγαλυτερη θερμοχωρετηκοτητα του μαντεμιου??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148903 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λεβητας μαντεμι η χαλυβδινος
ο χαλυβδινος εχει μεγαλυτερη μαζα νερου και ο μαντεμμενιος μεγαλυτερη μαζα σιδηρου ...δες την διαφορα στα κιλα και θα καταλαβεις ...αρα η συλογιστικη σου δεν ισχυει ... πρακτικα δεν εχουν ιδιααιτερη σημασια ...οσο αφορα το υλικο...χαλυβδινος πλεον ....


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ