Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138569 από thomas
την αγγελια την δικια μου την ειδες για το πελλετ που δινω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139004 από Fokion
Ακουσα πριν λιγο σε ειδησιογραφικου τυπου εκπομπη οτι απο τις αιτησεις για πετρελαιο εχει ηδη "πιαστει" το διαθεσιμο ποσό και θα παρουν και απο τα περσινα "περισσευουμενα" χρηματα και μαλιστα χαμηλωνοντας τα εισοδηματικά κριτιρια...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139065 από adreasbit
Πετρέλαιο μέση επιδοτούμενη τιμή 0,67 ανά λίτρο
Πέλλετ μέση τιμή 0.3 ανά κιλό στην Αττική

πετρέλαιο θερμογόνος δύναμη 11,9 KWh/λίτρα και καυστήρα με απόδοση 93%, ( Saturn )
1 / (11,9 x 0,93 ) x 0,67 ευρώ/λίτρο = 0.0605 KWh

πέλλετ θερμογόνος δύναμη περίπου 5 kWh/κιλό και καυστήρα με απόδοση 85% 1 / (5 x 0,85) x 0,3 ευρώ / κιλό = 0,0705 KWh

παιδιά τα σχόλιά σας :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139071 από vag1234
Θερμογόνος πετρελαίου 10,1 kw/lt... 11,9 kw είναι ανα kg, το ειδικό βάρος είναι 0,85 kg/lt για το πετρέλαιο
οπότε 11,9 Χ 0,85 = 10,1 . Θεώρησε και λίγο νεράκι ή κλέψιμο πάει στα 9,85 kw..

Στην ζώνη που είναι η αττική αν χρειάζεσαι 1000 λτ πετρέλαιο με επιδότηση 330€ δεν αξίζει να ασχολήσε με τίποτα άλλο.

Αν όμως χρειάζεσαι 3000 λτ τα οποία κοστίζουν στην περιοχή μου (ίδια ζώνη με αττική) 3360€ -330€= 3030€ (δεν δικαιούμαι όμως επίδομα).
5 τόνους πελλετ Χ 280€= 1400€ συνεχίζει να υπάρχει για εμένα μία αρκετά σοβαρή εξοικονόμηση της τάξεως των 1800€-2000 διότι δύσκολα θα κάψω 5 τόνους.

ΕΝΦΙΑ και φόρο εισοδήματος φέτος είχα περίπου κάπου στα 1800€ , οπότε είναι σοβαρό το όφελος ακόμα, τουλάχιστον για εμένα.. Δεν είναι ίδιες όλες οι περιπτώσεις.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139074 από giannhs123
η τιμη του πετρελαιου επεσε οσο επεσε και οταν ειδαν οτι υπαρχει ζητηση αρχισε να ανεβαινει,αρα μα δουλευουν το λαο με τοσου φορους και προβληματα που μα γεμιζουν αυτοι.ετσι ειναι.τιποτα
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giannhs123.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139075 από dimlyk
πελελτ βρισκεις απο 235 ...
πετρελαιο ας παει πρωτα τοσο
αποδοσεις 93% τις ξεχναμε...80 με 85 για οετρελαιο και 75-80 για πελλετ χοντρικα
αμα ξανακανεις τις ππαξεις θαχει μικρυνει η οποια διαφορα
ομως δεν ειναι εκει το ζητουμενο παντα ,,οπως ειπε και ο βαγγελης αν καις 1 τονο δεν αξιζει η αγορα της σομπας
αν ομως στην πολυκατοικια εχουν κοψει την κθ,,,τοτε το πετρελαιο το ξεχνας η καταφευγεις σε πετρελαιοσομπα :)
για να μην αναφερουμε αλλες λυσεις νπολυ πιο βολικες η οικονομικες ... μονοσημαντο δεν ειναι τιποτα ....για τον καθενα υπαρχουν πολλες παραμετροι για να αποφασισει ...ασε που η επιδοτηση δεν ειναι δεδομενη παντα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ