Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138310 από vag1234

foxsat έγραψε: [quote="vag1234" post=138265

- Χρειάζομαστε περίπου 4 τόνους πελλετ κατά ΜΟ.


Πως γινετε 4 τοννους πελλετ οταν για την ιδια θερμανση θελατε 4 τοννους πετρελαιο?
Αφου παει 2 προς 1......[/quote]

Απλό , οι πραγματικές ανάγκες με τον λεβητα πετρελαίου ειναι 2,5 με 3 τόνους όπως το ανάβανε το 2009 ..αν δεν ήταν πολυ βαρύς ο χειμώνας 2500 λτ ..

Το 1999 έβαζαν τον αναλογικό θερμοστατη στους 25 βαθμούς και δεν το έσβηναν ποτε , αερίζαν το σπίτι συνέχεια , είχαν τα νερά προσαγωγής στους 90 βαθμούς και ίσως να μην ήταν ρυθμισμένος σωστα ο καυστήρας , αμονωτες σωληνώσεις κλπ . Ο λεβητας βιομάζας αντιςτοιχα τωρα ειναι ρυθμισμένος τα νερά προσαγωγής στους 68 βαθμούς και έχουν μαζευτεί οι σπατάλες .. Κάθε κιλό πελλετ αξιοποιείται στο έπακρο, μέχρι το τελευταίο κόκκο και υπάρχει πλεον task force εντός της οικογένειας , δηλαδή εγώ ..

Το 1999 4 τόνοι πετρέλαιο στοίχιζαν 350000 δρχ .. Τα έκαιγαν τότε τα πεντοχίλιαρα . Πήγαιναν στο πανηγύρι και ξόδευαν 1000000 δρχ σε ενα βράδυ ..
Είχε λατομείο ο Πεθερος μου με πέτρα ΚΑΡΥΣΤΟΥ .. Δυστυχώς το 2010 που παντρεύτηκα είχαν περάσει ανεπιστρεπτί άπο χρόνια αυτές οι εποχές.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138311 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

foxsat έγραψε:

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: είναι η θωράκιση της κατοικίας με σωστή μόνωση. Συμφωνείτε ?


Μα θελει και ρωτημα?
Δεν ειναι δυνατον να εισαι εξω με κοντομανικο το χειμωνα να τρως καυτερες πιπεργιες και να θελεις να ζεσταθεις.
Μονωση και παλι μονωση και οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα.


Σε απόλυτες τιμές, σαφώς και το "όσο πιο πολύ,τόσο πιο καλά". Από οικονομοτεχνικής άποψης όμως, από ένα σημείο και μετά, το επιπλέον πάχος-κόστος, δεν προσφέρει τα ανάλογα οφέλη.

Αυτό που ιέλωναεπισημάνω είναι ότι η στρατιγική του "να δώσουμε χρήματα για να ξεφύγουμε απλά από το ακριβό πετρέλαιο και να πάμε σε πέλλετ, π.χ.) είναι λανθασμένη. Πρώτα πρέπει να προσπαθούμε να μειώνουμε τις απώλειες (για να είμαστε ΠΑΝΤΑ κερδισμένοι) και μετά κοιτάμε και το νέο τρόπο θέρμανσης.

Και βέβαια καταλαβαίνω την αγωνία κάποιοιυ που λέει: "άντε τώρα να ζεσταθούμε όπως όπως και μετά βλέπουμε..." αλλά νομίζω είναι λάθος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138312 από vag1234

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε:

foxsat έγραψε:

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: είναι η θωράκιση της κατοικίας με σωστή μόνωση. Συμφωνείτε ?


Μα θελει και ρωτημα?
Δεν ειναι δυνατον να εισαι εξω με κοντομανικο το χειμωνα να τρως καυτερες πιπεργιες και να θελεις να ζεσταθεις.
Μονωση και παλι μονωση και οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα.


Σε απόλυτες τιμές, σαφώς και το "όσο πιο πολύ,τόσο πιο καλά". Από οικονομοτεχνικής άποψης όμως, από ένα σημείο και μετά, το επιπλέον πάχος-κόστος, δεν προσφέρει τα ανάλογα οφέλη.

Αυτό που ιέλωναεπισημάνω είναι ότι η στρατιγική του "να δώσουμε χρήματα για να ξεφύγουμε απλά από το ακριβό πετρέλαιο και να πάμε σε πέλλετ, π.χ.) είναι λανθασμένη. Πρώτα πρέπει να προσπαθούμε να μειώνουμε τις απώλειες (για να είμαστε ΠΑΝΤΑ κερδισμένοι) και μετά κοιτάμε και το νέο τρόπο θέρμανσης.

Και βέβαια καταλαβαίνω την αγωνία κάποιοιυ που λέει: "άντε τώρα να ζεσταθούμε όπως όπως και μετά βλέπουμε..." αλλά νομίζω είναι λάθος.


Ως μηχανικός συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αλλά υπάρχει ένα μεγάλο αλλά. Για να θωρακίσω ενεργειακά αυτή την στιγμή την κατοικία μου με μόνωση χρειάζομαι περίπου 12000€ (εξωτερική θερμομόνωση και θερμομόνωση δώματος)+ 6000 αλλαγή κουφωμάτων με ενεργειακά. Από την στιγμή που δεν μπορεσα να υπαχθώ στο εξοικονομώ κατ' οικον αυτά τα χρήματα απλά δεν υπάρχουν. Οι καταθέσεις μου με δυσκολία ξεπερνούν τις 3500€ αυτή την στιγμή. Στην ίδια μοίρα είναι πιστεύω η πλειοψηφία.
Οπότε αναγκαστικά στρεφονται στο πέλλετ και στις ξυλόσομπες.. Άλλο να πρέπει να ξοδέψεις 2000-3000-4000€ και πάλι με δυσκολία και άλλο να ξοδέψεις πχ 15000€.

Ενεργειακή θωράκιση στις κατοικίες στην Ελλάδα θα περάσει άλλη μία πενταετία τουλάχιστον για να ξεκινήσει (μην πω δεκαετία).

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138315 από panosf01
Και λιγα λες,ενα εικοσαρι για μια καλη ολικη μονωση φτανει και δεν φτανει.Ειδικα αν το σπιτι ειναι μεζονετα κλαφτα..Για οποιον κατασκευαζει τωρα σπιτι,εννοειτε οτι τα δεδομενα ειναι διαφορετικα.Αλλα τωρα που να βρεθουν αυτα τα λεφτα,ακομα και αυτοι που τα χουν δυσκολο να τα δωσουν στην μονωση..
Απο την αλλη αυτοι που δεν ειχαν θεμα χωρου και ξηλωσαν τον λεβητα πετρελαιου εκαναν λαθος.Γιατι να εξαρτασαι απο ενα ειδος καυσιμου?Δυσκολο μεν αλλα δεν ξερεις τι γινεται στο μελλον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138319 από Fokion
Και η - δυστυχως - επιβεβαιωση μου....

www.zougla.gr/kosmos/article/rosia-i-tim...-sintoma-tin-aniousa

μπορει να ειναι και ευσεβης του ποθος βεβαια...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138320 από theoilia
Μεγάλο ζόρι πρέπει να έχουν οι Ρώσοι με τις τιμές του πετρελαίου.Δείτε και αυτό : www.capital.gr/newsTheme.asp?id=2136961

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ