Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138262 από john88s
Δεν δικαιούνται όλοι επίδομα. Ως εκ τούτου οι τιμές που παρουσιάζονται είναι εντελώς πλασματικές. Δεν μπορούμε να πάρουμε την ακραία περίπτωση του βενζινά που πουλάει 0.99 του ανθρώπου που το σπίτι του είναι δηλωμένο στου πεθερού και δικαιούται επίδομα , το σπίτι του ανήκει στην Α ζώνη και δικαιούται επίδομα για 2 τόνους πετρέλαιο. Η για το πέλλετ δεν μπορούμε να πάρουμε την προσφορά στα 200 ευρώ και αυτόν που πουλάει τσουβάλι τσουβάλι 400ευρώ ο τόνος. Παίρνουμε τις μέσες περιπτώσεις.

Επίσης ΕΚΛΟΓΕΣ έρχονται τι θα γράφουν/λένε; Εδώ 5 χρόνια κυβερνάνε με την επικοινωνία και μόνο...Ότι σπάσανε τα ρεκορ στις παραγγελίες λένε...Εδώ δεν έχουμε αγοράσει πέλλετ γιατί δεν έχουμε λεφτά...Μάλλον σε άλλη χώρα ζούμε που έχουν όλοι λεφτά για πετρέλαιο...

Επίσης ξέρω για 1 και μόνο τιμολόγιο. Δλδ δεν μπορείς να αγοράσεις τμηματικά...

Και στην τελική ποιος έχει 2000 ευρώ να πάει να βάλει 2 τόνους πετρέλαιο και μετά να περιμένει την επιστροφή από το κράτος;

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Διαμέρισμα 6ου ορόφου δεν γίνεται να καίει ούτε πέλλετ ούτε ξύλα...Θα κάψει πετρέλαιο/φυσικό αέριο/ρεύμα. Ούτε γερανός δεν φτάνει εκει πάνω. Αντίθετα μονοκατοικίες είναι ιδανικές για πέλλετ/ξύλα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138265 από vag1234
Προσωπικά το πελλετ που έχω τώρα είναι αγορασμένο με μέση τιμή 280€/τον.. Οπότε με 1,12€ που πωλείται το πετρέλαιο θέρμανσης στην περιοχή μου και χωρίς να δικαιούμαι επίδομα θέρμανσης πάλι είμαι στο -50 με 55%. Θεωρητικά πάντα διότι η εξοικονόμηση μου ήταν πολύ μεγαλύτερη (έφθανε το 70% πέρσι) για τους παρακάτω λόγους:
- Τοποθέτησα λέβητα βιομάζας 40 kw ενώ είχαμε λέβητα πετρελαίου 55 kw.
- Κατοικία 30 ετών
- O λέβητας πετρελαίου ήταν 20ετίας.
- Οι παλιοί θερμοστάτες ήταν αναλογικοί 20ετίας.
- Θέλαμε 2500-3000 λτ χωρίς να το ανάβουμε συνέχεια.(διακοπτόμενη θέρμανση). Παλιότερα όταν το ανάβανε τα πεθερικά μου όλη μέρα (πριν από 15 χρόνια ξόδευαν 4000 λίτρα πετρελαίου αλλα με τιμή ξεφτίλα)
- τώρα ο θερμοστάτης είναι μόνιμα στους 21-22 βαθμούς
(συνεχόμενη θέρμανση)
-Ζεσταίνουμε μεγαλύτερο μποιλερ ΖΝΧ κατά 60 λτ τώρα (αντικαταστήσαμε τον ηλιακό τριπλής με μεγαλύτερο)
- Χρειάζομαστε περίπου 4 τόνους πελλετ κατά ΜΟ..
- Η αλλαγή καυσίμου μου στοίχισε συνολικά 4000€ (3600€ + 400 λοιπές διορθώσεις τα τελευταία 2 χρόνια)
- Έχω κάνει ήδη απόσβεση μετά από 2 χειμώνες και έχω και όφελος 260€
- Φέτος θα γίνει μόνο η τελευταία πινελία με την εγκατάσταση βαρυτικού τάμπερ ελκυσμού στην καμινάδα με κόστος 180€.
- Έχω και άλλα 500 λτ πετρέλαιο καβάτζα για ώρα ανάγκης..
- Είμαι σε διπλοκατοικία σε επαρχιακή πόλη
- Όσοι έβαλαν τζάκια και σόμπες ξύλου και δεν είναι ισόγεια την έχουν ακούσει στερεοφωνικά από το κουβάλημα 7-8 τόνων ξύλου κάθε χρονιά. Αυτοί είναι που παρακαλάνε πρώτοι να μειωθεί και άλλο το πετρέλαιο..

ΥΓ. ¨Εχει πάρει κάποιος επίδομα θέρμανσης ενώ έχει οφειλές στην εφορία??
Ρωτάω γιατί δεν το γνωρίζω..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138269 από tas

john88s έγραψε: Δεν δικαιούνται όλοι επίδομα. Εννοείται ότι αυτοί που δεν το δικαιούνται, δεν θα ασχοληθούν... Ως εκ τούτου οι τιμές που παρουσιάζονται είναι εντελώς πλασματικές. Για όσους δικαιούνται επίδομα, αυτές οι τιμές είναι πραγματικές, τουλάχιστον στα μεγάλα αστικά κέντρα. Δεν μπορούμε να πάρουμε την ακραία περίπτωση του βενζινά που πουλάει 0.99 του ανθρώπου που το σπίτι του είναι δηλωμένο στου πεθερού και δικαιούται επίδομα , το σπίτι του ανήκει στην Α ζώνη και δικαιούται επίδομα για 2 τόνους πετρέλαιο. Η για το πέλλετ δεν μπορούμε να πάρουμε την προσφορά στα 200 ευρώ και αυτόν που πουλάει τσουβάλι τσουβάλι 400ευρώ ο τόνος. Παίρνουμε τις μέσες περιπτώσεις.

Επίσης ΕΚΛΟΓΕΣ έρχονται τι θα γράφουν/λένε; Εδώ 5 χρόνια κυβερνάνε με την επικοινωνία και μόνο... Αυτό μάλλον δεν τιμάει εμάς, που τα καταπίνουμε όλα αμάσητα... Ότι σπάσανε τα ρεκορ στις παραγγελίες λένε...Εδώ δεν έχουμε αγοράσει πέλλετ γιατί δεν έχουμε λεφτά...Μάλλον σε άλλη χώρα ζούμε που έχουν όλοι λεφτά για πετρέλαιο...

Επίσης ξέρω για 1 και μόνο τιμολόγιο. Δλδ δεν μπορείς να αγοράσεις τμηματικά...

Και στην τελική ποιος έχει 2000 ευρώ να πάει να βάλει 2 τόνους πετρέλαιο και μετά να περιμένει την επιστροφή από το κράτος; Ενώ κάποιοι άλλοι εδώ μέσα που προπλήρωσαν το pellet από τον Ιούνιο και ταλαιπωρούνται γιατί δεν έχουν πάρει ακόμη ούτε ένα τσουβάλι...

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Διαμέρισμα 6ου ορόφου δεν γίνεται να καίει ούτε πέλλετ ούτε ξύλα...Θα κάψει πετρέλαιο/φυσικό αέριο/ρεύμα. Ούτε γερανός δεν φτάνει εκει πάνω. Αντίθετα μονοκατοικίες είναι ιδανικές για πέλλετ/ξύλα. Σ' αυτό συμφωνούμε. Προσωπικά, πάντως, θα ήθελα να έχω και 500 λίτρα καβάντζα - όπως ο vag1234-...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138271 από vag1234

tas έγραψε:

john88s έγραψε: Δεν δικαιούνται όλοι επίδομα. Εννοείται ότι αυτοί που δεν το δικαιούνται, δεν θα ασχοληθούν... Ως εκ τούτου οι τιμές που παρουσιάζονται είναι εντελώς πλασματικές. Για όσους δικαιούνται επίδομα, αυτές οι τιμές είναι πραγματικές, τουλάχιστον στα μεγάλα αστικά κέντρα. Δεν μπορούμε να πάρουμε την ακραία περίπτωση του βενζινά που πουλάει 0.99 του ανθρώπου που το σπίτι του είναι δηλωμένο στου πεθερού και δικαιούται επίδομα , το σπίτι του ανήκει στην Α ζώνη και δικαιούται επίδομα για 2 τόνους πετρέλαιο. Η για το πέλλετ δεν μπορούμε να πάρουμε την προσφορά στα 200 ευρώ και αυτόν που πουλάει τσουβάλι τσουβάλι 400ευρώ ο τόνος. Παίρνουμε τις μέσες περιπτώσεις.

Επίσης ΕΚΛΟΓΕΣ έρχονται τι θα γράφουν/λένε; Εδώ 5 χρόνια κυβερνάνε με την επικοινωνία και μόνο... Αυτό μάλλον δεν τιμάει εμάς, που τα καταπίνουμε όλα αμάσητα... Ότι σπάσανε τα ρεκορ στις παραγγελίες λένε...Εδώ δεν έχουμε αγοράσει πέλλετ γιατί δεν έχουμε λεφτά...Μάλλον σε άλλη χώρα ζούμε που έχουν όλοι λεφτά για πετρέλαιο...

Επίσης ξέρω για 1 και μόνο τιμολόγιο. Δλδ δεν μπορείς να αγοράσεις τμηματικά...

Και στην τελική ποιος έχει 2000 ευρώ να πάει να βάλει 2 τόνους πετρέλαιο και μετά να περιμένει την επιστροφή από το κράτος; Ενώ κάποιοι άλλοι εδώ μέσα που προπλήρωσαν το pellet από τον Ιούνιο και ταλαιπωρούνται γιατί δεν έχουν πάρει ακόμη ούτε ένα τσουβάλι...

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Διαμέρισμα 6ου ορόφου δεν γίνεται να καίει ούτε πέλλετ ούτε ξύλα...Θα κάψει πετρέλαιο/φυσικό αέριο/ρεύμα. Ούτε γερανός δεν φτάνει εκει πάνω. Αντίθετα μονοκατοικίες είναι ιδανικές για πέλλετ/ξύλα. Σ' αυτό συμφωνούμε. Προσωπικά, πάντως, θα ήθελα να έχω και 500 λίτρα καβάντζα - όπως ο vag1234-...


Μου έχουν μείνει από το 2012..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138273 από tas
Το κατάλαβα...
Κι εγώ δεν τα χρειάζομαι άμεσα, απλά να υπάρχουν για ώρα ανάγκης, όπως λες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138275 από theoilia

jnet έγραψε: Παντως για καποιον που σκεφτοταν αλλαγή πλεον η απόσβεση παει σε περισσοτερα χρόνια. Για καποιον που την εκανε και απόσβεσε την αγορα εννοείται οτι δεν ξαναγυρναει πίσω γιατί το 0,5€ το λίτρο είναι ονειρο απατηλό αλλά και τοτε θα βρισκουμε Pellet με 200€/τονος οποτε 440€ για τα αντιστοιχα 1000 λιτρα πετρελαιου


Αυτή είναι η ουσία κύριοι.Εμένα προσωπικά δεν με συμφέρη αυτή την στιγμή να κάνω την αλλαγή γιατί θα κάνω απόσβεση σε πάνω από 5 χρόνια με τιμή πετρελαίου στο 1€ και.Αν είναι ακόμη πιο κάτω θα κάνω σε περρισότερα χρόνια.Αξίζει στην περίπτωση μου η αλλαγή;Εγώ λέω όχι.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ