Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92429 από agge72

valsam έγραψε:

agge72 έγραψε:

valsam έγραψε: Λες να μου την πεσει η μαφια?
Που το κακο ρε agge72,το παιδι ρωτησε αν υπαρχει περιπτωση για πιο φθηνη αγορα και του απαντησα,ετσι εκανα και'γω βλεπεις αν δεν φτανουν τα κουκια και ειναι μετρημενα ετσι κανει ο κοσμος,σαμπος και απο δω να τα παρει ο Ελληναρας για να του κανει τιμη στην καλυτερη θα κοψει το ΦΠΑ και παλι μια δεν θα μεινει στην Ελλαδιτσα μας,και με τα ξυλα ετσι θα κανω οπως εγραψα και στο αναλογο θεμα(διαβασε λιγο το θεμα με τα ξυλα γραφω αναλυτικα οτι ειμαι διατιθεμενος να τα δοσω στο Ελληνα εαν και εφ'οσων συμφωνησει στο deal που θα το προτεινω!),μαλλον εσενα δεν σε βλεπω καλα φιλε!



Αμα δεν φταναν τα κουκια σε σενα φαινεται δεν φτανουν και των γοιτωνων σου για να αγορασουν ξυλα και οτι
βρουνε θα το καψουν μην διαμαρτυρεσε και μην τους βριζεις δεν ειναι σωστο!!!
Το να στραφουμε στην βουλγαρια και να αγοραζουμε απο εκει δεν ειναι εξυπναδα.

Δεν παιζεσαι φιλε,σε παρατηρω και πραγματικα οπως σε συμφερει τα παρουσιαζεις τα πραγματα !
Για να μου φτασουν τα κουκια για να αγορασω λεβητα και να μου μεινουν και λεφτα για να αγορασω ξυλα(και οχι νοβοπαν και λαστιχα!) πηρα τον λεβητα μου απο εκει που συνεφερε οικονομικα και δεν σου πεφτει λογος στο κουμαντο μου,το να λεω οτι δεν ειναι σωστο και να τους βριζω αυτους που καινε νοβοπαν και λαστιχα οσο και να μου λες οτι δεν ειναι σωστο αυτο που κανω εχεις πολυ μεγαλο λαθος,ειναι σαν να λες αφου πεινουσε ο αλλος καλα εκανε και πηγε και εκλεψε και σκοτωσε και κανα 2 κατα την διαρκεια της ληστειας!
Οσο για το αλλο περι ελειψη εξυπναδας το να ψωνιζουμε απο την Βουλγαρια,ειναι εξυπναδα ο Ελληναρας να μου το πουλαει και πιο ακριβα και να μην μου κοβει και φπα και να μην ξερει που παν τα τεσσερα απο λεβητες?
Μεχρι 10-20% ΜΑΞ να το πληρωσουμε παραπανω ενα προιον στην Ελλαδα συμφωνω για λογους υποστηριξης της εγχωριας αγορας και υποστηριξης του προιοντος που θα μας προσφερει ο Ελληνας πωλητης αλλα οταν ξεφευγουμε πανω απο αυτο το 10-20% και δεν υπαρχει υποστηριξη αντε γεια!



Με την ιδια ευκολια που κρηνης εσυ τους αλλους αν καναν κουμαντο καλο στο σπιτητους η οχι και τους
βριζεις εστι θελεις δεν θελεις θα ακουσεις και την δικημου γνωμη για το κουμαντο το δικοσου.

Με αυτο το σκεπτικο ποιος κανει καλο κουμαντο η οχι και εγω ας υποθεσουμε πως εχω κανει καλυτερο
απο το δικοσου και ειχα το χρημα και εβαλα γεωθερμια και αντλια και ηλιακα γιατι να καθομαι
να με ντουμανιαζει ο λεβητας ξυλου ο δικοσου εκτος και αν τον βαλαν οι βουλγαροι κανα φιλτρο
και δεν βγαζει καθολου καπνο!!!
Και αφου εχεις κανει εσυ τοσο καλο κουμαντο και σιγουρα εχεις παρει περισσοτερα ξυλα δωσε και στον
γειτονα κανα κιλο δεν θα παθεις τιποτα αλλωστε σε βλεπω πως ενδιαφερεσαι για τους συνανθρωπουσου
και τους βοηθας να μην την παταν απο την ελληνικη αγορα και να αγοραζουν απο βουλγαρια ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92433 από slnzxr
Φιλε valsam αν μπηκες σε ενα μαγαζι που ξεκινησε να πουλαει λεβητες,τζακια και σομπες 1 χρονο πριν τοτε δεν σου φταινε ολοι οι επαγγελματιες στην Ελλαδα!Στην τελικη εσεις οι καταναλωτες αναζητωντας κοροιδα να πουλανε πατεντες κατω του κοστους δημιουργησατε αυτους τους νεους¨επαγγελματιες¨!

Επισης να σε ενημερωσω οτι η φορολογια,τα ενοικια,οι μισθοι,το ρευμα,τα τηλεφωνα και ΟΛΑ τα εξοδα στους Βουλγαρους που αγορασες ειναι 50-60% κατω!Τωρα πως εσυ θες να αγορασεις με 10% πανω απο την τιμη στην Βουλγαρια...μονο με τα δικα σου μαθηματικα θα μας το εξηγησεις!!!Μπας και τελικα δεν φταιμε εμεις οι επαγγελματιες αλλα η γενικη νοοτροπια των Ελληνων?Α και ττωρα που ειπα Ελληνων...Κατι ειπες για Ελληναρες...Εσυ απο που ποιο προοδευμενο κρατος εισαι φιλε μου?Πακισταν?Ουζμπεκισταν?Απο που??

Απλα με αυτη την απαντηση θελω να τονισω οτι εμεις οι Ελληναρες οπως ειπες παντα θελουμε να ψωνιζουμε στην χαμηλοτερη τιμη(ακομα και κατω απο το κοστος...)και οτι πουλαμε(φυσικα ειναι το καλυτερο...)στην υψηλοτερη!!!

Αντε γεια και απο εμας λοιπον....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92435 από fritakos

slnzxr έγραψε: Φιλε valsam αν μπηκες σε ενα μαγαζι που ξεκινησε να πουλαει λεβητες,τζακια και σομπες 1 χρονο πριν τοτε δεν σου φταινε ολοι οι επαγγελματιες στην Ελλαδα!Στην τελικη εσεις οι καταναλωτες αναζητωντας κοροιδα να πουλανε πατεντες κατω του κοστους δημιουργησατε αυτους τους νεους¨επαγγελματιες¨!

Επισης να σε ενημερωσω οτι η φορολογια,τα ενοικια,οι μισθοι,το ρευμα,τα τηλεφωνα και ΟΛΑ τα εξοδα στους Βουλγαρους που αγορασες ειναι 50-60% κατω!Τωρα πως εσυ θες να αγορασεις με 10% πανω απο την τιμη στην Βουλγαρια...μονο με τα δικα σου μαθηματικα θα μας το εξηγησεις!!!Μπας και τελικα δεν φταιμε εμεις οι επαγγελματιες αλλα η γενικη νοοτροπια των Ελληνων?Α και ττωρα που ειπα Ελληνων...Κατι ειπες για Ελληναρες...Εσυ απο που ποιο προοδευμενο κρατος εισαι φιλε μου?Πακισταν?Ουζμπεκισταν?Απο που??

Απλα με αυτη την απαντηση θελω να τονισω οτι εμεις οι Ελληναρες οπως ειπες παντα θελουμε να ψωνιζουμε στην χαμηλοτερη τιμη(ακομα και κατω απο το κοστος...)και οτι πουλαμε(φυσικα ειναι το καλυτερο...)στην υψηλοτερη!!!

Αντε γεια και απο εμας λοιπον....


Αυτη η νοοτροπια μας εφερε ως εδω.....
Οι περισσοτεροι στη βορεια Ελλαδα ειδικά στις πολεις κοντά στα σύνορα πάνε στη Βουλγαρία ακόμα και για λαίκη!!!! και μετα αναρωτιωνται γιατι δεν εχουν κινηση στα μαγαζιά τους.
Δηλαδη εγω (ασ πουμε) που εχω ένα μαγαζι θέλω να πηγαινω στη Βουλγρια και να αγοραζω οτιχρειαζομαι φτηνα αλλα θέλω ολοι οι υπολοιποι συντοπίτες μου να μην πηγαινουν στη Βουλγαρια αλλα να έρχονται να αγοράζουν απο εμενα !!!!! :silly: :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92438 από valsam
Φιλε slnzxr σε οσα λες για την φορολογια,τα ενοικια,οι μισθοι,το ρευμα,τα τηλεφωνα και ΟΛΑ τα εξοδα στους Βουλγαρους οτι ειναι λιγοτερα συμφωνω (αλλα οχι και 50-60%), η ουσια ομως ειναι μια φιλε εαν δεν μπορεις να πουλησεις με αυτο το 10-20% πιο ακριβα απο τον Βουλγαρο ολο και περισσοτεροι πελατες εκει θα στραφουν,τι να κανουμε οι εποχες που ζουμε ειναι τετοιες και ο κοσμος κοιταει να αγορασει το ιδιο προιον οσο πιο φθηνα γινετε ,τωρα εαν με αυτο το 10-20% που λεω εγω εισαι κατω του κοστους τοτε εισαι και'συ θυμα της Ελληνικης πραγματικοτητας που οτι και να κανεις δεν βγαινεις!
Ουτε εσυ φταις που και να θες εως ενα σημειο δεν μπορεις να εισαι ανταγωνιστικος αλλα ουτε και αυτος που θα παει να ψωνισει απο Βουλγαρια γιατι το βρηκε πιο φθηνα και ειναι περιορισμανα τα χρηματα του(πιστευω οτι ολοι το γνωριζουν οτι κακο κανουν στην εδω αγορα αγοραζοντας απ'εξω),ξερεις πολυ καλα ποιοι φταινε!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92452 από Asteris
Να συνεχίσουμε στο θέμα από δω και πέρα αν γίνεται...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92457 από tas
Καύσιμα: απρόθυμη η τρόικα για μείωση του ΕΦΚ στο πετρέλαιο θέρμανσης

Η κυβέρνηση έθεσε για πρώτη φορά στην τρόικα θέμα μείωσης του ΦΠΑ στην εστίαση και του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα καύσιμα, ο οποίος έχει εκτοξεύσει την τιμή του πετρελαίου θέρμανσης.
Το ίδιο θέμα αναμένεται να θίξει ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς στη συνάντηση που θα έχει με την τρόικα την Πέμπτη.
Οι τροϊκανοί από την πλευρά τους εμφανίζονται απρόθυμοι να επιτρέψουν τα παραπάνω καθώς υποστηρίζουν πως σε καμία περίπτωση «δεν θα πρέπει να ρισκάρουμε τους δημοσιονομικούς στόχους του οικονομικού προγράμματος».
Συγκεκριμένα, η τρόικα δεν δέχεται να αλλάξει κάποιο μέτρο που έχει ένα υπολογισμένο δημοσιονομικό αποτέλεσμα, χωρίς να εξασφαλίζεται η επίτευξη των δημοσιονομικών στόχων.
Επίσης, η διαπραγματευτική θέση της Ελλάδας είναι ασθενής καθώς δεν έχουν επιτευχθεί οι στόχοι στα έσοδα, κυρίως λόγω φοροδιαφυγής.
Υπενθυμίζεται ότι ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Χρ. Σταϊκούρας ανέφερε σε συνέντευξή του στη «Ναυτεμπορική» ότι τον Απρίλιο θα επανεξεταστεί η φορολογία στο πετρέλαιο θέρμανσης, αφήνοντας ανοικτό το ενδεχόμενο μείωσης του φόρου από την επόμενη χειμερινή περίοδο.
Ωστόσο, σε αυτή τη φάση κρίνεται πολύ δύσκολο να επιτευχθεί κάτι τέτοιο στις διαπραγματεύσεις με την τρόικα.


www.econews.gr/2013/03/05/kausima-efk-troika-96877/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ