Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138042 από theoilia
Κοίταξα σήμερα εγώ εδώ στην Βέροια.Το "κακό" είναι πως προς το παρόν δικαίωμα διάθεσης πετρελαίου θέρμανσης έχουν μόνο τα πρατήρια με σύστημα εισροών-εκροών και καθότι κλασικοί έλληνες και οι πρατηριούχοι μας το αφήσαν για την τελευταία στιγμή,αν και είχαν κανά χρόνο περιθώριο....Τέλος πάντων.Το μόνο πρατήριο με σύστημα εισροών-εκροών που βρήκα στην ευρύτερη περιοχή της Βέροιας (ίσως και όλου του νομού...) είχε σήμερα το πετρέλαιο θέρμανσης 1,06€ που πάει να πει ότι μαζί με την επιδότηση έχει 0,71€

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by theoilia.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234, tas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138057 από vag1234
Καλά τα λένε αλλά....
Δεν δικαιούνται όλοι επίδομα θέρμανσης.
Ειδικά στην κεντρική Ελλάδα η επιδότηση που θα δικαιόμουν θα ήταν για 960 λτ ήτοι 336€.
Στην περιοχή μου 8α πωλείται περίπου 1,16 το πετρέλαιο.
Θέλω 2500λτ Χ 1,16 = 2900€ και δεν δικαιούμαι επίδομα,
άρα θα την βγάλω με 1000 1100€ περίπου πελλετ με την θερμανση και τα ζεστα νερά να δουλεύουν στο full.. Αλλά και να δικαιόμουν επίδομα πάλi η εξοικονόμηση μου θα ήταν πάνω από 50%..
Πλύ φοβάμαι ότι και αυτοί που καταναλώνουν 1 τόνο πετρέλαιο φέτος θα ζοριστούν να αγοράσουν πετρέλαιο και θα την παλέψουν με καμία ξυλόσομπα, ειδικά στην επαρχία..
Οι βενζινάδες στην περιοχή μου δεν πολύασχολούνται ακόμα με τις παραγγελίες για πετρέλαιο.. Μαζεύουν ελιές..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138070 από theoilia
Εγώ πετρέλαιο θα κάψω φέτος μιας και μετακόμισα σε ένα σπίτι καλά μονομένο (ας είναι καλά το εξοικονομώ) που περσι χρειάστηκε 900 λίτρα για την θέρμανση του και με βολεύει μια χαρά η τιμή η φετινή.Αλλά να μην ξεχνάμε πως αυτή η τιμή είναι αποτέλεσμα συγκυριών μιας και έχει πέσει πολύ η τιμή του σε παγκόσμιο επίπεδο.Κάτι άκουσα για διαμάχη της Σαουδικής Αραβίας με τις υπόλειπες χώρες του ΟΠΕΚ και την αύξηση της ημερήσιας παραγωγής με αποτέλεσμα το βαρέλι να κοστίζει περίπου 80$.Του χρόνου;Θα είναι έτσι τα πράγματα;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138073 από vag1234
Μαλλον μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει να ανεβεί παρά να πέσει το πετρέλαιο ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138078 από dimlyk
και πριν 10 χρονια 80 ευρω ειχε το βαρελι ...αλλα η βενζινη 0,70 και το πετρελαιο 0,60
μαλλον ακριβυναν τα μεταφορικα :woohoo:
κατι μου θυμιζει αυτο παντως :evil: :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138079 από vag1234
Κατι θα σκεφτούν για να ανεβάσουν το κοςτος ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ