Επιλογή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85133 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου
Καλησπέρα
Μόλις αντικατέστησα το λέβητα πετρελαιου με βιομαζας. Αν θες μπορώ να σου δώσω τον παλιό λέβητα σε καλη τιμή
Ειναι ατομικη μοναδα (κυκλοφοριτησ και δοχειο διαστολησ) 30.000 kcal δεκαετίας και ζεσταινε μονοκατοικία με ξύλινη σκεπή χωρίς μόνωση 150 τετραγωνικά.
Απο θερμίδες νομίζω οτι θα σου κανει. Εχω και μια δεξαμενή πλαστική πετρελαίου 1000 lit που μπορώ να σου δώσω.
Είμαι Αθήνα. Αν σε ενδιαφέρει συζητάμε λεπτομέρειες :)
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by fritakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85134 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου
@ fritakos

Καλύτερα να αναρτήσεις αγγελία στην αντίστοιχη ενότητα . :)

Μόνο πρόσεξε να τη συντάξεις σύμφωνα με τους όρους που θα βρεις εκεί, αλλιώς θα διαγραφεί. ;)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85138 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου

libee έγραψε: .....
Στην περιοχή παίζει μόνο πετρέλαιο


Πάντως άμα έχεις βρεί τίποτα κοιτάσματα :silly: :P τότε σσσσσσσσ
ούτε του παπά μη το πείς... :whistle:

(Συγνώμη για την διακοπή της συζήτησής σας αλλά δεν κρατήθηκα..)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86236 από geo77soup
Απαντήθηκε από geo77soup στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου

libee έγραψε: Γεια σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ
Είμαι νέο μέλος και γραφή πρώτη φορά . Γι αυτό συγχωρέστε οποιοδήποτε λάθος μου η κάποια αφελείς ερώτηση.Ο λόγος που γράφω είναι διότι θέλω σωστή ενημέρωση από άτομα τα οποία πραγματικά γνωρίζουν και όχι από τον κάθε εξυπνάκια πωλητή
Τα πράγματα έχουν ως έξεις ,υπάρχει ένα διώροφο σε επαρχία το οποίο μέχρι τώρα θερμαίνετε ολόκληρο το οίκημα από έναν λέβητα (δεν ξέρω πόσες θερμίδες) σε κοινο λεβητοστάσιο και μένα μπόιλερ .Ο κάθε όροφος είναι 120 τετραγωνικά μέτρα ….Αυτό που θέλω είναι να χωριστεί το ισόγειο με τον πρώτο από θεμα κοινηε θερμανσης
Θέλω να βάλω ξεχωριστούς λέβητες για το καθένα ,μιλώ πάντα για λέβητες πετρελαίου
Θέλω να μου πείτε τις απόψεις σας , ποιους λέβητες να προτιμήσω , είναι καλύτεροι οι μαντεμένιοι , πόσες θερμίδες (δεν υπάρχει μόνωση στα σπίτια μόνο αλουμίνια)
Και κάτι τελευταίο οι κοινοί λέβητες και οι ατομικές μονάδες σε τι άλλο διαφέρουν πέρα από το μέγεθος(να προτιμήσω ατομική μονάδα η κάποιον κοινό λέβητα)
Σας ευχαριστώ

Υπάρχει η λύση του πετρελαίου να κρατήσεις τον λέβητα όπως υπάρχει και να βάλεις δοχείο αδρανείας τριπλής ενέργειας .Προσοχή στα λίτρα του δοχείου κάθε 1ΚW ισούται με 15 λίτρα νερού..
Αν πάλι επιθυμείς ξεχωριστούς λέβητες θα πρέπει να γίνει όπως σου είπαν μελέτη από τεχνικό για τις θερμίδες .Είμαι της άποψης αν σου πεί να βάλεις 20000Khal να βάλεις το επόμενο μεγαλύτερο .Και αυτό για να καίει ομαλά και να μήν ζορίζεται στα πολλά κρύα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86303 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου

geo77soup έγραψε:

libee έγραψε: Γεια σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ
Είμαι νέο μέλος και γραφή πρώτη φορά . Γι αυτό συγχωρέστε οποιοδήποτε λάθος μου η κάποια αφελείς ερώτηση.Ο λόγος που γράφω είναι διότι θέλω σωστή ενημέρωση από άτομα τα οποία πραγματικά γνωρίζουν και όχι από τον κάθε εξυπνάκια πωλητή
Τα πράγματα έχουν ως έξεις ,υπάρχει ένα διώροφο σε επαρχία το οποίο μέχρι τώρα θερμαίνετε ολόκληρο το οίκημα από έναν λέβητα (δεν ξέρω πόσες θερμίδες) σε κοινο λεβητοστάσιο και μένα μπόιλερ .Ο κάθε όροφος είναι 120 τετραγωνικά μέτρα ….Αυτό που θέλω είναι να χωριστεί το ισόγειο με τον πρώτο από θεμα κοινηε θερμανσης
Θέλω να βάλω ξεχωριστούς λέβητες για το καθένα ,μιλώ πάντα για λέβητες πετρελαίου
Θέλω να μου πείτε τις απόψεις σας , ποιους λέβητες να προτιμήσω , είναι καλύτεροι οι μαντεμένιοι , πόσες θερμίδες (δεν υπάρχει μόνωση στα σπίτια μόνο αλουμίνια)
Και κάτι τελευταίο οι κοινοί λέβητες και οι ατομικές μονάδες σε τι άλλο διαφέρουν πέρα από το μέγεθος(να προτιμήσω ατομική μονάδα η κάποιον κοινό λέβητα)
Σας ευχαριστώ

Υπάρχει η λύση του πετρελαίου να κρατήσεις τον λέβητα όπως υπάρχει και να βάλεις δοχείο αδρανείας τριπλής ενέργειας .Προσοχή στα λίτρα του δοχείου κάθε 1ΚW ισούται με 15 λίτρα νερού..
Αν πάλι επιθυμείς ξεχωριστούς λέβητες θα πρέπει να γίνει όπως σου είπαν μελέτη από τεχνικό για τις θερμίδες .Είμαι της άποψης αν σου πεί να βάλεις 20000Khal να βάλεις το επόμενο μεγαλύτερο .Και αυτό για να καίει ομαλά και να μήν ζορίζεται στα πολλά κρύα.




Η επιλογη του μεγεθους ενος δοχειου αδρανειας, απαιτει ως ελαχιστο τα 25 λιτρα ανα kw, εως 50 λιτρα max ανα kw εγκατεστημενης συσκευης θερμανσης.

Αυτος ο κανονας αφορα λεβητες πελλετ-ξυλου η στερεων καυσιμων γενικοτερα.

Με λεβητα πετρελαιου τι νοημα εχει το δοχειο αδρανειας;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86393 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου
Φίλε libee καταρχην να σε καλοσορήσω στο φόρουμ, το καλύτερο για σένα είναι να επισκευτείς πρώτα έναν μηχανολόγο να σου εξηγήσει κάπιοα πραγματα και μετά να πάρεις της γνώμες του φόρουμ, ποιό πολύ πισεύω αρμόδιος να σε βοηθήσει ο χρήστος8.
Αν και εγώ είμαι της άποψης ότι αν ο καυστήρας που θέλεις θα λειτουργεί καθημερινα και όχι περιστασιακα,να βάλεις καυστήρα συμπύκνωσης μια φορά το βάζεις και έχεις και οικονομία γύρω στο 20% με έναν καλό ψηφιακο θερμοστάτη χώρου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ