Επιλογή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86502 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου
[quote="geo77soup"
Το ότι θα δουλεύει ο λέβητας για να ζεστάνει το δοχέιο αδρανείας και από κεί και πέρα όταν υπάρχει ζήτηση θα έχει πάντα ζεστό νερό να στείλει.Συμφωνώ ότι το πετρέλαιο είναι ακριβό αλλά θα λειτουργεί μόνο για να ζεσταίνει το δοχείο αδρανείας.Από κεί και πέρα θέλει άλλη εγκατάσταση ( διπλός κυκλοφορητής κτλ.[/quote]



Καπου τα χεις μπερδεψει καρντασι, με το συμπαθιο κιολας.
Το δοχειο αδρανειας δεν ενδεικνυται σε λεβητες πετρελαιου σε καμια περιπτωση.
Οι λεβητες πετρελαιου ειναι διακοπτομενης λειτουργιας και απολυτου on-off.
Αυτο σημαινει οτι την απαραιτητη ενεργεια που χρειαζομαστε την παιρνουμε την στιγμη που θελουμε και σβηνουμε τον λεβητα την στιγμη που πρεπει...απολυτα ελεγχομενη καυση σε καθε περιπτωση.
Εκτος αυτου το καυσιμο στον καυστηρα πετρελαιου, εχει διπλασια (και βαλε) θερμογονο δυναμη απο αυτο των ξυλων η του πελλετ.
Αυτο σημαινει αμεση αποκριση του συστηματος στην απαιτηση θερμανσης καθε στιγμη, χωρις καθυστερηση.
Οι εγκαταστασεις στερεων καυσιμων εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα γι αυτο και χρησιμοποιουμε πολλες φορες δοχειο αδρανειας.
Δεν υπαρχει διακοπτομενη λειτουργια και απολυτο on-off...αρα οταν καιμε ξυλα για να μην βρασουμε το σπιτι απλα διαχειριζομαστε την περισεια ενεργεια αποθηκευοντας την.
Επισης το πλεονεκτημα της μεγαλης θερμογονου δυναμης του πετρελαιου δεν υπαρχει...καιγοντας ξυλα η αμεσοτητα της θερμανσης (σε σχεση με το πετρελαιο) ειναι μικροτερη...για καλυτερη αποδοση του συστηματος, το δοχειο αδρανειας γινεται απαραιτητο κρυβοντας αυτα τα χαρακτηριστικα των στερεων καυσιμων.
Οσον αφορα μεμονωμενα το δοχειο αδρανειας, δεν παραγει ενεργεια απλα αποθηκευει αυτη που παραγει ο λεβητας για να την διαχειριστουμε σωστα.
Δεν ειναι πανακεια και δεν λυνει κανενα προβλημα αν μπει χωρις καταλληλη μελετη.
Αν ενας κυκλοφορητης... πχ wilo rs 30/7 δουλεψει στην 3 ταχυτητα, το δοχειο αδρανειας των 500 λιτρων θα το παει απο τους 70 στους 40 σε 15 λεπτα με ευκολια (σε μια εγκατασταση σωματων με 200 λιτρα νερα)
Αρα απο που προκυπτει οτι το δοχειο θα εχει παντα ζεστο νερο να στειλει;;;

Μαγικα στην θερμανση δεν υπαρχουν δυστυχως.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86532 από geo77soup
Απαντήθηκε από geo77soup στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου

χρηστος8 έγραψε: [quote="geo77soup"
Το ότι θα δουλεύει ο λέβητας για να ζεστάνει το δοχέιο αδρανείας και από κεί και πέρα όταν υπάρχει ζήτηση θα έχει πάντα ζεστό νερό να στείλει.Συμφωνώ ότι το πετρέλαιο είναι ακριβό αλλά θα λειτουργεί μόνο για να ζεσταίνει το δοχείο αδρανείας.Από κεί και πέρα θέλει άλλη εγκατάσταση ( διπλός κυκλοφορητής κτλ.




Καπου τα χεις μπερδεψει καρντασι, με το συμπαθιο κιολας.
Το δοχειο αδρανειας δεν ενδεικνυται σε λεβητες πετρελαιου σε καμια περιπτωση.
Οι λεβητες πετρελαιου ειναι διακοπτομενης λειτουργιας και απολυτου on-off.
Αυτο σημαινει οτι την απαραιτητη ενεργεια που χρειαζομαστε την παιρνουμε την στιγμη που θελουμε και σβηνουμε τον λεβητα την στιγμη που πρεπει...απολυτα ελεγχομενη καυση σε καθε περιπτωση.
Εκτος αυτου το καυσιμο στον καυστηρα πετρελαιου, εχει διπλασια (και βαλε) θερμογονο δυναμη απο αυτο των ξυλων η του πελλετ.
Αυτο σημαινει αμεση αποκριση του συστηματος στην απαιτηση θερμανσης καθε στιγμη, χωρις καθυστερηση.
Οι εγκαταστασεις στερεων καυσιμων εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα γι αυτο και χρησιμοποιουμε πολλες φορες δοχειο αδρανειας.
Δεν υπαρχει διακοπτομενη λειτουργια και απολυτο on-off...αρα οταν καιμε ξυλα για να μην βρασουμε το σπιτι απλα διαχειριζομαστε την περισεια ενεργεια αποθηκευοντας την.
Επισης το πλεονεκτημα της μεγαλης θερμογονου δυναμης του πετρελαιου δεν υπαρχει...καιγοντας ξυλα η αμεσοτητα της θερμανσης (σε σχεση με το πετρελαιο) ειναι μικροτερη...για καλυτερη αποδοση του συστηματος, το δοχειο αδρανειας γινεται απαραιτητο κρυβοντας αυτα τα χαρακτηριστικα των στερεων καυσιμων.
Οσον αφορα μεμονωμενα το δοχειο αδρανειας, δεν παραγει ενεργεια απλα αποθηκευει αυτη που παραγει ο λεβητας για να την διαχειριστουμε σωστα.
Δεν ειναι πανακεια και δεν λυνει κανενα προβλημα αν μπει χωρις καταλληλη μελετη.
Αν ενας κυκλοφορητης... πχ wilo rs 30/7 δουλεψει στην 3 ταχυτητα, το δοχειο αδρανειας των 500 λιτρων θα το παει απο τους 70 στους 40 σε 15 λεπτα με ευκολια (σε μια εγκατασταση σωματων με 200 λιτρα νερα)
Αρα απο που προκυπτει οτι το δοχειο θα εχει παντα ζεστο νερο να στειλει;;;

Μαγικα στην θερμανση δεν υπαρχουν δυστυχως.[/quote]
Mία ιδέα είπα μήν με παίρνετε από την μύτη.....Εσύ θα ξέρεις καλύτερα .Εγώ καυστήρες ξέρω να κάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86781 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου
θα συμφωνησω και εγώ με χρηστος8.
Γιά να σε βοηθήσω φίλε libee, κάνε έναν κόπο και μέτρησε τις διαστάσεις των σωμάτων σου ,Μήκος χ Υψος και τι πλάτος έχουν; Μήπως έχεις ενδοδαπέδεια θέρμανση;
Είναι πάνελ; είναι σε φέτες; τι είναι;
Σε τι περιοχή μένεις ορεινή; πεδινή; π.χ Καστοριά μέσα στην πόλη ή σε χωριό.
Πάρε μια γνώμη από εναν μηχανολόγο και τα λέμε πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86793 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου
Σε καινούρια οικοδομή (2010) έφτασε η ώρα του συστήματος θέρμανσης. Λέω στον υδραυλικό μου, υπολόγισε ρε συ τις απώλειες, μου λέει 55.000 kcal(225 τμ). Σαν πολλές μου φάνηκαν, πάω σε μηχανολόγο, μου κάνει μελέτη, το αποτέλεσμα της οποίας ήταν 29.000 kcal. Άρα μια μελέτη μηχανολόγου είναι ότι καλύτερο. Το όφελος που θα έχεις είναι πολύ μεγαλύτερο από την αμοιβή του μηχανολόγου. Μετά όλοι γνωστοί και φίλοι με ζάλισαν, βάλε κορυφαίο λέβητα-καυστήρα, μια φορά τον πληρώνεις (μήπως αυτοί θα τον πλήρωναν). Δεν τους άκουσα, άκουσα τον μηχανολόγο και κοιτάζοντας και την τσέπη μου, προτίμησα φθηνό και αντιστάθμιση. Τον Φεβρουάριο του 12 έβαλα ξυλολέβητα, ο λέβητας πετρελαίου μόνο για 4-5 μέρες λειτούργησε από τότε και δεν κλαίω τώρα τα λεφτά μου. Άρα εγώ σου προτείνω έναν λέβητα σχετικά φθηνό και καλό, δεν ξέρεις αύριο μεθαύριο τι γίνεται. Βάλε και αντιστάθμιση και είσαι κομπλέ. Αυτά ως προς το οικονομικό, για τα υπόλοιπα θα σε βοηθήσουν σίγουρα κάποιοι εδώ μέσα που το κατέχουν το άθλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86902 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου

sot.p έγραψε: Σε καινούρια οικοδομή (2010) έφτασε η ώρα του συστήματος θέρμανσης. Λέω στον υδραυλικό μου, υπολόγισε ρε συ τις απώλειες, μου λέει 55.000 kcal(225 τμ). Σαν πολλές μου φάνηκαν, πάω σε μηχανολόγο, μου κάνει μελέτη, το αποτέλεσμα της οποίας ήταν 29.000 kcal. Άρα μια μελέτη μηχανολόγου είναι ότι καλύτερο. Το όφελος που θα έχεις είναι πολύ μεγαλύτερο από την αμοιβή του μηχανολόγου. Μετά όλοι γνωστοί και φίλοι με ζάλισαν, βάλε κορυφαίο λέβητα-καυστήρα, μια φορά τον πληρώνεις (μήπως αυτοί θα τον πλήρωναν). Δεν τους άκουσα, άκουσα τον μηχανολόγο και κοιτάζοντας και την τσέπη μου, προτίμησα φθηνό και αντιστάθμιση. Τον Φεβρουάριο του 12 έβαλα ξυλολέβητα, ο λέβητας πετρελαίου μόνο για 4-5 μέρες λειτούργησε από τότε και δεν κλαίω τώρα τα λεφτά μου. Άρα εγώ σου προτείνω έναν λέβητα σχετικά φθηνό και καλό, δεν ξέρεις αύριο μεθαύριο τι γίνεται. Βάλε και αντιστάθμιση και είσαι κομπλέ. Αυτά ως προς το οικονομικό, για τα υπόλοιπα θα σε βοηθήσουν σίγουρα κάποιοι εδώ μέσα που το κατέχουν το άθλημα.


Θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο για το οικονομικό.(ότι έχει η τσέπη του καθένα μας)
Γιά τη τόση μεγάλη διαφορα στις θερμίδες με κάνει λίγο επιφυλακτικό.
Αντιστάθμιση στο πετρέλαιο δεν μπαίνει.
Ο ανθρωπος επιμένει ότι στο χώρο του λειτουργεί (υπάρχει)μόνο πετρέλαιο σώνει και καλα εμείς να του βάλουμε ξυλολέβητα ή αέριο ή πέλλετ ή ότι άλλο;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Επιδιόρθωση παράθεσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86920 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου
Αντιστάθμιση στο πετρέλαιο δεν μπαίνει

λαθος και μπαινει και κανει και σημαντικη οικονομια ,,,μονο που την θυμηθηκαμε αφου καταργησαμε τους πετρελαιολεβητες :)

η μεγαλη διαφορα στις θερμιδες δεν καταλαβα γιατι σε κανει επιφυλακτικο ,,,
εγω θα ελεγα οτι και ο μηχανικος "πολλες" τις εβγαλε γιατι ειναι υποχρεωμενος να υπολογισει δυσμενεις περιπτωσεις .... σε καθε περιπτωση μια συζητηση μαζι του βοηθαει ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ