Επιλογή λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86236 από geo77soup
Απαντήθηκε από geo77soup στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου

libee έγραψε: Γεια σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ
Είμαι νέο μέλος και γραφή πρώτη φορά . Γι αυτό συγχωρέστε οποιοδήποτε λάθος μου η κάποια αφελείς ερώτηση.Ο λόγος που γράφω είναι διότι θέλω σωστή ενημέρωση από άτομα τα οποία πραγματικά γνωρίζουν και όχι από τον κάθε εξυπνάκια πωλητή
Τα πράγματα έχουν ως έξεις ,υπάρχει ένα διώροφο σε επαρχία το οποίο μέχρι τώρα θερμαίνετε ολόκληρο το οίκημα από έναν λέβητα (δεν ξέρω πόσες θερμίδες) σε κοινο λεβητοστάσιο και μένα μπόιλερ .Ο κάθε όροφος είναι 120 τετραγωνικά μέτρα ….Αυτό που θέλω είναι να χωριστεί το ισόγειο με τον πρώτο από θεμα κοινηε θερμανσης
Θέλω να βάλω ξεχωριστούς λέβητες για το καθένα ,μιλώ πάντα για λέβητες πετρελαίου
Θέλω να μου πείτε τις απόψεις σας , ποιους λέβητες να προτιμήσω , είναι καλύτεροι οι μαντεμένιοι , πόσες θερμίδες (δεν υπάρχει μόνωση στα σπίτια μόνο αλουμίνια)
Και κάτι τελευταίο οι κοινοί λέβητες και οι ατομικές μονάδες σε τι άλλο διαφέρουν πέρα από το μέγεθος(να προτιμήσω ατομική μονάδα η κάποιον κοινό λέβητα)
Σας ευχαριστώ

Υπάρχει η λύση του πετρελαίου να κρατήσεις τον λέβητα όπως υπάρχει και να βάλεις δοχείο αδρανείας τριπλής ενέργειας .Προσοχή στα λίτρα του δοχείου κάθε 1ΚW ισούται με 15 λίτρα νερού..
Αν πάλι επιθυμείς ξεχωριστούς λέβητες θα πρέπει να γίνει όπως σου είπαν μελέτη από τεχνικό για τις θερμίδες .Είμαι της άποψης αν σου πεί να βάλεις 20000Khal να βάλεις το επόμενο μεγαλύτερο .Και αυτό για να καίει ομαλά και να μήν ζορίζεται στα πολλά κρύα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86303 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου

geo77soup έγραψε:

libee έγραψε: Γεια σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ
Είμαι νέο μέλος και γραφή πρώτη φορά . Γι αυτό συγχωρέστε οποιοδήποτε λάθος μου η κάποια αφελείς ερώτηση.Ο λόγος που γράφω είναι διότι θέλω σωστή ενημέρωση από άτομα τα οποία πραγματικά γνωρίζουν και όχι από τον κάθε εξυπνάκια πωλητή
Τα πράγματα έχουν ως έξεις ,υπάρχει ένα διώροφο σε επαρχία το οποίο μέχρι τώρα θερμαίνετε ολόκληρο το οίκημα από έναν λέβητα (δεν ξέρω πόσες θερμίδες) σε κοινο λεβητοστάσιο και μένα μπόιλερ .Ο κάθε όροφος είναι 120 τετραγωνικά μέτρα ….Αυτό που θέλω είναι να χωριστεί το ισόγειο με τον πρώτο από θεμα κοινηε θερμανσης
Θέλω να βάλω ξεχωριστούς λέβητες για το καθένα ,μιλώ πάντα για λέβητες πετρελαίου
Θέλω να μου πείτε τις απόψεις σας , ποιους λέβητες να προτιμήσω , είναι καλύτεροι οι μαντεμένιοι , πόσες θερμίδες (δεν υπάρχει μόνωση στα σπίτια μόνο αλουμίνια)
Και κάτι τελευταίο οι κοινοί λέβητες και οι ατομικές μονάδες σε τι άλλο διαφέρουν πέρα από το μέγεθος(να προτιμήσω ατομική μονάδα η κάποιον κοινό λέβητα)
Σας ευχαριστώ

Υπάρχει η λύση του πετρελαίου να κρατήσεις τον λέβητα όπως υπάρχει και να βάλεις δοχείο αδρανείας τριπλής ενέργειας .Προσοχή στα λίτρα του δοχείου κάθε 1ΚW ισούται με 15 λίτρα νερού..
Αν πάλι επιθυμείς ξεχωριστούς λέβητες θα πρέπει να γίνει όπως σου είπαν μελέτη από τεχνικό για τις θερμίδες .Είμαι της άποψης αν σου πεί να βάλεις 20000Khal να βάλεις το επόμενο μεγαλύτερο .Και αυτό για να καίει ομαλά και να μήν ζορίζεται στα πολλά κρύα.




Η επιλογη του μεγεθους ενος δοχειου αδρανειας, απαιτει ως ελαχιστο τα 25 λιτρα ανα kw, εως 50 λιτρα max ανα kw εγκατεστημενης συσκευης θερμανσης.

Αυτος ο κανονας αφορα λεβητες πελλετ-ξυλου η στερεων καυσιμων γενικοτερα.

Με λεβητα πετρελαιου τι νοημα εχει το δοχειο αδρανειας;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86393 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου
Φίλε libee καταρχην να σε καλοσορήσω στο φόρουμ, το καλύτερο για σένα είναι να επισκευτείς πρώτα έναν μηχανολόγο να σου εξηγήσει κάπιοα πραγματα και μετά να πάρεις της γνώμες του φόρουμ, ποιό πολύ πισεύω αρμόδιος να σε βοηθήσει ο χρήστος8.
Αν και εγώ είμαι της άποψης ότι αν ο καυστήρας που θέλεις θα λειτουργεί καθημερινα και όχι περιστασιακα,να βάλεις καυστήρα συμπύκνωσης μια φορά το βάζεις και έχεις και οικονομία γύρω στο 20% με έναν καλό ψηφιακο θερμοστάτη χώρου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86431 από geo77soup
Απαντήθηκε από geo77soup στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου

χρηστος8 έγραψε:

geo77soup έγραψε:

libee έγραψε: Γεια σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ
Είμαι νέο μέλος και γραφή πρώτη φορά . Γι αυτό συγχωρέστε οποιοδήποτε λάθος μου η κάποια αφελείς ερώτηση.Ο λόγος που γράφω είναι διότι θέλω σωστή ενημέρωση από άτομα τα οποία πραγματικά γνωρίζουν και όχι από τον κάθε εξυπνάκια πωλητή
Τα πράγματα έχουν ως έξεις ,υπάρχει ένα διώροφο σε επαρχία το οποίο μέχρι τώρα θερμαίνετε ολόκληρο το οίκημα από έναν λέβητα (δεν ξέρω πόσες θερμίδες) σε κοινο λεβητοστάσιο και μένα μπόιλερ .Ο κάθε όροφος είναι 120 τετραγωνικά μέτρα ….Αυτό που θέλω είναι να χωριστεί το ισόγειο με τον πρώτο από θεμα κοινηε θερμανσης
Θέλω να βάλω ξεχωριστούς λέβητες για το καθένα ,μιλώ πάντα για λέβητες πετρελαίου
Θέλω να μου πείτε τις απόψεις σας , ποιους λέβητες να προτιμήσω , είναι καλύτεροι οι μαντεμένιοι , πόσες θερμίδες (δεν υπάρχει μόνωση στα σπίτια μόνο αλουμίνια)
Και κάτι τελευταίο οι κοινοί λέβητες και οι ατομικές μονάδες σε τι άλλο διαφέρουν πέρα από το μέγεθος(να προτιμήσω ατομική μονάδα η κάποιον κοινό λέβητα)
Σας ευχαριστώ

Υπάρχει η λύση του πετρελαίου να κρατήσεις τον λέβητα όπως υπάρχει και να βάλεις δοχείο αδρανείας τριπλής ενέργειας .Προσοχή στα λίτρα του δοχείου κάθε 1ΚW ισούται με 15 λίτρα νερού..
Αν πάλι επιθυμείς ξεχωριστούς λέβητες θα πρέπει να γίνει όπως σου είπαν μελέτη από τεχνικό για τις θερμίδες .Είμαι της άποψης αν σου πεί να βάλεις 20000Khal να βάλεις το επόμενο μεγαλύτερο .Και αυτό για να καίει ομαλά και να μήν ζορίζεται στα πολλά κρύα.




Η επιλογη του μεγεθους ενος δοχειου αδρανειας, απαιτει ως ελαχιστο τα 25 λιτρα ανα kw, εως 50 λιτρα max ανα kw εγκατεστημενης συσκευης θερμανσης.

Αυτος ο κανονας αφορα λεβητες πελλετ-ξυλου η στερεων καυσιμων γενικοτερα.

Με λεβητα πετρελαιου τι νοημα εχει το δοχειο αδρανειας;;;[/q
Το ότι θα δουλεύει ο λέβητας για να ζεστάνει το δοχέιο αδρανείας και από κεί και πέρα όταν υπάρχει ζήτηση θα έχει πάντα ζεστό νερό να στείλει.Συμφωνώ ότι το πετρέλαιο είναι ακριβό αλλά θα λειτουργεί μόνο για να ζεσταίνει το δοχείο αδρανείας.Από κεί και πέρα θέλει άλλη εγκατάσταση ( διπλός κυκλοφορητής κτλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86448 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου
Eγω προτεινω να βαζουμε δοχειο αδρανειας κ σε λεβητες αεριου. ;)
Να μη τους αφησουμε παραπονεμενους! :)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, Grecu_, Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86450 από geo77soup
Απαντήθηκε από geo77soup στο θέμα Επιλογή λέβητα πετρελαίου

stergiosbik έγραψε: Eγω προτεινω να βαζουμε δοχειο αδρανειας κ σε λεβητες αεριου. ;)
Να μη τους αφησουμε παραπονεμενους! :)

Σωστός !!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ