Πρόβλημα σε Κορεάτικο λέβητα πετρελαίου Sunstar

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62658 από Skaragiannis
Χαχα,
ηταν ευκολο τελικά, αλλά η αναζήτηση για κάποιους που είχαν ή έχουν αυτόν τον λέβητα παραμένει.
Έτσι, θα μπορέσουμε να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες.

Για παράδειγμα, πριν από λίγα χρόνια κάποιος μου έδειξε ένα μυστικό σε αυτον τον καυστηρα που δεν προκειται να το βρει κανεις όσο και να ψαχνει αν δεν το ξέρει. Υπάρχει μία μικρή δίοδος ΜΕΣΑ στο καλώδιο τροφοδοσίας της αντλίας πετρελαίου. Ίσα που το καταλαβαίνεις όταν το ψηλαφίζεις. Αν καεί, δεν δουλεύει η αντλία. Πλήρωσα 5 μάστορες τσάμπα λεφτα μέχρι να έρθει αυτός που το ήξερε.

Τέλος πάντων, το Θέμα μεταφέρεται ως

BUSUNG (BU SUNG) SUNSTAR (SUN STAR) BOILER BSB-300
Παλιός ΚΟΡΕΑΤΙΚΟΣ Λέβητας-Καυστήρας

Αν υπάρχει κάποιος που τον είχε ή τον έχει ///

Σωτηρης Καραγιαννης
Τι δουλεια εχω εγω εδω? Φταιει ο JNet
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SteSunStar

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115157 από jstam
Καλησπέρα

Το έχω σπίτι μου αυτό τον λεβητα... τον έβαλα το 2008 (τον είχα αγοράσει μεσω υδραυλικού μεταχειρισμένο).
Το πρώτο πακέτο που έφαγα ήταν οτι είχε χαθεί ο θερμοστάτης του, μετά από ψάξιμο 1 μήνα τον βρήκα στην θεσσαλονίκη στην ΚΛΤ (αν οντως εκλεισε εχω θέμα σε ενδεχόμενο πρόβλημα).
Ποτε δεν κατάλαβα γιατί αυτή η ατομική μονάδα ήθελε τον "δικό" της θερμοστάτη (ο οποίος είναι άθλιος) και δεν μπορούσε να δουλέψει με άλλον.
Αν υπάρχει κάποιος που να τον δουλευει με άλλον θερμοστάτη , θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.
Διαβάζω τελευταία για την αντιστάθμιση , γνωρίζει κανένας αν μπορεί σε αυτόν τον λέβητα να τοποθετηθεί αντιστάθμιση ;
γενικα δεν ειμαι και πολυ ικανοποιημενος....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115177 από dimlyk
ο καθε θερμοστατης παει μαζι με το αισθητηριο του κι αυτα πρεπει να συνεργαζονται ,,,ομοια τα ηλερκτρονικα εξαρτηματα πρεπει να συνεργαζονται μεταξυ τους ...αρα η ευκολη λυση βαζουμε το ιδιο η δυσκολη μπορει να απαιτει ηλεκτρονικο και με αμφιβολα αποτελεσματα

η αντισταθμιση λειτουργει ανεξαρτητα απ τον λεβητα σου και θα μπορουσε να μπει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115184 από jstam
Το ρωτάω διότι είμαι σε σκέψη να τον αντικαταστήσω, για τους εξής λόγους
α)Αθλιος θερμοστατης, και εξηγούμαι , θετεις θερμοκρασια 20 βαθμούς, ανεβάζει μεχρι τους 20.5 με 21 και στην συνέχεια κλείνει μεχρι να πέσει η θερμοκράσια κατω απο τους 19.
β)Εχει ενσωματωμένο boiler για ζεστά νερά το οποίο σε μια οικογένεια που έχει μικρά παιδιά ειναι άχρηστο διότι πρέπει κάθε φορό που θέλεις απο λίγο ζεστό νερό να παίρνει μπρός. Σε συνδυασμό με το παραπάνω θέμα του θερμοστάτη, ο οποίος αφήνει να κρυώσουν εντελώς τα νερά πιστευω οτι δεν βγάζει και την καλύτερη οικονομία καυσίμου.

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον λέβητα μόνο όχι τον καυστήρα/κυκλοφορητή/κλπ και να πάρω και ένα boiler λεβητοστασίου 80lit, για την αποθήκευση του ζέστου νερου(Αν και εχω ηλιακο τριπλης που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω).

Εσεις τι λέτε;
Να παρω και ενα θερμοστατη με προγραμματισμό για χαμηλή/υψηλή θερμοκρασία μεσα στην ημερα. Στην ηψηλη θερμοκρασια να μου ζεστενει και το boiler.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115185 από dimlyk
καπως ετσι λειτουργουν ολοι οι θερμοστατες
εχουν καποια "ανοχη"

αφου εχεις ηλιακο εξετασε την περιπτωση να τα συνδεσεις μαζι ...
αν το μποιλερ του ηλιακου σε καλυπτει
κι αντι να πετας λεφτα για καινουριο λεβητα εξετασε την περιπτωση της αντισταθμισης ,,,μπορεις να πετυχεις οικονομια πανω απο 20%
και μια και μπηκες σ ενα φορουμ που ολοι ψαχνουμε εναλακτικες για το πετρελαιο
μηπως ν αρχισεις κι εσυ να το σκεφτεσαι?? :)
και φυσσικα ξεκιναμε απ την μονωση για οικονομια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115239 από jnet

jstam έγραψε: Το ρωτάω διότι είμαι σε σκέψη να τον αντικαταστήσω, για τους εξής λόγους
α)Αθλιος θερμοστατης, και εξηγούμαι , θετεις θερμοκρασια 20 βαθμούς, ανεβάζει μεχρι τους 20.5 με 21 και στην συνέχεια κλείνει μεχρι να πέσει η θερμοκράσια κατω απο τους 19.
β)Εχει ενσωματωμένο boiler για ζεστά νερά το οποίο σε μια οικογένεια που έχει μικρά παιδιά ειναι άχρηστο διότι πρέπει κάθε φορό που θέλεις απο λίγο ζεστό νερό να παίρνει μπρός. Σε συνδυασμό με το παραπάνω θέμα του θερμοστάτη, ο οποίος αφήνει να κρυώσουν εντελώς τα νερά πιστευω οτι δεν βγάζει και την καλύτερη οικονομία καυσίμου.

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον λέβητα μόνο όχι τον καυστήρα/κυκλοφορητή/κλπ και να πάρω και ένα boiler λεβητοστασίου 80lit, για την αποθήκευση του ζέστου νερου(Αν και εχω ηλιακο τριπλης που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω).

Εσεις τι λέτε;
Να παρω και ενα θερμοστατη με προγραμματισμό για χαμηλή/υψηλή θερμοκρασία μεσα στην ημερα. Στην ηψηλη θερμοκρασια να μου ζεστενει και το boiler.


Εχεις boiler τριπλης ενέργειας και σκέφτεσαι να βαλεις boiler λεβητοστασίου? Ποιό boiler εχεις? Είσαι Θεσσαλονίκη? Γιατί οι περισσοτεροι SunStar πουληθηκαν Θεσσαλονίκη.
Ριξε μια ματιά τι παω να κάνω εγώ με αντιστάθμιση και boiler 3πλης στο παρακάτω λινκ
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...50&Itemid=384#114660

Αν δεν αλλάξεις γνώμη επείδη μάλλον θα ξηλώσω τον 80αρι boiler μου (εχω 2 οχι το τρυπημένο) στο δίνω. :) . Αλλά βεβαια αυτά θα τα πειράζω μετά την τρεχουσα χειμερινη περίοδο.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ