Πρόβλημα σε Κορεάτικο λέβητα πετρελαίου Sunstar

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115263 από jstam
Είμαι από αθήνα... Δυστυχώς!!!.
Το boiler τριπλής ενέργειας ειναι το boiler του ηλιακού.
Η σκέψη μου για boiler λεβητοστασίου έγκειται στο γεγονός οτι το boiler του ηλιακού ειναι εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες και πιθανόν να έχει μεγάλες απώλειες βέβαια τώρα που το λες αυτές οι απώλεις θα καλύπτονται απο τον ήλιο.Οπότε μάλλον η λύση του ηλιακού δεν ειναι κακή και σε αυτη θα οδηγηθώ.

Το σχέδιο που έχω στο μυαλό μου είναι αργά το βράδυ και το πρωί να δουλευω πετρέλαιο, και την ημέρα μέχρι το βράδυ στις 11 να δουλευω τζάκι υδραυλικό.
Εχω ήδη τζακι το οποιο ΔΕΝ ειναι υδραυλικό, απλα είναι ενα μαντεμένιο ενεργειακό (φυσικής ροής) που μου ζεσταίνει (ανομοιομορφα βεβαια) τα 2/3 του σπιτιου.Το τζάκι αυτο μάλλον θα το αντικαταστήσω με υδραυλικό ...εν καιρό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115277 από Skaragiannis
Ο θερμοστάτης είναι μία ιδιαίτερη περίπτωση εδω.
Αλλά αν τον μάθεις, δεν εχεις θέμα νομίζω. Είναι με 220V και περνάει ηλεκτρονικά τα μηνύματα στην κεντρική μονάδα / πλακέτα .

Αν κάτι χαλάσει, πρέπει να βρούμε από παλιούς.
Εγω τον χρησιμοποιώ από τότε που έφτιαξα την μεταβλητή αντίσταση και είναι μια χαρά. Το μποιλερ μου δίνει το καλοκαίρι ζεστό νερό πολύ οικονομικά.
Απλά κλείνω τις βάνες για τα σώματα γιατί αλλιώς διαφεύγει πολύ ενέργεια και επαγωγικά ζεσταίνονται τα σώματα στο πάνω πάτωμα της μεζονέτας. Λέω να το αυτοματοποιήσω με ηλεκτροβάνες, αλλά το κάνω μόνον το καλοκαίρι. Το χειμώνα είναι έτσι κι αλλιώς ζεστά τα σώματα αρκετές ώρες την ημέρα και αρα δεν εχω θεματα...

Πάντως από ότι καταλαβαίνω, αν δεν έχεις σοβαρά θέματα και δεν τον πειράζεις, δεν παθαίνει κάτι. Πρέπει μόνον να παίρνεις έναν επαγγελματία συντηρητή που να ξέρει από αυτούς τους Κορεάτικους. Έχουν κάποιες εμμονές αυτοί οι καυστήρες.

Πέραν τούτου, εγω θα ήθελα αν τον πετάξεις εντελώς να μου στείλεις τον εγκέφαλο και τον θερμοστάτη για BACKUP...

Δυστυχώς ο χώρος που έχω δεν μπορεί να δεχθεί pellet και δεν υπάρχει και αέριο στην περιοχή. Άρα είμαι ακόμη σκλάβος του Ακριβού Πετρελαίου. Ισοσταθμίζω την κατάσταση με 4 τόνους ξερά ξύλα.. :)


Υπάρχει κανείς που να ξέρει τελικά που μπορούν να βρεθούν μεταχειρισμένα έστω η από παλιούς λέβητες SunStar ανταλλακτικά ?

Ξέρει κανείς να βοηθήσει στα ηλεκτρικά πως μπορώ να έχω με αυτόν ανεξάρτητες θερμοκρασίες και εξυπηρέτηση σε τρια πατώματα (ημιυπόγειο, ανώγειο, πρώτος)?
θα το εκτιμούσα πολύ σαν βοήθεια..

Σωτηρης Καραγιαννης
Τι δουλεια εχω εγω εδω? Φταιει ο JNet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115280 από dimlyk
καθε οροφος εχει δικο του συλλεκτη ...η ξεχωριστη γραμμη ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115412 από Skaragiannis
Καλημερα
Εκανα ενα σχεδιαγραμμα και ελπιζω να βοηθησει.

Σωτηρης Καραγιαννης
Τι δουλεια εχω εγω εδω? Φταιει ο JNet
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Skaragiannis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115417 από dimlyk
για ν το κανεις αυτο πρεπει να εχεις ανεξαρτητο συλλεκτη σε καθε οροφο
εσυ εχεις μονο 2 ...
ο τροπος γενικα ειναι βαζουμε σε καθε συλλεκτη απο μια ηλεκτρομανγηνητικη βαννα που ελεγχεται απ τον θερμοστατη του χωρου
πιο σωστα χρησιμοποιεις ενα πινακα αυτονομιας
πχ www.charmeg.gr/_docs/TB2_8_RRS_VER3.pdf
χρειαζονται παντως παρεμβασεις απο υδραυλικο κυριως ...αλλα η ολη διαδικασια ειναι ανεξαρτητη απ τον λεβητα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137985 από aggelosd
Καλησπέρα, έχει κανείς manual ελληνικό ή αγγλικό για τον sunstar bsb 300 που αναφέρεται στο θέμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ